Na czym polega trening uważności? Czy warto praktykować mindfulness?
Mindfulness, czyli trening uważności, pomaga osiągać głębszą świadomość własnych myśli oraz emocji. Uczy, jak kształtować w sobie równowagę, ograniczyć negatywne myśli, a także lepiej radzić sobie ze stresem. Badania wykazują, że poprawia funkcjonowanie mózgu, redukuje poziom lęku, a także wykazuje działanie antydepresyjne. Na czym dokładnie polega ćwiczenie umysłu? Poznaj korzyści praktykowania mindfulness.
Czym jest trening uważności?
Trening uważności (ang. mindfulness) według definicji Jona Kobata-Zinna – założyciela tego nurtu mindfulness – to umiejętność skierowania uwagi i osiągnięcia stanu pełnej obecności na to, czego doświadczamy w danej chwili, bez skupiania się na przeszłości lub przyszłości. Metoda uczy akceptacji zdarzeń, które mają miejsce w naszym życiu.
Trening uważności nawiązuje do różnych technik medytacyjnych, jednak jego koncepcja zbliżona jest do buddyzmu. Liczne badania wykazały, że regularne praktykowanie mindfulness pomaga redukować stres i pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Dlatego trening uważności stanowi cenne narzędzie terapeutyczne w przypadku wielu schorzeń psychosomatycznych, takich jak depresja, ataki paniki, nerwica i wiele innych.
W naszej zachodniej cywilizacji jesteśmy bardzo odcięci od naszego ciała. Większość tematów załatwiamy głową. Jeden z nauczycieli uważności zapytał kiedyś swoich początkujących uczniów “Po co wam jest ciało?” Zgodnym chórem odpowiedzieli “Żeby nosiło głowę”. A głowa nie wie wszystkiego. Poszłabym dalej – wie dużo mniej niż reszta ciała. Jeśli pomyślisz o tych wszystkich decyzjach, które podjęłaś głową, na podstawie analiz lub rad znajomych, okaże się, że większość z nich była dla ciebie niekorzystna. I że twoje ciało próbowało ci powiedzieć stop – bólem brzucha, bólem głowy, uczuciem niepokoju, ale głowa go nie słuchała.
Co daje medytacja mindfulness?
Wiele osób w swoim życiu rozmyśla o tym, co już było, nadmiernie roztrząsa niepomyślne wydarzenia z przeszłości lub zamartwia się o przyszłość. W ten sposób zapomina o teraźniejszości, co wpływa na zaburzenie wewnętrznej równowagi. Medytacja mindfulness, obok psychoterapii i coachingu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na dokonanie pozytywnych zmian w swoim życiu:
- pozwala lepiej przeżywać bodźce zewnętrzne i wewnętrzne płynące z otoczenia,
- zwiększa zdolność koncentracji i skupienia uwagi,
- pomaga redukować stres,
- umożliwia rozpoznawanie emocji i właściwe nimi zarządzanie,
- pomaga identyfikować i rozumieć sytuacje, na które nie masz wpływu,
- pozwala na poprawę relacji z innymi ludźmi oraz dystansowanie się od osób, których zachowania ci nie służą,
- pomaga odnaleźć właściwy kierunek, w którym chcesz zmierzać,
- pozwala zmienić stosunek do negatywnych doświadczeń, myśli i emocji, co sprawia, że nie są tak intensywnie odbierane.
Rodzaje treningów uważności
Trening uważności dzieli się na praktykę formalną i nieformalną. Praktyka formalna ma miejsce wtedy, kiedy wyznaczamy sobie określony czas w ciągu dnia na techniki uważności, takie jak body scan (skanowanie ciała) czy medytacja. Praktyka nieformalna opiera się na wdrażaniu uważności w codziennej rutynie, np. skupianie uwagi na świadomym oddechu, uważne jedzenie, uważne słuchanie itp.
Techniki nieformalne mindfulness:
- uważne oddychanie – świadomość własnego oddechu pomaga rozwijać znajomość ciała. Oddech wpływa na normalizację napięcia mięśniowego, co przekłada się na redukcję stresu i zmniejszenie poziomu lęku,
- uważne słuchanie – trening polegający na świadomym słuchaniu innych, bez zbędnego osądzania i z pełnym zaangażowaniem pomaga w budowaniu lepszych relacji interpersonalnych i lepszym zrozumieniu innych.
Techniki formalne mindfulness:
- medytacja poprzez skanowanie ciała – forma uważności, która obejmuje dogłębną analizę własnego ciała poprzez zwracanie uwagi na pojawiające się fizyczne doznania i wrażenia. Zwiększa to świadomość kondycji fizycznej i pomaga uwolnić napięcie wywołane stresem,
- Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR) – program stworzony przez Jona Kabat-Zinna. Jest efektywnym narzędziem pracy z wieloma przypadłościami z obszaru medycznego lub psychologicznego. Opiera się na redukcji stresu, pomaga radzić sobie z lękiem, zaburzeniami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania,
- Mindfulness Based Cognitive Therapy (MBCT) – to rozszerzenie MBSR, którego głównym celem jest zapobieganie nawrotom depresji. Technika łączy terapię poznawczą oraz kliniczne zastosowanie medytacji. Pacjent uczy się rozpoznawać swoje emocje związane z zaburzeniami nastroju i rozwija umiejętność nowego spojrzenia na daną sytuację. Technika polecana jest osobom cierpiącym na przewlekłe zmęczenie, apatię oraz rozdrażnienie.
Na wielu płaszczyznach zauważam pozytywny wpływ uważności. I to zarówno praktyki tzw. formalnej (w moim przypadku codzienna 20-minutowa medytacja), jak i nieformalnej (np. uważne jedzenie, uważny ruch czy chociażby świadome zatrzymanie się na chwilę). Dzięki praktyce formalnej mam więcej spokoju i życzliwości w sobie – do siebie i do świata. Zdecydowanie częściej mam dobry nastrój niż zły i łatwiej mi pokonywać życiowe wyboje.
Mindfulness dla dzieci
Trening medytacji mindfulness pomaga dzieciom budować odporność na stres, wspomaga prawidłowy rozwój funkcji poznawczych oraz pozwala na regulację emocji. Wprowadzenie mindfulness w młodym wieku może pomóc w rozwijaniu zdrowych nawyków psychicznych, które będą służyć przez całe życie.
Trening uważności powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych najmłodszych. Każda sytuacja z codziennej rutyny jest dobrą okazją, aby uczyć dziecko być bardziej świadomym tego, co się dzieje. Treningiem dla malucha może być na przykład:
- jedzenie – dziecko zwraca uwagę na kolory, fakturę, konsystencję oraz rozpoznawanie smaków i zapachów,
- mycie zębów lub kąpiel – dziecko rejestruje odczucia związane z kontaktem skóry z wodą,
- ubieranie się – dziecko dostrzega odczucia związane z dotykiem różnej jakości tkanin,
- spędzanie wolnego czasu, np. chodzenie na spacery – dziecko obserwuje przyrodę i skupia się na dźwiękach płynących z otoczenia.
O ekspertce:
Aurelia Szokal – certyfikowana nauczycielka uważności dla dzieci i młodzieży metodą Eline Snel. Założycielka Akademii Żabki. Link do rozmowy: https://zycie.hellozdrowie.pl/aurelia-szokal-nauczycielka-uwaznosci-mindfulness-dystansuje-od-sytuacji-samej-w-sobie-pozwala-ci-obejrzec-ja-z-boku-jak-stopklatke-w-kinie/.
Bibliografia:
- Kabat-Zinn J., Praktyka uważności dla początkujących, Czarna Owca, 2014.
- Kirschner H., Kuyken W., Karl A., A Biobehavioural Approach to Understand How Mindfulness‑Based Cognitive Therapy Reduces Dispositional Negative Self‑Bias in Recurrent Depression, Mindfulness 2022.
- Williams M., Teasdale J., Segal Z., Terapia poznawcza depresji oparta na uważności, Profilaktyka Nawrotów, 2017.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Elizabeth Olsen o atakach paniki: „Przeżywałam je niemal co godzinę”
Gdy twoje dziecko się boi, sięgnij po tę książkę. „Lęk u dzieci” pod matronatem Hello Zdrowie
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
Reforma psychiatrii dziecięcej do poprawki. NIK ujawnia nieprawidłowości: pacjent spędził ponad 2 miesiące w pasach
się ten artykuł?