4 min.
Sypią się mandaty za brak maseczek ochronnych! Ponad 2 tys. osób ukaranych w jeden dzień

Sypią się mandaty za brak maseczek ochronnych! 2 tys. osób ukaranych w jeden dzień/ Pexels, fot. Anna Shvets
4,7 tys. – tyle osób ostatniej doby zostało pouczonych przez policjantów w związku z niezakrywaniem ust i nosa. Funkcjonariusze wystawili także ponad 2 tys. mandatów osobom, które odmówiły założenia maseczki ochronnej. Od sierpnia podobnych pouczeń posypało się ponad 194 tys.
Spis treści
Polacy mają dość pandemii?
Pandemia COVID-19 wciąż trwa, jednak niektórzy zdają się o niej nie pamiętać. Choć w naszym kraju nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach publicznych, to osób z maseczką ochronną (do tego poprawnie założoną!) czasem można policzyć na palcach.
„Chcemy przypomnieć, że w Polsce nikt nie wycofał stanu epidemii. Stan epidemii cały czas obowiązuje, a związane jest to z transmisją wirusa” – powiedział w rozmowie z PAP Rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.
O konieczności zakrywania ust i nosa oraz wzmożonej kontroli, w szczególności w transporcie publicznym czy galeriach handlowych, mówił w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski.
„Nasza polityka jest zdecydowanie bardziej liberalna niż rok temu. Jest znacząca różnica, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną (…) Trzeba zacząć od spraw podstawowych, takich jak powrót do noszenia maseczek” – wyjaśniał na antenie Radia Zet.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Wzmożone kontrole
Wobec coraz większej liczby Polaków, którzy łamią obowiązujące przepisy, policjanci powrócili do wzmożonej kontroli. Od zeszłego tygodnia w kilkunastu miastach w naszym kraju sprawdzają przestrzeganie przez mieszkańców obostrzeń sanitarnych i… sypią mandatami.
„Tylko ostatniej doby ukaraliśmy ponad 2040 osób, które mimo zwrócenia przez policjantów uwagi, nie chciały zastosować się do tego obowiązku zakrywania usta i nosa. Od 1 sierpnia takich osób ukaraliśmy mandatem już ponad 60 tys.” – podał Ciarka.
Jak dodał, od 1 sierpnia pouczono w tej kwestii również ponad 194 tys. osób.
Kary do 30 tys. zł za brak maseczki
Za brak maseczki ochronnej można dostać mandat w wysokości 500 zł, a także grzywnę nałożoną na wniosek policji przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Może ona wynosić od 5 tys. do nawet 30 tys. złotych.
Zasłanianie ust i nosa obowiązuje nie tylko w publicznych pomieszczeniach zamkniętych. Nakazu tego należy przestrzegać również w przestrzeni otwartej, jeśli niemożliwe jest zachowanie bezpiecznej odległości 2 metrów od drugiej osoby. Jak wyjaśnił Ciarka, problemem jest także niewiedza obywateli. Wśród pouczonych osób jest bowiem wielu zaszczepionych, którzy myśleli, że otrzymanie pełnego szczepienia zwalnia ich z nakazu zasłaniania ust i nosa.
„Bardzo często osoby zaszczepione tłumaczą się policjantom, że myślały, iż nie muszą zasłaniać ust i nosa w pomieszczeniach użyteczności publicznej” – poinformował.
Dodał również, że istnieje duża grupa osób, która odmawia przyjęcia mandatu.
„W stosunku do osób, które odmawiają przyjęcia mandatu, kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Takich wniosków podczas ostatniej doby było ponad 160, a od 1 sierpnia ponad 4,3 tys.” – przekazał.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa w Polsce
Przypominamy: Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju.
Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem.
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)
Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?
Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.
PODEŚLIJ ZNAJOMYM!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

30.01.2023
Beata Siemaszko, działaczka Grupy Granica: „Nie mamy gwarancji, że któryś sąd nie powie nam: hola, hola, pomaganie wcale nie jest takie legalne, jak się wam wydawało!”

29.01.2023
„Okazało się, że potrzeba mówienia o śmierci jest ogromna, tylko dotychczas nie było na nią przestrzeni”. Czym jest ruch „o śmierci przy kolacji”

27.01.2023
Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

26.01.2023