Prof. Monika Płatek: W 4 klasie wiedziałam, że będę kiepska z matematyki, bo jestem dziewczynką. Tak nie musi być [WIDEO]
Feministka i prawniczka prof. Monika Płatek w rozmowie z Kamilą Ryciak tłumaczy, dlaczego szkoła ma tak duży wpływ na kształtowanie się stereotypów dotyczących płci i jak można to zmienić. Koniecznie zobacz ten fragment wywiadu!
„W podręcznikach tego nie ma”
Tym razem studio Hello Zdrowie odwiedziła prawniczka, nauczycielka akademicka i feministka prof. Monika Płatek. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach jak prawa człowieka w tym prawa kobiet, gender studies i prawo karne wykonawcze.
W studiu Hello Zdrowie rozmawiamy z nią o tym, jaki wpływ na stereotypy na temat płci ma szkoła. Konopnicka była, jak mówi prof. Monika Płatek, „pełnokrwistą” lesbijką, kobietą z niesamowitą historią. Orzeszkowa – awanturnicą, która potrafiła walczyć o swoje życie.
– W podręcznikach tego nie ma. Robią z nich nudne, miałkie… – podkreśla feministka i prawniczka.
Obejrzyj całą rozmowę z prof. Moniką Płatek!
Całą rozmowę, w której prof. Monika Płatek tłumaczy, jak szkoła kształtuje stereotypy na temat płci i co jest nie tak ze szkolnymi podręcznikami, możesz obejrzeć na naszym kanale na YouTubie.
W następnych częściach rozmowy, które pojawią się już wkrótce, Kamila Ryciak porozmawia z prof. Moniką Płatek m.in. o dyskryminacji medycznej kobiet w Polsce. Wcześniejsze części wywiadu możesz obejrzeć tu.
Polecamy
Hiszpania mówi „nie” zabawkom przypisanym do płci dziecka i stereotypowym reklamom. Od 1 grudnia obowiązuje nowe prawo
Martyna Kaczmarek: „Często słyszę, że feministki są brzydkie, grube i zaniedbane” [WIDEO]
Paulina Klepacz: zawstydzanie kobiet ze względu na seksualność buduje kulturę gwałtu [WIDEO]
„Feminizm osłabia zdolność mężczyzn do trwałego związku”. Licealistka pokazała, czego uczy się na religii w szkole
się ten artykuł?