4 min.
W Polsce specjalizacja medyczna „trycholog” nie istnieje. Czy warto korzystać z usług tego typu ekspertów?

W Polsce specjalizacja medyczna "trycholog" nie istnieje. Czy warto korzystać z usług tego typu ekspertów? / iStock
Najnowsze
01.03.2021
Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje
01.03.2021
Dlaczego warto sikać pod prysznicem? Powodów jest mnóstwo!
28.02.2021
Wiecznie jesteś głodna? Sprawdź, jak łatwo sobie z tym poradzić
28.02.2021
Co decyduje o tym, z kim się wiążemy? Tłumaczy neuropsycholożka dr Olga Kamińska [WIDEO]
28.02.2021
Substancja, która znajduje się w opakowaniach plastikowych, może być szkodliwa dla rozwoju dziecka – tak wynika z badania szwedzkich naukowców
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło nam, że w Polsce nie ma specjalizacji medycznej „trycholog”. Nie ma też takiego, formalnie zarejestrowanego zawodu. Jakie uprawnienia zatem mają osoby, które opisują się tym mianem? Wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii w Warszawie.
Spis treści
„Kodeks” trychologa
Trycholog to ekspert od włosów oraz skóry głowy. Zajmuje się m.in.:
- wypadaniem i łamaniem się włosów,
- łysieniem,
- łupieżem,
- łuszczycą,
- łojotokowym zapaleniem skóry głowy,
- podrażnieniem,
- przetłuszczaniem się oraz swędzeniem skóry głowy.
W 1902 roku w Londynie grupa lekarzy, naukowców, fryzjerów oraz specjalistów z zakresu włosów stworzyła uczelnię College of Diseases of the Hair. Jakiś czas później uczelnia zmieniła nazwę na Institute of Trichologists, nawiązując do greckiego słowa „trikhos” oznaczającego „włos”. Absolwenci tej placówki zaczęli zdobywać tytuł trychologa, czyli specjalisty w zakresie rozpoznania i terapii schorzeń skóry głowy włosów.
W latach 30. został sformułowany kodeks etyczny (Code of Professional Practice and Ethics), który obowiązuje do dziś wśród wszystkich absolwentów wykształconych w Wielkiej Brytanii. Z kodeksu w takiej samej lub lekko zmienionej formie zaczęły korzystać organizacje skupiające i kształcące specjalistów na kierunku „trychologia” (WTS, IAT, ICATA).
Obecnie istnieją dwie międzynarodowe organizacje zrzeszające trychologów: World Trichology Society ze Stanów Zjednoczonych, która skupia praktyków zajmujących się trychologią (takich jak lekarze, dermatolodzy, wykładowcy akademiccy, trycholodzy) z różnych stron świata. Podobnym stowarzyszeniem jest The International Association of Trichologists z Australii.
Trychologia: między kosmetologią i dermatologią
W Polsce stowarzyszeniem zrzeszającym i łączącym lekarzy, trychologów oraz specjalistów zajmujących się włosami i skórą głowy jest International Clinical and Aesthetic Trichology Association (wcześniej ISAT).
– Trychologia jest postrzegana jako pomost między kosmetologią a dermatologią. Wypadanie włosów, czyli najczęstszy powód wizyt w gabinecie trychologicznym, wymaga podejścia holistycznego oraz spojrzenia na problem od strony każdego ze specjalistów. Włosy są wskaźnikiem naszego stanu zdrowia, stąd trychologia wymaga interdyscyplinarnego spojrzenia – tłumaczy mgr Anna Mackojć z Instytutu Trychologii w Warszawie, członek International Clinical and Aesthetic Trichology Association.
W czasie wizyty trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad oraz wykonuje badanie trichoskopowe. Może zalecić ponadto wykonanie badań analitycznych oraz morfologicznych, żeby ustalić przyczynę schorzenia i opracować plan terapii. Badanie trychologiczne jest bezbolesne.
Ile wizyt u trychologa potrzeba, aby pozbyć się dolegliwości związanych z włosami i/lub skórą głowy?
– To kwestia indywidualna, warto jednak mieć świadomość, że współpraca z trychologiem często jest długotrwała. Schorzenia skóry głowy nie są bowiem łatwe do uregulowania i mają tendencję do nawracania – przyznaje mgr Anna Mackojć.
Trycholog powinien współpracować z lekarzami
W Polsce nie istnieje formalnie zarejestrowany zawód jako trycholog.
– Najbardziej prestiżową uczelnią w Polsce kształcącą absolwentów na kierunku „trychologia” jest Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum. Kształcenie odbywa się w formie studiów podyplomowych. Co ważne, studenci przechodzą proces weryfikacji oraz rekrutacji. Aby być dopuszczonym do studiów podyplomowych na kierunku „trychologia” na UJ, należy wcześniej ukończyć studia na kierunkach medycznych i paramedycznych takich jak: kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, medycyna, stomatologia, farmacja, analityka medyczna, fizjoterapia. W toku studiów poruszane są aspekty związane z kosmetologią, dermatologią, psychologią, dietetyką, a nawet fryzjerstwem – tłumaczy mgr Anna Mackojć.
Specjalistka dodaje, że trycholog powinien ściśle współpracować z lekarzami o specjalnościach: dermatologia, endokrynologia, ginekologia, diabetologia.
W niektórych przypadkach konieczna może okazać się farmakoterapia – wtedy trycholog kieruje do lekarza odpowiedniej specjalizacji, który będzie mógł wypisać receptę.
– Trycholog jest specjalistą; obecnie zostały podjęte próby zarejestrowania zawodu. Niemniej jednak podobnie jak w przypadku innych specjalistów, takich jak np. podolog, proces ten jest niezwykle żmudny i długi – mówi mgr Anna Mackojć.
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło nam, że w Polsce nie ma takiej specjalizacji medycznej jak „trycholog”. Z tego powodu dochodzi do wielu nadużyć, które godzą w dobre imię branży trychologicznej i mogą skutkować nieufnością do tego zawodu. Dlatego, aby mieć pewność, że wybrany przez nas trycholog to dobry fachowiec, warto sprawdzić jego wykształcenie oraz doświadczenie. Staranna weryfikacja kompetencji takiego specjalisty oraz wizyta w klinice trychologicznej o ugruntowanej pozycji dadzą pewność, że… włos nam z głowy nie spadnie.
Poleć artykuł znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

26.02.2021
„Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!”. Przedstawicielki zawodów medycznych mówią STOP

21.02.2021