3 min.
W których krajach jest najwięcej antyszczepionkowców? Jak na ich tle wypada Polska?

W których krajach jest najwięcej antyszczepionkowców? Jak na ich tle wypada Polska?/ Rawpixel
Interaktywna mapa przedstawia kraje najbardziej nieufne wobec szczepionek. W których państwach społeczeństwo nie ufa szczepionkom?
Spis treści
Badania na temat ufności społeczeństwa wobec szczepień
Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Belgii zebrali dane z ankiet przeprowadzonych wśród ok. 300 tys. osób w 149 krajach, aby zidentyfikować „ogniska wahania” zaufania dotyczące szczepień. Naukowcy przeanalizowali również dane z 290 reprezentatywnych badań krajowych przeprowadzonych od września 2015 do grudnia 2019. Dzięki temu udało się im oszacować trendy w postrzeganiu przez społeczeństwa bezpieczeństwa i skuteczności szczepień. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „The Lancet”.

W których krajach jest najwięcej antyszczepionkowców? Jak na ich tle wypada Polska?/ The Lancet/ Rysunek pokazuje oparte na modelu szacunki odsetka respondentów zdecydowanie zgadzających się, że szczepionki są bezpieczne (panele A, B), ważne dla dzieci (panele C, D) i skuteczne (panele E, F) w listopadzie 2015 r. Oraz Listopad 2018. Brak danych dla krajów zaznaczonych na szaro.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Które kraje ufają szczepionkom?
Jak się okazało, zaledwie co piąty mieszkaniec Albanii i Litwy uważa szczepionki za bezpieczne. W Wielkiej Brytanii jest to nieco ponad połowa społeczeństwa, a w Australii 60 proc. Natomiast w Turcji i na Ukrainie aż trzy czwarte społeczeństwa nie ufa szczepieniom. Znaczny wzrost liczby osób, które nie zgadzają się z faktem, że szczepionki są bezpieczne, zanotowano także w Afganistanie, Azerbejdżanie, Indonezji, Nigerii, Pakistanie i Serbii.
Odwrotnie natomiast jest w w Finlandii, Francji, Włoszech i Irlandii. W tych krajach liczba osób, które chcą się szczepić, znacznie wzrasta.
Czy Polacy ufają w bezpieczeństwo szczepień?
Polska jest jednym z krajów w Europie, które wykazały znaczny wzrost liczby antyszczepionkowców. W naszym kraju bowiem zanotowano spadek z 64 proc. zgadzających się, że szczepionki są bezpieczne w listopadzie 2018 roku do 53 proc. w grudniu 2019 roku. Naukowcy przekonują, że na tę zmianę ma wpływ rozwój zainteresowania ruchami antyszczepionkowymi.
Niepojący trend w społeczeństwie
Interaktywna mapa ujawniła, jak ogromna liczba ludzi nie ufa szczepieniom. Budzi to obawy w kwestii szczepień przeciw COVID-19. Naukowcy nawołują, by lekarze na całym świecie edukowali społeczeństwo i budowali zaufanie społeczne do szczepień.
Badacze opisali spadek zaufania jako „niepokojący trend”. Uważają, że źródłem negatywnego nastawienia społeczeństwa jest przede wszystkim niestabilność polityczna oraz ekstremizm religijny. Za przykład podają tu Indonezję, gdzie zanotowano jeden z największych spadków zaufania. Tam różnica między 2015 a 2019 wyniosła aż 14 proc. Ma to związek przekonaniami przywódców muzułmańskich, którzy kwestionują bezpieczeństwo szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR).
W 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ruch antyszczepionkowy za jedno z 10 największych zagrożeń dla zdrowia na świecie. Czy w takich warunkach uda nam się pokonać koronawirusa SARS-CoV-2? Profesor Heidi Larson z London School of Hygiene & Tropical Medicine, która kierowała badaniami, razem ze swoim zespołem zbiera obecnie dane na temat postawy społeczeństwa wobec szczepień przeciw COVID-19.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023