3 min.
Przełom w świecie nauki! Uniwersytet Technologiczny w Eindhoven zatrudni wyłącznie kobiety

Najnowsze
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
– Przywiązujemy wielką wagę do równych praw i możliwości dla kobiet i mężczyzn – mówi Frank Baaijens, rektor Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven. – Od pewnego czasu wiadomo, że zróżnicowana siła robocza działa lepiej. Prowadzi do lepszych strategii, bardziej kreatywnych pomysłów i szybszych innowacji – dodaje. Przez następne 18 miesięcy uniwersytet będzie otwierał stanowiska nauczycieli akademickich wyłącznie dla kobiet.
Uniwersytet Technologiczny w Eindhoven od 1 lipca 2019 r. na nowe stanowiska nauczycieli akademickich zatrudni wyłącznie kobiety. To część stypendium Irene Curie, w ramach którego każda wykładowczyni, obok regularnej pensji, otrzyma budżet w wysokości 100 tys. euro, na badania naukowe, prace badawcze. Dodatkowo, każda z nich otrzyma mentora naukowego i możliwość założenia własnego laboratorium. Brawo!
Bez wątpienia, jest to przełom w świecie nauki! Nie tylko w poziomie edukacji akademickiej, ale także w postrzeganiu kierunków ścisłych. Wysoki odsetek nauczycielek może również spowodować większe zainteresowanie studiami technologicznymi wśród kobiet.
Some call it vintage, others will call it a renovation, we'll just call it Atlas. 🏢Today, the first staff has moved…
Gepostet von TU Eindhoven am Montag, 7. Januar 2019
Fatalne statystyki
Średnio 59 proc. naukowców i inżynierów w Europie to mężczyźni. Kobiety stanowią większość na Litwie, Łotwie, w Bułgarii, Portugalii i Danii. W Polsce odsetek kobiet w nauce wynosi 48,4 proc. Najgorzej statystyki wyglądają na Węgrzech, w Niemczech i właśnie w Holandii. Dlatego Uniwersytet Technologiczny w Eindhoven, uznawany za jeden z najlepszych uniwersytetów technologicznych w Europie, podjął się radykalnego kroku. Postanowił walczyć z dyskryminacją ze względu na płeć, poprzez zatrudnienie wyłącznie przedstawicieli jednej płci. W ten sposób holenderska uczelnia chce zwiększyć ilość badaczek i wyrównać ich szanse w świecie nauki.
Przywiązujemy wielką wagę do równego szacunku i szans dla kobiet i mężczyzn. Od dawna wiadomo, że zróżnicowana siła robocza działa lepiej. Prowadzi to do lepszych strategii, bardziej kreatywnych pomysłów i szybszych innowacji. Dlatego od lat stosujemy środki mające na celu zwiększenie niskiego odsetka kobiet wśród kadry akademickiej. Mamy świadomość, że wiele tracimy z powodu uprzedzenia płciowego.
Co z mężczyznami?
Stanowiska, na które nie zostanie znaleziona odpowiednia kandydatka, zostaną ponownie otwarte poza programem. Panowie nadal będą mogli aplikować i dostać pracę, jednak pod warunkiem, że nie pojawi się odpowiednia kandydatka na to samo miejsce. Władze uczelni dążą do tego, aby przynajmniej połowa wszystkich nowo zatrudnionych profesorów była płci żeńskiej. Ocenia się, że że w ciągu najbliższych pięciu lat zwolni się aż 150 miejsc pracy. Władze Uniwersytetu chcą zrobić wszystko, by te 150 stanowisk objęły właśnie kobiety.
Zobacz także

„Boimy się myśleć i działać odpowiedzialnie, żeby nie stracić tego, co wydaje się takie cudowne”

„Bycie atrakcyjnym lub pociągającym ma bardzo niewiele wspólnego z rozmiarem ubrań, zaś z naszym stosunkiem do ciała i akceptacją”

„Bądź kobietą, która poprawi koronę innej kobiecie, nie mówiąc że się osunęła”. Świetny tekst nie? Poznaj jeszcze kilka mądrych cytatów o kobiecej przyjaźni
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.01.2021
Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: ‚czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?’. Nie zadawajmy go

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021