Nobel z fizyki dla Donny Strickland
2 października 2018 roku przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodzono trójkę naukowców: to Donna Strickland z Kanady, Arthur Ashkin z USA, Gérard Mourou z Francji. Nobla przyznano za „przełomowe wynalazki w dziedzinie fizyki laserowej”.
Najbardziej prestiżowa na świecie naukowa nagroda, plus 9 milionów szwedzkich koron, powędrowało do trójki fizyków zajmujących się optycznymi narzędziami laserowymi: Amerykanina Arthura Ashkina z Bell Laboratories (za umozliwiającą manipulowanie obiektami w mikroskali „optyczną pęsetę”), Francuza Gerarda Morou i jego współpracowniczki, pierwszej od 55 lat kobiety-laureatki – Donny Strickland z Uniwersytetu Waterloo w Ontario.
Komitet Noblowski nagrodził Morou i Strickland za pracę nad techniką ultrakrótkich, intensywnych sygnałów laserowych (chirped pulse amplification), wykorzystywaną obecnie w milionach operacji korekt wzroku rocznie. Strickland to trzecia w historii, po Marii Curie-Skodowskiej i Marii Goeppert-Mayer, kobieta nagrodzona Noblem z fizyki.
Jak podaje The Guardian, sama laureatka w wywiadzie przyznała – „Musimy celebrować kobiety-fizyczki – istniejemy naprawdę i mam nadzieję, że z czasem progres nabierze rozpędu. Być w gronie tych kobiet to dla mnie zaszczyt„.
Najnowsze w naszym serwisie
Późne macierzyństwo to stosunkowo nowe zjawisko w Polsce
Nadchodzi All Inclusive Film Festival – najpiękniejszy i najbardziej różnorodny festiwal w Polsce!
HELLO PONIEDZIAŁEK: Ta plaża uchodzi za najczystszą i najbardziej ekologiczną nad Bałtykiem
„Opieranie się na założeniach medycyny alternatywnej to granie w hazard ze swoim zdrowiem” – mówi mgr Laura Krumpholz, edukatorka medycyny opartej na dowodach
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Kino, mecz, pójście na ryby pomagają wychodzić z bezdomności. „Droga do normalności to długotrwały proces, bywa bardzo bolesny, ale często też jest uwieńczony sukcesem”
się ten artykuł?