Przejdź do treści

„Tak, można umrzeć z przepracowania. I są na to dowody naukowe” – podkreśla lek. Ewa Stawiarska

Czy można umrzeć z przepracowania? Odpowiada lek. Ewa Stawiarska
Czy można umrzeć z przepracowania? Odpowiada lek. Ewa Stawiarska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ostatnio za sprawą wypowiedzi prof. Marcina Matczaka, zrodziła się dyskusja na temat tego, czy praca po kilkanaście godzin dziennie jest wyznacznikiem naszego życiowego sukcesu. „Nasz organizm nie jest do tego stworzony. Jest to szkodliwe i promowanie takiego zachowania, czy zmuszanie do niego swoich pracowników jest poniżej wszelkiej krytyki” – podkreśla w swoim ostatnim wpisie na Instagramie lek. Ewa Stawiarska, autorka profilu „Doktorka od 7 Boleści”.

Praca po 16 godzin dziennie kluczem do sukcesu?

Prawnik, a prywatnie ojca rapera Maty, prof. Marcin Matczak w wywiadzie dla „Polityki”, krytykując młodych lewicowców profesor powiedział: „Wątpię, aby tacy ludzie byli gotowi pracować po 16 godzin na dobę, żeby osiągnąć sukces. Indywidualne niepowodzenia bardzo często służą im potem jako uzasadnienie dla zmian systemowych”.

Po publikacji wywiadu po raz kolejny wróciła dyskusja na temat tego, czy praca po kilkanaście godzin dziennie jest wyznacznikiem życiowego sukcesu i wartości człowieka. No i czy taką wielogodzinną harówkę powinno się promować.

Słowa prawnika skomentowała m.in. Maja Staśko, która przyznała w tytule swojego artykułu: „Pracowałam 16 godzin dziennie. To nie sukces, tylko totalne zniszczenie”. A lek. Ewa Stawiarska w swoim ostatnim wpisie na Instagramie podkreśla, że tekst aktywistki to dla niej oznaka tego, że „nie tylko medycy zaczynają sprzeciwiać się niekończącym się dniom pracy”.

My, jako społeczeństwo, powoli zaczynamy otwarcie stawiać swoje zdrowie fizyczne i psychiczne ponad dobra materialne i zadowolenie szefa” – podkreśla lek. Stawiarska, i pyta: „Jak myślicie? Czy można umrzeć z przepracowania? Czy może tak naprawdę 'sen jest dla słabych’ i 'ograniczenia istnieją tylko w naszych głowach’, jak to często próbuje nam wmówić dzisiejsza 'kultura’ pracy korporacyjnej i 'ludzie sukcesu’?

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Naturell Ashwagandha, 60 tabletek
18,15 zł
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
45,00 zł 60,00 zł
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Zdrowie umysłu
WIMIN Głębokie skupienie, 30 kaps.
79,00 zł

Śmierć z przepracowania

„Tak, można umrzeć z przepracowania. I są na to dowody naukowe” – podkreśla w swoim wpisie na Instagramie lek. Ewa Stawiarska.

Śmierć z przepracowania w Japonii doczekała się nawet osobnego terminu w słowniku – karoshi. Jak pisze specjalistka, został onwprowadzony w Kraju Kwitnącej Wiśni w latach 70. XX wieku, kiedy wzięto pod lupę przypadki śmierci wśród młodych (ok. 20-40 r.ż.), ogólnie zdrowych, dużo pracujących ludzi.

„Najczęstszy mechanizm karoshi to incydenty sercowo-naczyniowe, w tym udary, zawały i SAH (krwotok podpajęczynówkowy). W toku wielu badań dowiedziono, że przedłużający się stres psychiczny i fizyczny (dla naszego ciała stresem jest też mała ilość snu, sen słabej jakości, nieregularna i niedoborowa dieta, brak czasu na odpoczynek) zwiększa wydzielanie katecholamin (adrenaliny i noradrenaliny) oraz kortyzolu. To z kolei wiąże się z nadciśnieniem, miażdżycą i zwielokrotnionym ryzykiem chorób układu krążenia” – wyjaśnia Stawiarska.

Daniel Dziewit

Samobójstwo z przepracowania

Jak zaznacza lekarka, karoshi nie jest jedynym zagrożeniem dla naszego życia spowodowanym wielogodzinną pracą bez odpoczynku. Jest jeszcze karojisatsu, czyli samobójstwo z przepracowania. Jak wyjaśnia Stawiarska, od lat 80. to jeden z największych problemów społecznych w Japonii. Szacuje się, że przyczyną 10-30 tys. samobójstw popełnianych co roku w tym kraju, jest właśnie praca.

Nasz organizm nie jest stworzony do pracy po kilkanaście godzin dziennie. Jest to szkodliwe i promowanie takiego zachowania, czy zmuszanie do niego swoich pracowników, jest poniżej wszelkiej krytyki. Osoby namawiające innych do pracy ponad siły, pośrednio działają na szkodę pracujących. Dość. Przyszedł czas, żeby zadbać o swoje zdrowie i swoje prawa” – apeluje Stawiarska.

Kim jest Doktorka od 7 Boleści?

Doktorka od 7 Boleści, czyli lek. Ewa Stawiarska, to absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, obecnie w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej, a także certyfikowana lekarka Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Profil Ewy Stawiarskiej śledzi na Instagramie ponad 19 tysięcy osób, lekarka w swoich postach pisze m.in. o szczepieniach przeciw COVID-19, otyłości, komplikacjach zdrowotnych występujących po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mudry – 10 układów dłoni, dzięki którym poprawisz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne 

Sławomir Prusakowski

„Sny mogą zwiększyć naszą samoświadomość i uważność na to, kim jesteśmy, czego doświadczamy, co jest dla nas ważne”. O znaczeniach snów mówi psycholog Sławomir Prusakowski

Joga na stres. Ćwiczenia relaksujące, dzięki którym odprężysz ciało i duszę 

Atak paniki, bezsenność, płacz? Sprawdź, czy nie masz zaburzeń adaptacyjnych

Delikatne i rozluźniające. Wypróbuj ćwiczenia na lepszy sen

Kobieta stoi na ringu bokserskim

Zestresowana? Spróbuj tych ćwiczeń. Pomogą ci się zrelaksować

Zmęczona kobieta

9 sygnałów, że nie jesteś w formie. Sprawdź, czy nie powinnaś zatroszczyć się o swoją kondycję

Świadomy sen

Świadomy sen – jak kontrolować sen, jak świadomie śnić?

Kobieta leży w łóżku

Masz trudności z zasypianiem, mimo że przestrzegasz podstawowych zasad higieny snu? Poznaj 7 niecodziennych sposobów na bezsenność

zmęczenie w pracy

Wypalenie zawodowe? Podpowiadamy, jak znów zapalić się do pracy

Smatrfon

7 powodów, żeby odpocząć od smartfona

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta siedzi przy biurku

L4 z powodu wypalenia zawodowego? Od stycznia 2022 r. będzie to możliwe

„To, że dziś czujesz, że masz zdrowie jak koń, nie oznacza, że musisz harować jak wół”. Jak dać sobie prawo do odpoczynku, mówi Justyna Pytko

Beyoncé zdradza, jak sukces odbił się na jej zdrowiu psychicznym

Beyoncé zdradza, jak sukces odbił się na jej zdrowiu psychicznym. „Show biznes zabiera twoją duszę, a później wypluwa”

Zadbaj o efektywny sen. Jakie dolegliwości mogą przeszkadzać w spaniu i jak je wyeliminować?

Niewyspana nie siadaj za kierownicę! Brak snu działa jak alkohol / istock

Niewyspana nie siadaj za kierownicę! Brak snu działa jak alkohol

„Konsekwencje pracoholizmu to wyczerpanie fizyczne i emocjonalne”. Kiedy za bardzo kochasz swoją pracę?

„Mobbing nie zawsze musi być przejawem złych intencji ze strony sprawcy” – mówi Joanna Cur, prawniczka, specjalistka prawa pracy

Zdrowie psychiczne i emocjonalne w pracy. Hello Zdrowie patronem kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!”

Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

„Bezsenność nie bierze się znikąd. Jest objawem czegoś, co dzieje się głębiej w nas. Chcąc dotrzeć do przyczyny, trzeba spojrzeć na siebie wielopoziomowo” – mówi Karolina Szaciłło

Jakie są najczęstsze przyczyny śmierci w Polsce?

Amy Adams

Amy Adams: To, co naprawdę się zmieniło, to mój dysfunkcyjny stosunek do pracy. Przynosiłam do domu wiele moich kompleksów i oczekiwań

×