5 min.
Wakacje z koronawirusem. Jak bezpiecznie wyjechać na wczasy? Radzi Ola Dufour

Wakacje z koronawirusem. Jak bezpiecznie wyjechać na wczasy? Radzi Ola Dufour / Unsp;ash
Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczne wakacje będą nieco inne niż zawsze. Czy muszą jednak być nieudane? Skądże. „Wirus jeszcze trochę z nami zostanie. Musimy się nauczyć z nim żyć. Można miło i bezpiecznie spędzić wczasy – po prostu trzeba to zrobić z głową” – pisze Insta Immunolog, przypominając, o najważniejszych zasadach bezpiecznego wypoczynku w cieniu pandemii.
Spis treści
Wakacje 2020: pandemiczne lato
Tak długo czekałyśmy na lato i upragnione podróże. Te wakacje nie będą jednak takie, jak wszystkie do tej pory. Pandemia koronawirusa wciąż daje nam się we znaki, o czym pisze na swoim instagramowym profilu immunolożka Ola Dufour.
„Rozpoczęło się lato i wiele osób zastanawia się jak spędzić tegoroczne wakacje. Niestety podróże są w obecnym okresie znacznie utrudnione. Ale wiemy już, że koronawirus nie zniknie jutro i trzeba znaleźć balans między naszym zdrowiem psychicznym, potrzebą urlopu i odpoczynku a bezpieczeństwem związanym z pandemią”.
Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić? Niekoniecznie. Grunt, by przygotowując się do podróży, mieć świadomość tego, gdzie czyhają na nas i nasze rodziny największe zagrożenia. Ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wciąż jest prawdziwe. Jednak zachowując rozsądek i mając podstawową wiedzę na temat rozprzestrzeniania się patogenu, nadal możemy cieszyć się latem.
„Wirus jeszcze trochę z nami zostanie. Musimy się nauczyć z nim żyć. Można więc miło i bezpiecznie spędzić wczasy – po prostu trzeba to zrobić z głową” – pisze Insta Immunolog.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Wakacje z koronawirusem – o czym należy pamiętać?
O czym trzeba wiedzieć, planując wakacyjne wojaże? O czym nie należy zapominać, wybierając miejsce, w którym spędzimy wyjazd? Ola Dufour przypomina:
„Wirusem nie zarazicie się patrząc na obcą osobę czy oddychając powietrzem przy niezatłoczonej plaży – wirusem zarażamy się przy bliskim kontakcie z chorym lub nosicielem. Dlatego dobrze jest unikać zatłoczonych miejsc”.
Z tego powodu – radzi Insta Immunolog – w tym roku lepiej sobie odpuścić hotelowe molochy z tłumami gości. Zamiast tego lepiej decydować się na małe hotele, pensjonaty lub prywatne mieszkania bądź apartamenty. Z tego samego powodu lepiej postawić na mało oblegane przez turystów miejscowości. A jeśli nie wyobrażamy sobie spędzenia wakacji „poza głównymi szlakami”, lepiej wybrać się tam poza szczytem sezonu. W ten sposób znacznie ograniczymy kontakty z dużymi skupiskami ludzi, a tym samym – zmniejszymy ryzyko bezpośredniego zetknięcia się z niebezpiecznym patogenem.
Jeśli chodzi o środek transportu, immunolożka nie wypowiada się radykalnie na korzyść samochodu bądź samolotu. Pisze:
„Podróż autem wydaje się najbezpieczniejsza. Ale z drugiej strony ilość lotów jest bardzo ograniczona i niekoniecznie podróż samolotem okaże się ryzykowna”.
Dufour dzieli się też własnymi doświadczeniami z ostatnich wojaży. I sugeruje, by wszędzie po prostu zachować zdrowy rozsądek i na bieżąco reagować na sytuację. Opisuje:
„Np. we Francji personel hoteli i restauracji nosi maseczki cały czas. Przy wejściu jest obowiązkowa dezynfekcja rąk. Stoliki ustawione są z większymi odstępami niż zazwyczaj. Na Korsyce widzieliśmy tylko kilka restauracji, które nie przestrzegały tych zasad – po prostu takie omijaliśmy”.
Zawsze też można po prostu skontaktować się z miejscem, w którym zamierzamy spędzić urlop, zapytać o ich standardy i upewnić się, że zachowują rygory sanitarne.
Insta Immunolog
Profil „Insta Immunolog” prowadzony jest przez Olę Dufour, naukowczynię – immunolożkę, doktor nauk biomedycznych Uniwersytetu Genewskiego. Od 10 lat pracuje w laboratorium i prowadzi badania naukowe. Jest mamą dwójki dzieci, na stałe mieszka w Szwajcarii.
Jej konto obserwuje obecnie niemal 24 tys. osób. Znajdziemy na nim zarówno obrazy z prywatnego życia jej i jej rodziny, jak również informacje i porady dotyczące kwestii zdrowia i układu odpornościowego.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

Jaka będzie normalność po koronawirusie? „Może część z nas za kilka lat będzie pamiętać okres pandemii jako przyjemne «wakacje»” – mówi Stanisław Seidel, psycholog i terapeuta

Tłumy ludzi na brytyjskich plażach w trakcie pandemii koronawirusa. Za tydzień nad polskim morzem będzie podobnie?

„Mam nadzieję, że poprzez to doświadczenie będziemy doceniać parki, lasy, łąki, znajomych, rodzinę, przyjaciół, smak piwa w ogródku ulubionej knajpki, swoje ciało i stan zdrowia” – mówi Joanna Zawadzka, nauczycielka mindfulness
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023