„Są dziewczynkami, nie żonami”. Będzie zakaz małżeństw dziewczynek w Kolumbii. To historyczny moment
Koniec przymuszania 14-letnich dziewczynek do ślubu. Po prawie dwóch dekadach walki Kolumbia stoi u progu historycznej zmiany, która pozwoli zatroszczyć się o prawa dzieci. Kongres przegłosował ustawę całkowicie zakazującą małżeństw nieletnich. „Dzieciństwo jest ważne, musimy je chronić i troszczyć się o nie” – skomentowała członkini kongresu Jennifer Pedraza.
„To dziewczynki, nie żony”
Dotychczasowy kodeks cywilny pozwalał na małżeństwa 14-letnich dziewcząt za zgodą rodziców. Nowe przepisy, przegłosowane w pierwszą środę listopada, mają na celu ochronę ich praw i zapewnienie lepszych warunków rozwoju. Kongres przegłosował ustawę całkowicie zakazującą małżeństw dzieci, podnosząc minimalny wiek zawarcia związku małżeńskiego do 18 lat. Debata była bardzo burzliwa i trwała pięć godzin.
Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta Gustavo Petro. Oznacza ona przełom nie tylko dla Kolumbii, ale dla całego regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Wczesny ślub naraża dziewczynki na przemoc, wykluczenie i pozbawia szans na edukację.
Kampania na rzecz tej zmiany trwała 17 lat. Zwolennicy reformy podkreślali, że małżeństwa dzieci wiążą się z różnymi formami przemocy i uniemożliwiają młodym kobietom osiągnięcie pełnego rozwoju. W 2023 r. ruszyli z propozycją zmian pod hasłem: „Są dziewczynkami, nie żonami”. Przegłosowanie ustawy jest wielkim sukcesem w walce o prawa dzieci.
„Nie chcemy obserwować nadal regularnej przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci. Kolumbia tworzy historię – skomentowała członkini kongresu Jennifer Pedraza z partii Dignidad y Compromiso, współautorka projektu ustawy. – To świetna wiadomość, nie tylko dla Kolumbii, pod względem poszanowania praw chłopców i dziewcząt, ale i dla świata. Dzieciństwo jest ważne, musimy je chronić i troszczyć się o nie”.
12 milionów dziewcząt rocznie wychodzi za mąż
Kolumbia stanie się jednym z zaledwie 12 krajów w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które wprowadziły całkowity zakaz zawierania związków małżeńskich przed ukończeniem 18. roku życia. Reforma ta ma szczególne znaczenie w kontekście alarmujących statystyk UNICEF-u, które wskazują, że w Kolumbii aż 4,5 miliona dziewcząt i kobiet zawarło związek małżeński przed osiągnięciem pełnoletności, a milion z nich przed 15. rokiem życia. W Ameryce Łacińskiej dzieje się to z przyczyn ekonomicznych. Ubóstwo zmusza rodziców do wydawania małoletnich córek za mąż. Nowe prawo w Kolumbii stanowi nadzieję na poprawę losu młodych kobiet i dziewcząt.
Problem małżeństw dzieci jest globalny: dotyka ok. 12 milionów dziewcząt rocznie. Na szczęście jednak z roku na rok ich liczba spada.
źródło: Guardian, TVN24
Zobacz także
Miesiączkują coraz młodsze dziewczynki. Naukowcy biją na alarm: „To zwiększa ryzyko raka”
„Dziewczynki dostrzegają w sobie zupełnie inne predyspozycje, umiejętności, które nie mają szansy wybrzmieć w klasycznej edukacji” – mówią twórczynie gry „Dziewczyny rządzą”
„Mężczyźni o wiele częściej odchodzą od uzależnionych partnerek. Ale dziewczynki wychowuje się na opiekunki, które będą wyrozumiałe”. O współuzależnieniu mówi Marta Dzido
Polecamy
Gigantyczny popyt na wazektomię po wyborach w USA. Amerykanie obawiają się o dostęp do aborcji
Iranki, które nie chcą nosić hidżabu, trafią do specjalnego ośrodka. Ma im pomóc „naukowa i psychologiczna terapia”
Monika Olejnik przeprasza za pytanie o żonę Radosława Sikorskiego. „Od lat walczę z antysemityzmem”
Irakijscy szyici chcą obniżyć wiek zgody na ślub dla dziewczynek do 9 lat. Aktywiści: „To gwałt na dzieciach”
się ten artykuł?