Przejdź do treści

Wicepremier Ukrainy o brutalnych napaściach na kobiety: „Były gwałcone godzinami, a następnie mordowane”

Olga Stefaniszyna
Wicepremier Ukrainy o brutalnych napaściach na kobiety: "Były gwałcone godzinami, a następnie mordowane"/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Co roku wracasz z urlopu rozczarowana? Zmień to!
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
Stanie na rękach – krok po kroku. Z naszym poradnikiem będzie to prostsze niż myślisz!
Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?

„Rosja popełniła prawie wszystkie możliwe zbrodnie wojenne, jakie ludzkość widziała w czasie II wojny światowej” – twierdzi wicepremier Ukrainy Olga Stefaniszyna. Jak dodała, w czasie rosyjskiej agresji w Ukrainie dochodzi nie tylko do bombardowania i zabijania niewinnych ludzi, ale także do brutalnych gwałtów kobiet. 

„Gwałcone godzinami, a następnie mordowane”

Olga Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, w rozmowie z brytyjską stacją Sky News oceniła, że rosyjska inwazja w Ukrainie staje się coraz bardziej brutalna. Jak dodała, liczba ofiar wśród cywilów jest o wiele większa niż ofiar w siłach zbrojnych jej państwa.

„Jest absolutnie konieczne, aby nikt nie przyzwyczajał się do wojny. Trwamy, stawiamy opór i będziemy silniejsi. Ukraina będzie stawiać opór tak długo, jak będzie to konieczne, aby zapewnić, że na tej ziemi w XXI wieku nie będzie terroru, nie będzie ludobójstwa” – powiedziała.

Podkreśliła, że armia rosyjska dokonuje ludobójstwa w Ukrainie, a „Putin i Kreml są zbrodniarzami wojennymi”.

„Rosja popełniła prawie wszystkie możliwe zbrodnie wojenne, jakie ludzkość widziała w czasie II wojny światowej” – zaznaczyła.

Przytoczyła także wstrząsające historie kobiet, które doznały brutalnej napaści seksualnej. Opowiedziała o tym, jak Ukrainki w trakcie 26 dni wojny „były gwałcone godzinami, a następnie mordowane” przez rosyjskich żołnierzy. Zaznaczyła, że wobec zbrodni zostało wszczętych już 2 tys. spraw karnych w prokuraturze ukraińskiej.

„Każdy pojedynczy żołnierz, który popełnił tę zbrodnię wojenną, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności” – zapewniła.

 

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Ołena Zełenska napisała list otwarty do pierwszych dam. "Nie poznałybyście Ukrainy – masowe groby zajęły miejsce kwitnących miast"

„To początek okrucieństw”

O drastycznych gwałtach kobiet poinformowała także delegacja ukraińskich polityków, która udała się do Wielkiej Brytanii. W rozmowie z brytyjską prasą deputowane ukraińskiego parlamentu Łesia Wasylenko, Alona Szkrum, Maria Mezentseva i Olena Chomenko opisały wstrząsające szczegóły dotyczące przemocy seksualnej, która ma miejsce podczas wojny w ich kraju.

„Niestety to wciąż początek okrucieństw” – powiedziała Wasylenko.

I dodała, że część kobiet, w tym starszych obywatelek, które nie były w stanie uciec z bombardowanych miast, doświadczyło zbiorowych gwałtów i egzekucji. Uważa się, że zdarzały się również przypadki samobójstw po tak drastycznych atakach. Już z początkiem marca ukraińskie władze alarmowały, że w Chersoniu odnotowano 11 potwierdzonych przypadków gwałtów. Miejscowi lekarze podali, że spośród tych ofiar napaści seksualnych przeżyło zaledwie pięć kobiet. Apelowano także do kobiet i dziewcząt, by – jeśli mają taką możliwość – nie wychodziły z domu.

5-letnia Valeria, która uciekła przed wojną do Polski, trafiła na okładkę "Time". Zdjęcie powstało w niezwykłych okolicznościach

„Rosja utopiła Ukrainę we łzach i zwłokach dzieci”

Do zbrodni rosyjskich odniósł się także prezydent Wołodymyr Zełenski. Na swoim profilu na Facebooku opublikował poruszające nagranie z walczącej o wolność Ukrainy. Podkreślił, że jego kraj nie zapomni tych zbrodni. W krótkim wideo zwrócił uwagę na to, że proste słowo „było” nie jest już zwyczajne dla Ukraińców, a oni sami wypowiadając je, nie potrafią powstrzymać łez. Na filmie widzimy urywki z trwającej właśnie wojny. Pokazane są rosyjskie ostrzały, zniszczone budynki i samochody, ranni cywile i porzucone zwierzęta. Widzimy także akcje ratowników medycznych i płaczących ludzi, którzy stracili swoich bliskich w bombardowaniach.

„To był mój dom, to był mój pies, to była moja praca, to był mój ojciec, a to była moja córka” – mówi w imieniu Ukraińców Zełenski.

„Rosja utopiła Ukrainę we łzach, krwi i zwłokach dzieci. Ale jest jedna rzecz, której Rosja nie rozumie – 'była’ to słowo, które opisuje jej przyszłość. A my Ukraińcy wiemy doskonale, co wydarzy się później – zwyciężymy” – podkreśla prezydent. I nie wątpi, że jego kraj wygra z rosyjskim agresorem.

„Będą nowe miasta, nowe marzenia, nowa historia. Będą – bez cienia wątpliwości. A ci, których straciliśmy, zostaną zapamiętani. Znów będziemy śpiewać, znów będziemy świętować” – dodaje i podsumowuje – „Tak, Ukraina była piękna. A teraz stanie się wielka”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Katastrofalna sytuacja w Mariupolu / gettyimages

W Mariupolu chirurdzy codziennie wykonują kilka amputacji nóg chorym na cukrzycę

„Nikt nie zdradzał mi tajemnic wojskowych. Nawet nie miałam przygotowanego paszportu”- Ołena Zełenska w emocjonalnym wywiadzie o początkach wojny

W dniu pierwszych urodzin odwiedziła z mamą grób tatusia. „Chciała zjeść z nim śniadanie”

Ten gest rozdziera serce. Zatańczyli walca na ruinach zbombardowanej szkoły w Charkowie

„W pomaganiu można się zatracić i przesadzić. Dlatego warto zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i poznać swoje ograniczenia” – mówi psycholożka Sylwia Żbik-Weiss

„Po wybuchu wojny chciałam zadzwonić do ukraińskich znajomych, ale co miałabym im powiedzieć?”. Rozmowa z Saszą Bajek, Rosjanką w Polsce

Kobieta przeżyła 65 dni w Azowstalu / gettyimages

Wraz z dzieckiem przeżyła 65 dni w Azowstalu. Teraz opowiada, co ją spotkało. „Schron drżał, tynk leciał nam na głowy, generator został zniszczony”

Uczennice stoją w sali gimnastycznej

Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”

Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

Matka trzyma na rękach dziecko. Stoją przed pociągiem

W chaosie wojny kwitnie handel dziećmi. „Handlarze wkraczają do sierocińców, korzystając z braku nadzoru”

"Wrócimy do Ukrainy, ponieważ nie ma nic lepszego niż dom" - podkreśla Ołena Zełenska, która opublikowała poruszające wideo

„Wrócimy do Ukrainy, ponieważ nie ma nic lepszego niż dom” – podkreśla Ołena Zełenska w poruszającym poście

Blok w Ukrainie

Ukraińska infolinia dla ofiar gwałtów. To co słyszą pracownicy, przeraża. „To pogwałcenie moralności cywilizowanego świata”

Zniszczony przez Rosjan szpital w Czernihowie

Wstrząsająca relacja polskiego lekarza z Ukrainy: „Weszli na OIOM, związali lekarza, który tam był, kazali mu klęczeć, a w usta włożyli mu granat”

Bianka Zalewska, reporterka wojenna: „Można zaakceptować zagrożenie, ciągłe napięcie, chowanie się do schronów. Ale kolejną śmierć?”

Witalij i Ałła Tarans zginęli, broniąc Mariupola / gettyimages

Pobrali się jako żołnierze Pułku Azow, zginęli, broniąc Mariupola. Małżeństwo osierociło syna

„Ewakuowaliśmy zwierzęta wśród ostrzałów, nie wiedząc, czy uda nam się tym razem dotrzeć do celu”. O ratowaniu kangurów i żółwi w środku nieludzkiej wojny w Ukrainie mówi Timofey Kharchenko

Wstrząsająca historia z Mariupola. Ranna podczas ostrzału mama 10-letniego Illi zmarła w jego objęciach

Wstrząsająca historia z Mariupola. Ranna podczas ostrzału mama 10-letniego Illi zmarła w jego objęciach

Kobieta siedzi w samochodzie

Obawiasz się powrotu do domu taksówką? Puść ten dźwięk z TikToka

Kobieta została wdową trzy dni po ślubie / Fot. Twitter @UKRINFORM

Wzięli ślub w Azowstalu. Po trzech dniach panna młoda została wdową. „Moją miłością będziesz przez całą wieczność…”

„Zaparkuj trudne sprawy na czas urlopu”. Jak skutecznie przewietrzyć głowę w trudnych czasach, mówi psycholożka Karolina Lipińska

Kobiety w burkach

Afganki znów założą burki. Janina Ochojska: „Talibowie złamali wszystkie obietnice i oczekiwania odnośnie respektowania prawa kobiet w Afganistanie”

Ukraina

Ukraińcy dziękują Polakom w poruszającym wideo. „Dziękujemy wam wszystkim za nieustanną walkę o naszą i waszą wolność”

„Gdy panuje wojna, zaczyna się ogromna przemoc wobec kobiet” /fot. Getty Images

„Gdy panuje wojna, zaczyna się ogromna przemoc wobec kobiet” – mówi Jolanta Gawęda, wiceprezeska fundacji Feminoteka, która pomaga uchodźczyniom

Katarzyna Figura: Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, ale też obiektem przemocy

Katarzyna Figura: Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, ale też obiektem przemocy

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

para na kanapie

Czy można być niewiernym… genetycznie? Rozwiewamy wątpliwości

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Jak dbać o nogi w podróży?

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

×