2 min.
Ukraińskie dzieci dostają do kolorowania dynamity i granaty. Uczą się w ten sposób, jak uchronić się przed śmiercią

Ukraińskie dzieci dostają kolorowanki z granatami i dynamitem. Uczą je, jak uchronić się przed śmiercią, fot. Celestino Arce/Getty Images
26.06.2022
Co roku wracasz z urlopu rozczarowana? Zmień to!
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Stanie na rękach – krok po kroku. Z naszym poradnikiem będzie to prostsze niż myślisz!
25.06.2022
Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?
Podczas gdy dzieci w Polsce na co dzień kolorują samochody czy drzewa, w ukraińskich kolorowankach najmłodsi znajdą rysunki ładunków wybuchowych. W ten sposób dzieci uczą się, że na każdym kroku może czyhać na nich niebezpieczeństwo. Zamiast grać w piłkę czy bawić się lalkami, ukraińskie dzieci uczą się, że każda zabawka może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem.
Śmiertelne niebezpieczeństwo
Kilkuletnie dzieci w charkowskim schronie dostają kolorowanki, by mogły umilić sobie trudny czas spędzany w warunkach, w których nigdy nie powinny przebywać. Ale nie są to zwykłe kolorowanki. Najmłodsi kolorują rysunki dynamitów i granatów.
Obok rysunków ładunków wybuchowych znajdują się także rysunki innych przedmiotów, takich jak: piłka, karton soku czy ładnie zapakowany prezent. Powód, dla którego rysunki przedmiotów codziennego użytku się tam znalazły, jest całkiem inny niż wcześniej, w czasach przed wojną.
„To są przedmioty codziennego użytku. Są jasne, kolorowe. Ale mogą równocześnie być śmiertelnie niebezpieczne” – tłumaczy Julia Gorlenko ze Służb Bezpieczeństwa Narodowego, która wyjaśnia dzieciom, od czego lepiej trzymać się z daleka, żeby uchronić się przed śmiercią.
Gorlenko tłumaczy też, co może się stać, jeśli dzieci zbliżą się do podejrzanej zabawki, mówiąc wprost: „To może oderwać ci głowę, nogę albo rękę”.
Niebezpieczne miny-pułapki
Z danych ukraińskiej prokuratury wynika, że do tej pory – wskutek inwazji Rosji na Ukrainę – co najmniej 167 dzieci zginęło, a 279 zostało rannych. Dane te mogą być jednak bardzo niedoszacowane.
Charków, w którym dzieci otrzymały kolorowanki, należy do rejonów najbardziej narażonych na ataki rosyjskie. Oprócz niego, bardzo zła sytuacja jest również w obwodzie kijowskim i donieckim.
Wiele dzieci padło ofiarą tzw. min-pułapek rozmieszczanych przez wojsko rosyjskie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ostrzega, że Rosjanie specjalnie zaminowują zabawki oraz różne błyszczące przedmioty, na które dzieci mogą zwrócić uwagę.
Children in Ukraine’s second-largest city are given coloring-in exercises that show them the difference between a grenade and a small football, or a gift box and a stick of dynamite https://t.co/qjk7n6bf9m
— CNN (@CNN) April 6, 2022
Zobacz także

7 zasad, jak psychicznie wspierać dzieci w czasach wojny. UNICEF wymienia je w swoim poradniku

UNICEF: Ponad milion dzieci uciekło z Ukrainy przed wojną do krajów sąsiednich. „Dzieci w Ukrainie rozpaczliwie potrzebują pokoju”

Ukraińska modelka dosadnie o rosyjskiej propagandzie: „Przestańcie zabijać naszych obywateli, przestańcie gwałcić nasze kobiety”
Poleć artykuł znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

21.06.2022
„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

19.06.2022