3 min.
„W wypadkach drogowych wszyscy giniemy tak samo”. Historie opisane przez ratownika mrożą krew w żyłach

Ratownik medyczny: W wypadkach drogowych wszyscy giniemy tak samo. Masz wybór, więc ściągnij nogę gazu. Przyjedź 15 minut później, ale żyj 50 lat dłużej/ Rawpixel
„Niezapięte pasy to szansa poznania wysokiej klasy neurochirurga” – ostrzega na swoim profilu na Instagramie Janek, ratownik medyczny z Wrocławia. Wiesz, jak giną ludzie podczas wypadków samochodowych? Uwierz, lepiej zwolnić, niż sprawdzić na własnej skórze.
Spis treści
W wypadkach drogowych giniemy tak samo
Każdego roku w Polsce w wypadkach drogowych giną tysiące ludzi. W 2019 roku aż 2909 osób poniosło śmierć, rannych zostało 35 477, jak podaje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Skali tragedii jednak nie można wyobrazić sobie poprzez liczby. Temat ten poruszył na swoim profilu na Instagramie Janek, ratownik medyczny z Wrocławia.
Możemy się spierać o kwestie światopoglądowe lub gospodarcze, nie lubić kotów lub ananasa w pizzy, ale w wypadkach drogowych wszyscy giniemy tak samo. Rozrywani na kawałki lub zmiażdżeni w środku. Płonący żywcem lub idący z autem na dno. Topiący się we własnej krwi lub duszeni odmą
– pisze na swoim profilu ratownik.
W tym roku w Polsce będzie więcej wypadków drogowych?
W pierwszej połowie bieżącego roku podróżowaliśmy znacznie rzadziej przez ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa. Jednak właśnie rozpoczęły się wakacje, a większość osób zrezygnowała z wypoczynku za granicą. Oznacza to, że w najbliższych dniach na polskich drogach pojawi się więcej aut.
Oficjalnie wakacje rozpoczęły się dwie doby temu. Jak widać, na kolejne już ktoś tam nie pojedzie…- pisze ratownik.
Tylko wczoraj w naszym kraju doszło do 65 wypadków drogowych. 7 osób straciło w nich życie, 79 zostało rannych. Ponadto aż 416 osób zdecydowało się usiąść za kierownicą po alkoholu. Co nimi kierowało? Od niektórych już się tego nie dowiemy.
Rannemu się nie upiecze?
Nie wszystkie wypadki oczywiście kończą się śmiercią, jak zaznacza ratownik medyczny w swoim wpisie.
Na szczęście nie wszystkie wypadki drogowe są tak dramatyczne, niektóre na szczęście kończą się tylko paraliżem cztero- czy dwukończynowym. Niezapięte pasy to szansa poznania wysokiej klasy neurochirurga.
Jeden z pacjentów, których operował mój znajomy, po przebudzeniu powiedział „ghrrrr ghrrrr grrr”, kiedy odsyłałem mu śluz z rurki tracheostomijnej, przez którą będzie oddychał do końca życia. Czyli może do kolejnej środy a może przez najbliższe 20 lat
– dodaje ratownik.
Masz wybór – zwolnij
„Masz wybór” – to hasło ostatnio słyszeliśmy odnośnie wyborów prezydenckich. Jednak pamiętajmy, że odnosi się ono do wszystkiego, co robimy. Najczęściej to przede wszystkim od ciebie zależy, czy dotrzesz na miejsce cało i zdrowo. Od twojej decyzji często zależne jest również życie i zdrowie innych ludzi.
Masz wybór, więc ściągnij kurdebela nogę gazu, przyjedź 15 minut później, ale żyj 50 lat dłużej.
Jakoś w zeszłym tygodniu zajmowaliśmy się kierowcą, który zderzył się czołowo z autem jadącym z naprzeciwka. Nieudana resuscytacja człowieka młodszego od mojej młodszej siostry była niczym, wobec rozpaczy jego bliskich i płaczu najbliższej rodziny, od którego wibrowały szpitalne okna– opisuje Janek.
Następnym razem, kiedy wsiądziesz do auta, zwolnij. Paradoksalnie jadąc wolniej, możesz zyskać czas. Nie śpiesz się na cmentarz.
Zobacz także

Widzisz dziecko przechodzące przez ulicę? Jest na obu zdjęciach! Noś odblaski na drodze, by zachować bezpieczeństwo

„Gdybym była słaba, to byłabym 3 metry pod ziemią, a tak jestem tutaj, na ziemi. Mam misję do spełnienia i tego się trzymam” – mówi Jolanta Golianek, założycielka Fundacji Poparzeni

„Muszę zwolnić tempo”. Życie jak jazda samochodem, czyli dlaczego używamy metafor motoryzacyjnych do opisu życia
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023