Przejdź do treści

Lisa Franchetti będzie dowodzić amerykańską marynarką wojenną. To historyczny moment w USA

Na zdjęciu Lisa Franchetti- HelloZdrowie
59-letnia Franchetti pełni obecnie funkcję wiceszefa US Navy fot U.S. Navy
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Adm. Lisa Franchetti została zaprzysiężona na Szefową Operacji Morskich, czyli najwyższego rangą oficera w amerykańskiej marynarce wojennej. Jej nominację zatwierdził Senat USA. Jest ona pierwszą kobietą na tym stanowisku oraz pierwszą kobietą w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, które skupia dowódców każdego rodzaju sił zbrojnych USA.

Kim jest Lisa Franchetti?

Już w lipcu tego roku Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, zapowiadał tę nominację. Kiedy ogłosił awans Lisy Franchetti, podkreślał, że to druga w historii kobieta, która otrzymała stopień czterogwiazdkowego admirała w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych.

Obecnie 59-letnia Franchetti pełni funkcję wiceszefa US Navy. Wcześniej była ona m.in. dowódczynią Sił Morskich USA w Korei, dowódczynią VI Floty stacjonującej w Neapolu i zastępczynią dowódcy Sił Morskich USA w Europie. Ma za sobą 38 lat doświadczenia w armii.

Jest oficerem okrętów nawodnych i dowodziła na wszystkich szczeblach, w tym na niszczycielu marynarki wojennej i dwukrotnie jako dowódczyni grupy uderzeniowej lotniskowca.

Stephanie Frappart pierwszą kobietą w historii, która poprowadzi mecz piłkarskich mistrzostw świata / gettyimages

„Niepoddawanie się to klucz do sukcesu”

Służbę rozpoczęła w 1985 roku biorąc udział w  Programie Szkolenia Oficerów Rezerwy Marynarki Wojennej na Uniwersytecie Northwestern, gdzie uzyskała tytuł licencjata dziennikarstwa. W wywiadzie udzielonym w 2015 wiadomościom uniwersyteckim Franchetti powiedziała, że chciała zostać dziennikarką na Bliskim Wschodzie, ale przypadkowe spotkanie z oficerami marynarki wojennej w trakcie szkolenia postawiło ją na drodze do kariery wojskowej. Jej koledzy opisywali ją jako „rzeczową osobę”, która była inteligentna i spokojna.

Uzyskała tytuł magistra zarządzania organizacją na Uniwersytecie w Phoenix i uczęszczała do Chief War College.

Franchetti mówiła we wspomnianym wywiadzie o wyzwaniach stojących przed kobietami w marynarce wojennej, które dopiero w 1994 roku zostały przydzielone do służby na okrętach bojowych. Powiedziała m.in. że była rozczarowana, gdy nie została wybrana do służby na okręcie w pierwszych latach służby w marynarce wojennej. Obawiała się, że to zakończy jej karierę. Ale z pomocą przełożonego, który przydzielił ją do upragnionej służby, udało jej się pokonać tę przeszkodę.

„Myślę, że po prostu wiara w to, co chcę zrobić, motywacja, niepoddawanie się, to był klucz do tego sukcesu” – powiedziała wtedy Franchetti.

W polskich służbach mundurowych kobiety stanowią 9,8 proc. kadry całych Sił Zbrojnych RP. Wśród nich jest 10 pułkowników i 42 podpułkowników.

źródła: washingtonpost.com, alumni.northwestern.edu

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: