Przejdź do treści

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruującym osobom uchodźczym z Ukrainy

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruujące osoby uchodźcze z Ukrainy
Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem wspomoże menstruujące osoby uchodźcze z Ukrainy/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie staramy się pomagać jak możemy, ale czujemy, że ten projekt jest wyjątkowy i innowacyjny ze względu na swoją formułę” – podkreślają przedstawicielki Akcji Menstruacji, opisując swoją nową inicjatywę, która powstała we współpracy z organizacją Oxfam oraz partnerami projektu – WIMIN i Biedronką.

Nowa inicjatywa Akcji Menstruacji

„Jesteśmy podekscytowane – w końcu możemy podzielić się z wami szczegółami projektu, nad którym pracujemy już od dłuższego czasu” – piszą na swoim profilu na Instagramie przedstawicielki Fundacji Akcja Menstruacja. „Chodzi o nasz pilotażowy program kuponowy, w ramach którego wspieramy menstruujące osoby uchodźcze z Ukrainy. Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie staramy się pomagać jak możemy, ale czujemy, że ten projekt jest wyjątkowy i innowacyjny ze względu na swoją formułę” – dodają.

Na czym dokładnie będzie polegał program kuponowy? W jego trakcie Akacja Menstruacja chce rozdysponować w 5 punktach pomocowych znajdujących się w Krakowie, Warszawie i Trójmieście:

  • 125 kuponów o wartości 80 zł na tradycyjne środki menstruacyjne do wykorzystania w sieci sklepów Biedronka,
  • 55 kuponów na 3 pary majtek menstruacyjnych marki WIMIN do wykorzystania w sklepie internetowym www.allwimin.com.

To bardzo ważna i innowacyjna akcja, ponieważ zapewnia osobom potrzebującym samodzielność i prywatność przy wyborze najbardziej satysfakcjonujących je produktów. Jak wyjaśniają działaczki Akcji Menstruacji, oba rodzaje kuponów mają kryteria przydziału. Wynika to z tego, że fundacja chce wspomóc nimi osoby najbardziej potrzebujące.

"Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie". Przedstawiamy fragment książki "Ciotka" Magdaleny Zarębskiej / istock

Razem można zrobić więcej

Kupony na produkty menstruacyjne będą przeznaczone dla:

  • matek trójki lub większej liczby dzieci,
  • matek dziecka w wieku do 6 lat,
  • matek dziecka z niepełnosprawnością,
  • kobiet z niepełnosprawnością.

Natomiast kupony na majtki menstruacyjne będą przeznaczone dla młodych osób menstruujących (do 25. roku życia) oraz kobiet z niepełnosprawnością.

„Osoby zgłaszające w punktach pomocowych potrzebę na środki menstruacyjne, ale niespełniające kryteriów kuponowych, będą instruowane, jak skorzystać z naszych stałych projektów, takich jak Padsharing czy Punkty Pomocy Okresowej” – wyjaśniają działaczki Akcji Menstruacji.

Działaczki Akcji Menstruacji podkreślają, że program kuponowy nie udałby się bez wsparcia organizacji humanitarnej Oxfam oraz partnerów akcji, Biedronki i WIMIN. Jak podkreślają członkinie organizacji, to właśnie dzięki nim kupony mogą być realizowane w elastyczny sposób.

„Bardzo się cieszymy z inicjatywy i trzymamy kciuki, by jak najwięcej potrzebujących osób skorzystało z pomocy. Gratulacje, dziewczyny” – tak komunikat o nowej akcji fundacji skomentował jeden z jej partnerów, WIMIN.

My również gratulujemy tak wspaniałej akcji! Wierzymy, że pomoże wielu potrzebującym osobom.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Akcja Menstruacja

W Polsce problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka 15 proc. dziewcząt. Może się to wydawać dziwne, ale w XXI w. kobiety nadal radzą sobie w najbardziej prowizoryczny sposób: używają waty, papieru toaletowego, szmatek. Jest jak w ubiegłym stuleciu. Wiedzą o tym twórczynie projektu Akcja Menstruacja. 

Akcja Menstruacja to nie tylko poruszanie istotnych tematów. Dziewczyny mają już na swoim koncie wiele ważnych akcji, m.in. #okrespoMOCY, której celem również była walka z menstruacyjnym ubóstwem. Wszystko to w myśl zasady, która przyświeca działaniu organizacji: „Każda kobieta zasługuje na godne przeżywanie okresu”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?