Przejdź do treści

W trakcie Euro wzrosła liczba przypadków przemocy domowej. „Nie wszyscy nie mogą się doczekać wyników meczu”

Przemoc domowa / mat. pras. National Centre for Domestic Violence
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brytyjskie centrum do spraw przemocy domowej opublikowało statystyki. Są zatrważające. Wynika z nich, że liczba przypadków znacznie wzrosła podczas trwania Euro. W związku z tym National Centre for Domestic Violence stworzyło kampanię pokazującą, że zawody sportowe nie dla wszystkich są czasem świętowania.

„Nie wszyscy nie mogą doczekać się dzisiejszego meczu”

National Centre for Domestic Violence – organizacja działająca w Wielkiej Brytanii – opublikowała statystyki dotyczące przemocy domowej. Wynika z nich, że gdy na murawie piłkarskiej gra drużyna z Wielkiej Brytanii, liczba przypadków przemocy domowej wzrasta tam o 26 proc. Kiedy jednak piłkarze z Anglii przegrywają, ta liczba rośnie do 38 proc.

NCDV w swej najnowszej kampanii społecznej poruszyła ten problem, by pokazać inną, ciemną stronę zawodów piłkarskich. „Nie wszyscy nie mogą doczekać się dzisiejszego meczu” – czytamy w sieci.

Dlaczego przemoc domowa rośnie, gdy cała Europa patrzy na murawę? Londyński Instytut Badawczy Centre for Economic Performance przeprowadził badania, z których wynika, że rozgrywki piłkarskie zwiększają ryzyko przemocy domowej. Specjaliści dowiedli, że chociaż przemoc zmniejszała się podczas meczu, zaraz po jego zakończeniu przypadki te wzrastały. Szczyt następował 10-12 godzin po meczu.

Raport został wydany przez Her Majesty’s Inspectorate of Constabulary and Fire & Rescue Services (Inspektorat Służby Pożarnej i Ratownictwa Jej Królewskiej Mości). Wynika z niego, że 1,6 mln kobiet w Anglii i Walii doświadczyło przemocy domowej w ciągu roku.

„Niektórzy uważają, że piłka nożna to sprawa życia i śmierci – dla ofiar przemocy domowej często tak jest” – uważa National Centre for Domestic Violence.

Joanna Piątkowska, adwokat

Przemoc domowa a mecze piłkarskie

Organizacje od dawna ostrzegały przed powtarzającą się zależnością pomiędzy rozgrywkami na murawie a wzrostem liczby telefonów na policję i telefonów zaufania w sprawie przemocy domowej.

„Wiemy, że przemoc domowa nasila się, gdy odbywają się duże mecze piłki nożnej i chociaż wszyscy chcemy, aby Anglia wygrała, musimy pamiętać o tych, dla których 'wraca do domu’ jest zagrożeniem, któremu często towarzyszy alkohol i przemoc” – mówił Lord Wolfson, członek Izby Lordów.

Przemoc domowa nie dotyczy jednak tylko i wyłącznie Anglii czy piłki nożnej. Ten sam schemat powtarza się na całym świecie w wielu różnych dyscyplinach sportowych. W związku z tym np. we Francji, gdzie zebrane zostały podobne dane, obiekty sportowe ograniczają sprzedaż alkoholu. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: