Przejdź do treści

W Polsce specjalizacja medyczna „trycholog” nie istnieje. Czy warto korzystać z usług tego typu ekspertów?

trycholog
W Polsce specjalizacja medyczna "trycholog" nie istnieje. Czy warto korzystać z usług tego typu ekspertów? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Od wtorku pacjenci będą pytani o pobyt w szpitalu
Od wtorku pacjenci będą pytani o pobyt w szpitalu. Chodzi m.in. o serwowane posiłki
Zendaya
Zendaya wyznała, że social media wyzwalają u niej stany lękowe. „Staję się niespokojna, za dużo myślę i analizuję”
Trening interwałowy – fitnessowy must have! Na czym polega i dlaczego warto się w niego wkręcić?
Siatkarka
Katarzyna Skorupa o dyskryminacji kobiet w sporcie: Jesteśmy 'ładnym’ dodatkiem
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło nam, że w Polsce nie ma specjalizacji medycznej „trycholog”. Nie ma też takiego, formalnie zarejestrowanego zawodu. Jakie uprawnienia zatem mają osoby, które opisują się tym mianem? Wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii w Warszawie.

„Kodeks” trychologa

Trycholog to ekspert od włosów oraz skóry głowy. Zajmuje się m.in.:

W 1902 roku w Londynie grupa lekarzy, naukowców, fryzjerów oraz specjalistów z zakresu włosów stworzyła uczelnię College of Diseases of the Hair. Jakiś czas później uczelnia zmieniła nazwę na Institute of Trichologists, nawiązując do greckiego słowa „trikhos” oznaczającego „włos”. Absolwenci tej placówki zaczęli zdobywać tytuł trychologa, czyli specjalisty w zakresie rozpoznania i terapii schorzeń skóry głowy  włosów.

W latach 30. został sformułowany kodeks etyczny (Code of Professional Practice and Ethics), który obowiązuje do dziś wśród wszystkich absolwentów wykształconych w Wielkiej Brytanii. Z kodeksu w takiej samej lub lekko zmienionej formie zaczęły korzystać organizacje skupiające i kształcące specjalistów na kierunku „trychologia” (WTS, IAT, ICATA).

Obecnie istnieją dwie międzynarodowe organizacje zrzeszające trychologów: World Trichology Society ze Stanów Zjednoczonych, która skupia praktyków zajmujących się trychologią (takich jak lekarze, dermatolodzy, wykładowcy akademiccy, trycholodzy) z różnych stron świata. Podobnym stowarzyszeniem jest The International Association of Trichologists z Australii.

Marta Klowan

Trychologia: między kosmetologią i dermatologią

W Polsce stowarzyszeniem zrzeszającym i łączącym lekarzy, trychologów oraz specjalistów zajmujących się włosami i skórą głowy  jest International Clinical and Aesthetic Trichology Association (wcześniej ISAT).

Trychologia jest postrzegana jako pomost między kosmetologią a dermatologią. Wypadanie włosów, czyli najczęstszy powód wizyt w gabinecie trychologicznym, wymaga podejścia holistycznego oraz spojrzenia na problem od strony każdego ze specjalistów. Włosy są wskaźnikiem naszego stanu zdrowia, stąd trychologia wymaga interdyscyplinarnego spojrzenia – tłumaczy mgr Anna Mackojć z Instytutu Trychologii w Warszawie, członek International Clinical and Aesthetic Trichology Association.

W czasie wizyty trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad oraz wykonuje badanie trichoskopowe. Może zalecić ponadto wykonanie badań analitycznych oraz morfologicznych, żeby ustalić przyczynę schorzenia i opracować plan terapii. Badanie trychologiczne jest bezbolesne.

Ile wizyt u trychologa potrzeba, aby pozbyć się dolegliwości związanych z włosami i/lub skórą głowy?

– To kwestia indywidualna, warto jednak mieć świadomość, że współpraca z trychologiem często jest długotrwała. Schorzenia skóry głowy nie są bowiem łatwe do uregulowania i mają tendencję do nawracania – przyznaje mgr Anna Mackojć.

Wypadanie włosów jesienią

Trycholog powinien współpracować z lekarzami

W Polsce nie istnieje formalnie zarejestrowany zawód jako trycholog.

– Najbardziej prestiżową uczelnią w Polsce kształcącą absolwentów na kierunku „trychologia” jest Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum. Kształcenie odbywa się w formie studiów podyplomowych. Co ważne, studenci przechodzą proces weryfikacji oraz rekrutacji. Aby być dopuszczonym do studiów podyplomowych na kierunku „trychologia” na UJ, należy wcześniej ukończyć studia na kierunkach medycznych i paramedycznych takich jak: kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, medycyna, stomatologia, farmacja, analityka medyczna, fizjoterapia. W toku studiów poruszane są aspekty związane z kosmetologią, dermatologią, psychologią, dietetyką, a nawet fryzjerstwem – tłumaczy mgr Anna Mackojć.

Specjalistka dodaje, że trycholog powinien ściśle współpracować z lekarzami o specjalnościach: dermatologia, endokrynologia, ginekologia, diabetologia.

W niektórych przypadkach konieczna może okazać się farmakoterapia – wtedy trycholog kieruje do lekarza odpowiedniej specjalizacji, który będzie mógł wypisać receptę.

Trycholog jest specjalistą; obecnie zostały podjęte próby zarejestrowania zawodu. Niemniej jednak podobnie jak w przypadku innych specjalistów, takich jak np. podolog, proces ten jest niezwykle żmudny i długi – mówi mgr Anna Mackojć.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło nam, że w Polsce nie ma takiej specjalizacji medycznej jak „trycholog”. Z tego powodu dochodzi do wielu nadużyć, które godzą w dobre imię branży trychologicznej i mogą skutkować nieufnością do tego zawodu. Dlatego, aby mieć pewność, że wybrany przez nas trycholog to dobry fachowiec, warto sprawdzić jego wykształcenie oraz doświadczenie. Staranna weryfikacja kompetencji takiego specjalisty oraz wizyta w klinice trychologicznej o ugruntowanej pozycji dadzą pewność, że… włos nam z głowy nie spadnie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mężczyzna stoi przed lustrem

„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!

Studentki i studenci

„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"

Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”

„Incele piszą, że żadna ich nie chce, bo mają za mało pieniędzy” /fot. GettyImages

„Incele piszą, że żadna ich nie chce, bo mają za mało pieniędzy”. O tym, że ani pogarda ani poświęcenie nie uzdrowią inceli, mówi Małgorzata Anna Maciejewska

Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. "Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam"

Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. „Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam”

Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt ginekologicznych? „To nie są utopijne potrzeby, z 'innego świata'”

Czy można umrzeć z przepracowania? Odpowiada lek. Ewa Stawiarska

„Tak, można umrzeć z przepracowania. I są na to dowody naukowe” – podkreśla lek. Ewa Stawiarska

"Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?". Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa

„Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?”. Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa

Olszanka/East News, Warszawa

„Kiedy zdejmujesz maskę, ludzie wokół też powoli się odsłaniają”. Jakub Ćwiek o załamaniu nerwowym, e-detoksie i maczoizmie

„Nie mamy dodatkowych osób do pomocy, a sama nie będę pani wkładać na fotel”. Co słyszy kobieta z niepełnosprawnością u ginekologa?

Katarzyna Glinka: Jestem WWO

Katarzyna Glinka: Jestem WWO. Z tym po prostu trzeba nauczyć się żyć

„W Polsce panuje przekonanie, że gdy kobieta zostaje matką, niezależnie, czy to planowała, ma być szczęśliwa i nie narzekać” – mówi blogerka Anna Suchecka

„Ja nie przekwitam, ja rozkwitam. Definiuję swoją kobiecość na nowo”. Znane kobiety rewolucjonizują myślenie o menopauzie

Dopiero poniedziałek, a Ty już w niedoczasie? Znów się spóźniłaś? Poznaj receptę na „wow” wrażenie

„Powiedział, że postawi mi szóstkę na koniec roku, jeśli dam mu buziaka”. Molestowanie w szkołach i na uczelniach to realny problem – podkreśla Martyna Kaczmarek

„Powiedział, że postawi mi szóstkę na koniec roku, jeśli dam mu buziaka”. Molestowanie w szkołach i na uczelniach to realny problem – podkreśla Martyna Kaczmarek

„Lesbijka u ginekologa jest jak jednorożec, który się urwał z choinki” – czyli LGBT u lekarza

Skóra mężczyzn starzeje się wolniej niż u kobiet. Jak jeszcze będziesz się różnić od swojego faceta za 30 lat?

5 powodów, dla których czytamy o seksie

Dominika Kojro i Karolina Kucharczyk /fot. Przemek Grela

Dziecko jogi i pilatesu nazywa się yogilates. Wzmacnia mięśnie głębokie brzucha, uelastycznia ciało i wycisza umysł

HELLO PIONIERKI: Jak Janina Kosmowska została krakowską królową kefiru, bo nie mogła pracować w aptece

Prawniczka Joanna Rułkowska: Kobiecie po poronieniu ciężko jest robić cokolwiek, tym bardziej martwić się o swoje prawa. Bliskie osoby muszą pomóc je wyegzekwować

„Lekarz bez uprzedzenia wepchnął mi palce w miejsce intymne. Niezbyt komfortowa i przyjemna sytuacja” – mówi Justyna Kokoszenko o traumatycznej wizycie u ginekologa

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością / Getty

„Dla nich jestem tylko tłem”. Łukasz od 25 lat jeździ na wózku i uczy savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością

Urszula Dudziak o menopauzie: To jest dla kobiety najpiękniejszy okres

Urszula Dudziak o menopauzie: To jest dla kobiety najpiękniejszy okres, bo nie kojarzy się ze stresem

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą