Przejdź do treści

„Zakrywaj usta, ale nie milcz”, „Myj ręce, ale nie umywaj ich od odpowiedzialności”. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zwraca uwagę na „Pandemię przemocy” wobec najmłodszych

Ojciec przytula córkę
"Zakrywaj usta, ale nie milcz", "Myj ręce, ale nie umywaj ich od odpowiedzialności". Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zwraca uwagę na „Pandemię przemocy” wobec najmłodszych/ Pexels, fot. Josh Willink
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W czasie pandemii 27 proc. dzieci i młodzieży doświadczyło przemocy. 11 proc. doznało jej od bliskiej osoby dorosłej, a 10 proc. zostało wykorzystanych seksualnie. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię, której celem jest zapobieganie przemocy najmłodszych. Apeluje też, by reagować, kiedy widzimy, że dziecku dzieje się krzywda.

Przemoc wobec dzieci w pandemii

Pandemia koronawirusa sprawiła, że więcej czasu spędzamy w domu. Nauczanie w szkole przeniesiono także do domowych czterech ścian. Wiele dzieci w tym czasie zostaje odciętych od rówieśników. Według badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, aż 1 dziecko na 11 przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji. Ponadto w czasie pandemii 27 proc. dzieci i młodzieży doświadczyło przemocy. 11 proc. doznało przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej, a 10 proc. zostało wykorzystanych seksualnie.

piecza zastępcza nad dziećmi

Kampania „Pandemia przemocy”

„Zachowaj dystans, ale bądź blisko, kiedy ktoś cię potrzebuje”, „Chroń starszych, ale nie ignoruj przemocy wobec najmłodszych” to jedne z haseł nowej kampanii FDDS. Fundacja stworzyła kampanię społeczną „Pandemia przemocy”, która ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Zwraca uwagę, że kiedy więcej czasu spędzamy w domu, przemoc rośnie.

Uwięzione w jednym domy ze sprawcą, nie mogą liczyć na niczyją pomoc. Pandemia COVID-19 trwa. Przemoc wobec dzieci też – czytamy na wideo promującym kampanię.

Fundacja stara się również uwrażliwić innych na przemoc i zachęca, by reagować, kiedy widzimy, że dziecku dzieje się krzywda. Autorzy kampanii nawiązują tutaj do czasu pandemii, a towarzysząca jej seria plakatów przypomina zasady higieny, jakie obowiązują nas w celu ochrony przed wirusem. Te jednak przybrały nowy wymiar – odnoszą się do przemocy wobec najmłodszych i dbania o ich bezpieczeństwo.

Obowiązują nas zasady:

Zakrywaj usta. Ale nie milcz, gdy widzisz przemoc!

Myj ręce. Ale nie umywaj ich od odpowiedzialności, gdy jesteś świadkiem przemocy.

Zachowaj dystans! Ale bądź blisko, kiedy ktoś cię potrzebuje!

Chroń starszych. Ale nie ignoruj przemocy wobec najmłodszych!

„Pandemia przemocy” FDDS

Nie bądź obojętny, reaguj, kiedy widzisz, że dziecku dzieje się krzywda.

Epidemia i konieczność zakładania maseczek nie mogą nas paraliżować. Możemy utrzymywać dystans, ale nie dystansujmy się od przemocy, o której możemy wiedzieć. Z doświadczenia już wiemy, że izolacja sprzyja przemocy domowej, sprzyja sprawcom. Dlatego reagujmy, jak coś niepokojącego dzieje się za ścianą, patrzmy na swoje otoczenie, sprawdzajmy i zgłaszajmy niepokojące sygnały. Czasami nasza reakcja może być jedyną szansą dla dziecka na otrzymanie pomocy – mówi Krzysztof Sarzała, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku.

Ważne telefony – gdzie znajdziesz pomoc?

Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży: 116 111

„Zadzwoń lub napisz, gdy coś cię martwi, masz jakiś problem, nie masz z kim porozmawiać lub wstydzisz się o czymś opowiedzieć. Od 1 stycznia 2018 roku jest czynny codziennie od 12:00 do 2:00 w nocy, wiadomość przez stronę www.116111.pl możesz przesłać całą dobę. Pomoc świadczona przez konsultantów telefonu 116 111 jest całkowicie bezpłatna”

Całodobowy bezpłatny telefon w sprawie zaginionego Dziecka: 116 000

„Telefon 116 000 jest skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w ich odnalezieniu. Telefon 116 000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu (połączenie bezpłatne). www.zaginieni.pl

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002

Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.