Przejdź do treści

Jak przetrwać po rozstaniu? Ekspertka radzi spróbować tych pięciu sposobów

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rozstanie jest bardzo trudnym momentem w życiu. Powoduje stres, smutek, często zachwianie poczucia własnej wartości. Jak je przetrwać? Psycholożka Barbara Strójwąs, autorka profilu Trudna Sztuka, przygotowała małą ściągę, która może być pomocna w najtrudniejszych chwilach.

Daj sobie czas

Rozstanie to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć w naszym życiu. I bez względu na to, jakie okoliczności je wyzwoliły: czy same zdecydowałyśmy zakończyć związek, czy ktoś od nas odszedł – rozstanie jest zmianą. A człowiek z reguły boi się zmian. Rozstanie może wywołać szereg emocji: złość, frustrację, agresję, niepewność, z którymi trudno sobie poradzić. Dlatego dobrze jest skorzystać z rad specjalistów, żeby podjąć proste kroki, które ułatwią przejść ten trudny moment. W najnowszym wpisie na Instagramie przygotowała je Barbara Strójwąs, autorka profilu Trudna Sztuka.

Oto one:

Otaczaj się bliskimi

Bądź z ludźmi, których lubisz i kochasz. Dziel z nimi swoje smutki. Spędzając czas z osobami, które Cię kochają i dbają o Ciebie, Twoje poczucie własnej wartości (nierzadko naruszone przy rozstaniu) szybciej dojdzie do siebie. Bierz od nich wszystkie dobre rzeczy, które Ci dają.

Zrób porządek

Im szybciej, tym lepiej. Oddawanie zalegających w kącie rzeczy po kilku miesiącach nie dość, że jest trudniejsze, to jeszcze wydłuża proces dochodzenia do siebie. Oczyść przestrzeń (i telefon) z rzeczy, które będą utrudniać Ci powrót do równowagi. Nie musisz ich niszczyć. Wystarczy dobrze schować i nie mieć ich pod ręką. Później zdecydujesz co dalej.

Daj sobie czas

Ludzie bywają zdumieni własnym przeżywaniem straty. Warto wiedzieć, że czasami rozstając się z kimś, z kim spotykaliście się krótko, przeżywasz kilka wcześniejszych strat i odrzuceń. Nie narzucaj sobie presji i daj sobie czas na dojście do równowagi.

Skup się na przyjemnościach

Robienie dla siebie miłych rzeczy to nie lenistwo ani marnowanie pieniędzy lub czasu. Każdy trudny czas wymaga wyrozumiałości względem siebie. Rób wszystko to, co będzie łagodziło Twój ból. Nie ma tu miejsca na wyrzuty sumienia.

Ustal granice

Nie musisz zarzekać się, że nigdy więcej nie odezwiesz się do eks, ale zadbaj o to, żeby ten kontakt nie wyrządzał Ci krzywdy. To nie czas na przyjacielskie pogawędki i wspominki. Niektóre sprawy mogą wymagać wyjaśnienia, żeby lepiej zrozumieć, co się wydarzyło. Jeśli czujesz, że zaczynasz się cofać zamiast iść naprzód, być może czas na zamiany w zasadach kontaktu.

Trudna sztuka – kto się kryje za tym profilem?

Profil @trudnasztuka prowadzi Barbara Strójwąs, która jest psychologiem miłości.
Ukończyła psychologię kliniczną, jednak, jak sama o sobie pisze, „najbardziej fascynuje ją to, w jaki sposób ludzie tworzą związki i jak się kochają”.

Zdaniem Barbary Strójwąs, „kochać można się zdrowo i dobrze, albo można się toksyczną miłością wykończyć w dość szybkim tempie”.

„Każdego dnia z niepokojem odkrywam, że ogromna liczba kobiet bezowocnie szuka faceta, tkwi w nieszczęśliwych związkach albo nie może podnieść się po rozstaniu. To właśnie z myślą o nich stworzyłam Trudną Sztukę. Dla singielek, żon, partnerek, rozwódek – każda kobieta znajdzie tutaj coś, co będzie dla niej pomocne” – wyjaśnia w opisie swojego profilu.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Barbara Strójwąs (@trudnasztuka)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: