Córka Anny Dereszowskiej zmagała się z depresją. System je zawiódł. „Zderzyłam się ze ścianą”
Anna Dereszowska za pośrednictwem Instagrama podzieliła się bardzo osobistą historią. Opowiedziała o przeszkodach, jakie napotkała jako rodzic dziecka chorującego na depresję. Ratunkiem okazała się prywatna służba zdrowia, bo na państwową nie mogła liczyć. „Na szczęście na czas zdążyliśmy” – przekazała w poruszającym wystąpieniu.
„Wciąż jesteśmy na początku drogi”
Anna Dereszowska, aktorka jest mamą trójki dzieci: 16-letniej Leny, 9-letniego Maksa oraz 3-letniego Aleksandra. Lena jest owocem poprzedniego związku Dereszowskiej z Piotrem Grabowskim.
To właśnie swojej córce poświęciła ostatni poruszający wpis na Instagramie. Aktorka umieściła też fragment swojego emocjonalnego wystąpienia z konferencji „MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi”, która obyła się we wrześniu w Senacie. Nieprzypadkowo post na ten temat opublikowała dopiero 10 października, bo wtedy przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Z nagrania dowiadujemy się, że córka Dereszowskiej chorowała na depresję.
„Staję przed państwem jako mama szesnastolatki, która dwa lata temu mierzyła się z depresją. Na szczęście nam się udało” – zaczęła swoją przemowę.
Opowiedziała o napotkanych barierach systemu, które nie pozwoliły jej uzyskać pomocy dla córki w publicznej ochronie zdrowia.
„Ja jako mama, szukając pomocy w systemie zdrowotnym, zderzyłam się ze ścianą. Tej pomocy nie mogliśmy uzyskać . Na szczęście w dużym mieście, w Warszawie, udało nam się znaleźć pomoc prywatną. Na czas zdążyliśmy. Mówię o tym dlatego, że doświadczyłam braku rozwiązań systemowych. Takich, które pozwoliłyby wszystkim: rodzicom, nauczycielom, lekarzom, psychologom działać wspólnie. Tego nam bardzo potrzeba” – podkreśliła z całą moc.
Anna Dereszowska wspomniała, że mimo tego, że coraz więcej mówi się o zdrowiu psychicznym, opieka nad chorującymi jest w Polsce niewystarczająca.
„Pani marszałek mówiła o tym, że dużo w tej chwili mówimy na ten temat. Pan ambasador mówi, że dużo zrobiliśmy. Szanowni państwo, mówimy dużo, ale wciąż jesteśmy na początku tej drogi. Proszę mi wierzyć. Mówię to z perspektywy tej maluczkiej, na samym końcu. Rodzica, który został postawiony w sytuacji, kiedy potrzebował pomocy tu i teraz, i tej pomocy nie potrafił znaleźć”.
Na koniec zaapelowała, że bez zdrowych, gotowych na podejmowanie wyzwań, świadomych siebie młodych ludzi nie ma zdrowego społeczeństwa.
„Nie ma i nie będzie” – podkreśliła.
„Zwracanie się o pomoc nie jest oznaką słabości”
We wpisie zaznaczyła, że zdrowie psychiczne dotyczy każdego, niezależnie od wieku, ale to dorośli są odpowiedzialni za dobrostan psychicznych dorastających pokoleń.
Przypomniała także, że:
-
Kryzys zdrowia psychicznego nie jest powodem do wstydu.
-
Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak kardiologiczne, diabetologiczne, czy ginekologiczne.
-
Zwracanie się o pomoc nie jest oznaką słabości!
Podzieliła się także numerami telefonów pomocowych:
- 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 24/7
- 116 123 – Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
- 800 70 2222 – Linia wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym
Rozwiń„Dbajmy o siebie i siebie nawzajem, na co dzień”- zaapelowała na koniec.
Zobacz także
„Mężczyzna trafia do psychiatry, dopiero gdy nawala mu działanie. Wcześniej radzi sobie z depresją acting-outowo” – mówi Szymon Żyśko
WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie
„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Magdalena Popławska o samodzielnym macierzyństwie: „Chcę żyć na własnych zasadach. Nie mieć wyrzutów, że nie spełniam oczekiwań innych”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
„To fascynujące, jak algorytmy nie zgadzają się ze sobą w kwestii mojej płci”. Transpłciowa aktywistka sprawdziła, kiedy sutek „staje się” kobiecy
Sarah McBride pierwszą osobą transpłciową wybraną do Kongresu! „To przełomowe osiągnięcie w marszu ku równości”
się ten artykuł?