4 min.
Zrywać czy nie zrywać – oto jest pytanie. „Co rusz widzę rodzinki trzebiące parkowe zasoby bzu”

Zrywanie kwiatów w parkach – co na to prawo?/Unsplash
Najnowsze
04.03.2021
6 najbrudniejszych rzeczy w twoim domu
03.03.2021
W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce
03.03.2021
Kobiety zakochują się inaczej niż mężczyźni. Odpowiada za to chemia miłości – wyjaśnia prof. dr n. med. Robert Jach
03.03.2021
Maja Staśko: żyjemy w świecie, w którym „nie zgwałciłbym cię” ma być obelgą, a nie podstawową zasadą każdego człowieka, który nie jest gwałcicielem
02.03.2021
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
„Jestem zdecydowaną przeciwniczką rwania kwiatów z wspólnej przestrzeni” – zaczyna swój post na Instagramie Kaya Szulczewska, weganka, ekolożka i aktywistka feministyczna. I pyta, co by było, gdyby każdy, kto tylko ma ochotę, zerwał sobie kwiaty z parkowego krzaka.
Spis treści
Kaya Szulczewska przeciwniczką zrywania kwiatów
„Ostatnio co rusz widzę rodzinki trzebiące parkowe zasoby bzu, lipy itd. Myślę, że najlepiej w takiej sytuacji pomyśleć, co by było gdyby każda chętna osoba to zrobiła? Nie byłoby chyba w ogóle kwiatów, bo każdy zerwałby sobie ‘tylko parę’ ” – pisze Szulczewska w poście na swoim profilu na Instagramie.
Aktywistka dodaje, że jest tylko jedna sytuacja, w której dopuszcza możliwość zbierania kwiatów w parkach – kiedy roślina została już wycięta lub zniszczona przez burzę lub wiatr i trafiłaby do śmietnika. Na zdjęciu aktywistka zapozowała z kwiatami lipy, które wraz z partnerem znalazła na ziemi po burzy.
Zrywanie czy kupowanie ciętych kwiatów – co gorsze?
„Może faktycznie, gdyby wszyscy zrywali taką gałązkę, drzewa byłyby gołe, ale myślę, że miałoby to lepsze skutki niż kupowanie kwiatów (ten przemysł jest równie obciążający środowisko co inne)” – napisała w komentarzu jedna z obserwatorek Kai Szulczewskiej.
O tzw. świeżych kwiatach pisała w „Rzeczpospolitej” Joanna Bojańczyk. „Co właściwie znaczy świeże? Moja róża rozpoczęła swoją wędrówkę jakiś czas temu, gdy ścięto ją z krzaka w Holandii, w Ameryce Południowej lub w Afryce. Posortowana spędziła dwa dni w chłodni w temperaturze około 2 stopni. Bez schłodzenia byłoby po niej, klapnie, zwiesi głowę” – tłumaczyła w swoim tekście Bojańczyk.
Po zimnej kąpieli, jak pisze Bojańczyk, kwiaty trafią na jedną z 11 holenderskich kwiatowych giełd. Tam kupowane są przez hurtowników i trafiają na giełdy krajowe, takie jak na przykład giełda w Broniszach.
Róże przylatują do nas z Etiopii, Ugandy, Zimbabwe albo Tanzanii, storczyki z Tajlandii i Australii, a goździki z Kolumbii. Jak podaje serwis ekokonsument.pl, pojedyncza róża potrzebuje półtora litra wody dziennie, a na każdej plantacji rosną ich miliony.
Zrywanie kwiatów w parkach – co na to prawo?
W polskim prawie nie znajdziemy odpowiedzi na dokładnie tak brzmiące pytanie, ale przepisów regulujących to, gdzie można zbierać rośliny i grzyby jest co najmniej kilka. Przede wszystkim – nie zbieramy roślin na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody. Jest też kategoryczny zakaz zrywania roślin chronionych. Warto je znać.
Co do parków, to w kodeksie karnym znajdziemy Art. 123 dotyczący kradzieży ogrodowej, którego pierwszy paragraf brzmi następująco:
„Kto z nienależącego do niego ogrodu bezprawnie zabiera w nieznacznej ilości owoce, warzywa lub kwiaty, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.”
Co w przypadku kwiatów rosnących przy drodze czy na terenach, które można uznać za nieużytki? Cóż, tylko od was zależy, czy wolicie zerwać polny mak do wazonu, czy tylko zrobić mu pamiątkowe zdjęcie.
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżankom!
Zobacz także

„Każda roślina jest cenna i użyteczna. Dotyczy to również tych uznawanych za niepożądane na trawnikach czy w ogrodach”

Uważaj, konwalia jest trująca! Bukiet tych pięknych kwiatów nie zawsze jest dobrym pomysłem na prezent

W twoim domu jest coraz więcej kwiatów? Sprawdź, jak najlepiej je wyeksponować
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.03.2021
Karol Bączkowski, ratownik medyczny: Zdarza się, że nie ma zmiennika i zostajesz na kolejne 12 godzin dyżuru. Bo przecież „karetka musi jeździć”

03.03.2021
Hello My Hero. Katarzyna Dacyszyn: Zło, które się wydarzyło, zaczyna być przekuwane w dobro dla innych. To jest chyba najlepsza rzecz, jaka w tym ataku mogła się zdarzyć

02.03.2021
Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”

01.03.2021