HELLO PONIEDZIAŁEK: Olsztyńscy policjanci spełnili marzenie 21-latki w spektrum autyzmu
Marzenia są po to, aby je spełniać. Czasem potrzeba do tego odrobiny szczęścia i życzliwych ludzi wokół siebie. Na to mogła liczyć pani Aneta, 21- latka w spektrum autyzmu. Kobieta jest zafascynowana policją i marzyła o tym, aby zobaczyć, jak praca policjantów wygląda od kuchni. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zaprosili ją więc do siebie i pokazali tajniki pracy mundurowych.
Hello w poniedziałek! W najbardziej nielubiany dzień tygodnia chcemy zrobić dla Was (i dla siebie!) coś miłego. Postanowiłyśmy, że zawsze w poniedziałki będziemy publikować przynajmniej jedną pozytywną informację, żeby dobrze się nastroić na nowy tydzień. Tak powstał cykl: HELLO PONIEDZIAŁEK, w którym znajdziecie same dobre newsy.
Pani Aneta poczuła się jak prawdziwa policjantka
Pani Aneta jest podopieczną ciechanowskiego Centrum Zdrowia „Szansa”. Mimo różnych trudności idzie przez życie z uśmiechem i radością. 21-latka jest w spektrum autyzmu. Od lat fascynuje się pracą policji. O ile taką pracę możemy podglądać na filmach czy czytać o niej w książkach, o tyle pani Aneta mogła jej się przyjrzeć z bliska. A to wszystko dzięki uprzejmości policjantów z Olsztyna.
Najpierw 21-latka została zaproszona do radiowozu: zajęła miejsce kierowcy. Mundurowi cierpliwie tłumaczyli, jakie mają obowiązki i jak pracują na co dzień. Pani Aneta, oprócz tego, że wysłuchała opowieści, na własne oczy zobaczyła np. urządzenie do pomiaru prędkości, koło pomiarowe wykorzystywane podczas obsługi zdarzeń drogowych oraz alkomat.
Następnie gościni została zaproszona do policyjnej dyżurki oraz pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Policjanci opowiedzieli, co należy do zadań dyżurnego jednostki oraz jego zastępcy. 21- latka dowiedziała się także od kierownika techników kryminalistyki, jak wygląda jego praca. Zapoznała się ze sprzętem oraz narzędziami, którymi posługują się technicy. Policjanci opowiedzieli o daktyloskopii, czyli metodzie identyfikacji człowieka na podstawie śladów linii papilarnych opuszek palców rąk. Policjanci pobrali także od pani Anety odciski palców, co było dla niej fascynującym doświadczeniem.
Pani Aneta odwiedziła także Wydział do Walki z Przestępczością Narkotykową, gdzie spotkała się z policjantami zajmującymi się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu. Mundurowi opowiedzieli 21-latce o swojej pracy i odpowiadali na zadawane przez nią pytania.
Czym jest autyzm?
Pojęcie autyzmu zostało wprowadzone do psychiatrii, medycyny i psychologii w 1911 roku. To właśnie wtedy Eugene Bleuler zauważył, że niektóre osoby w społeczeństwie nie są w stanie utrzymywać typowych relacji z otoczeniem i innymi ludźmi.
Obecnie autyzm zalicza się do zaburzeń neurorozwojowych. Charakteryzuje się trudnościami w komunikacji i interakcjach społecznych. Objawy autyzmu mogą obejmować też m.in.
- zamiłowanie do schematów, rutyny, powtarzających się czynności i procedur,
- manieryzmy w obrębie dłoni i ciała,
- nietypowe lub intensywne reakcje na dźwięki, zapachy, faktury, światło lub inne bodźce
- koncentrację na wąskiej dziedzinie wiedzy,
- trudności ze spontanicznością.
Duże znaczenie ma uświadamianie społeczeństwa w kontekście autyzmu, edukowanie innych i zwracanie uwagi na to, że autyzm nie jest chorobą psychiczną.
Źródło:olsztyn.policja.gov.pl
Zobacz także
Mama napisała 7-latce CV. Bo żadna szkoła nie chciała jej przyjąć. „Mam do wyedukowania córkę”
Ellen Notbohm: „Mój syn mówi wprost, że 'nie jest łatwo być autystycznym’”
„Ta sama osoba potrafi dać pełen pasji wykład i być duszą towarzystwa, a chwilę później płakać z przebodźcowania po wizycie w centrum handlowym”. O życiu w spektrum autyzmu mówi Lula Kabacińska
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
80-letnia modelka z zambijskiej wioski zachwyca stylem i wdziękiem: „Czuję, że mogę podbić świat!”
81-latka pierwszy raz w swoim życiu wzięła udział w wyborach. „Nigdy nie jest za późno”
„Przez pół roku płakałam w poduszkę – widziałam, że moje dziecko potrzebuje pomocy, ale nikt tego nie zauważa”. Była w „czarnej dziurze”, teraz wyciąga z niej rodziców dzieci z niepełnosprawnością
Euforia może przypominać „pszczoły”, a gniew zaczyna się od „napięcia w ciele”. Nowe badanie zamienia postrzeganie emocji osób z autyzmem
się ten artykuł?