Przejdź do treści

Smog i zanieczyszczenia powietrza pogarszają stan skóry i nasilają trądzik. Czy możemy coś z tym zrobić?

Smog w mieście / istockphoto.com
Smog w mieście / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Okres grzewczy przed nami, chociaż już teraz wieczorami poza miastem można zobaczyć wiszące „chmury” smogu.  Czy może on pogarszać stan naszej skóry jak i nasilać trądzik? Niestety tak!” – pisze Joanna Skrzypczak, szkoleniowiec i mgr kosmetologii. W jaki sposób? I czy jest coś, co możemy zrobić, żeby chronić naszą skórę? 

Ekspert Kosmetyczny na Instagramie

Konto „Ekspert Kosmetyczny” pojawiło się na Instagramie ponad rok temu. Od początku prowadząca go specjalistka w jasny sposób przekazuje użytkownikom wiedzę kosmetyczną i dermatologiczną. Niedawno mgr Skrzypczak świętowała liczbę 10 tys. obserwatorów na swoim koncie. To prawdziwy sukces! Ale też i nic dziwnego.

Posty na profilu zawsze nawiązują do tego, co akurat dzieje się na świecie. I opisują zjawiska, które mają realny wpływ na stan naszej cery. Przykładem może być ostatni post ekspertki – dotyczący wpływu smogu na skórę.

Raport WHO wskazuje, że 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast UE znajduje się w Polsce. Nic dziwnego. W ubiegłym roku przez 128 dni w Warszawie normy powietrza zostały przekroczone. Rezultat? Nasza skóra jest narażona na działanie smogu przez 1/3 roku.

„Zanieczyszczenia powietrza wywierają szkodliwy wpływ na skórę poprzez zwiększenie stresu oksydacyjnego powodującego poważne zmiany normalnych funkcji lipidów, DNA i/lub białka w ludzkiej skórze.  Jednym z lipidów wytwarzanych przez ludzkie gruczoły łojowe na twarzy i tułowiu jest SKWALEN – stanowi około 10–15% łoju i jest łatwo utleniany przez OZON, UVA i dym tytoniowy” – pisze mgr Joanna Skrzypczak, znana jako Ekspert Kosmetyczny na Instagramie.

I dodaje, że istnieje coraz więcej dowodów na to, że zanieczyszczenia te wywierają szkodliwy wpływ na stan skóry.

Kobieta jadąca na rowerze w masce antysmogowej

Smog i zanieczyszczenia powietrza i ich wpływ na skórę

„Dokładny mechanizm nie został jeszcze wyjaśniony. Sugeruje się, że stres ten ostatecznie przytłacza naturalne mechanizmy obronne skóry, zmniejszając jej zdolność przeciwutleniającą, przyczyniając się do powstania środowiska zapalnego w tle i zaburzając funkcję bariery skórnej.

SKÓRA W SMOGU JEST NIEDOTLENIONA, PODRAŻNIONA I ZESTRESOWANA.

Wpływ smogu na nasz organizm jest zauważalny dopiero po jakimś czasie, ale jego wpływ na skórę zauważymy wiele szybciej i będzie bardziej widoczny.

Produkt do pielęgnacji skóry dedykowany pacjentom z trądzikiem może zapewnić barierę ochronną przed zanieczyszczeniem, przywrócić równowagę mikrobiomów, aby zapobiec kolonizacji nadmiernych bakterii oraz kontrolować nasilenie choroby i pigmentację pozapalną.
Niektóre leki przeciwtrądzikowe, takie jak izotretynoina, miejscowe retinoidy wysuszają skórę.
Wskazane są wtedy odpowiednie środki nawilżające w ramach uzupełniającej terapii w celu kontrolowania suchości skóry i przywrócenia funkcji bariery skórnej.

Zaleca się stosowanie odpowiednich środków czyszczących, które nie zakłócają naturalnej funkcji bariery, aby wyeliminować zanieczyszczenia na powierzchni skóry.

Dobrze oczyść skórę. Używaj łagodnych medycznych środków czyszczących. Nie zapominajmy o filtrach!” – wyjaśnia mgr Skrzypczak.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Okres grzewczy przed nami, chociaż juz teraz wieczorami poza miastem można zobaczyć wiszące „chmury” smogu. Czy może on pogarszać stan naszej skóry jak i nasilać trądzik? NIESTETY TAK! Zanieczyszczenia powietrza wywierają szkodliwy wpływ na skórze poprzez zwiększenie stresu oksydacyjnego powodującego poważne zmiany normalnych funkcji lipidów, DNA i / lub białka w ludzkiej skórze.  Jednym z lipidów wytwarzanych przez ludzkie gruczoły łojowe na twarzy i tułowiu jest SKWALEN- stanowi około 10–15% łoju i jest łatwo utleniany przez OZON, UVA i dym tytoniowy. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że zanieczyszczenia te wywierają szkodliwy wpływ na stan skóry. Dokładny mechanizm nie został jeszcze wyjaśniony. Sugeruje się, że stres ten ostatecznie przytłacza naturalne mechanizmy obronne skóry, zmniejszając jej zdolność przeciwutleniającą, przyczyniając się do powstania środowiska zapalnego w tle i zaburzając funkcję bariery skórnej. SKÓRA W SMOGU JEST NIEDOTLENIONA, PODRAŻNIONA I ZESTRESOWANA. Wpływ S M O G na nasz organizm jest zauważalny dopiero po jakimś czasie, ale jego wpływ na skórę zauważymy wiele szybciej i będzie bardziej widoczny. Produkt do pielęgnacji skóry dedykowany pacjentom z trądzikiem może zapewnić barierę ochronną przed zanieczyszczeniem, przywrócić równowagę mikrobiomów, aby zapobiec kolonizacji nadmiernych bakterii oraz kontrolować nasilenie choroby i pigmentację pozapalną. Niektóre leki przeciwtrądzikowe, takie jak izotretynoina, miejscowe retinoidy wysuszają skórę. Wskazane są wtedy odpowiednie środki nawilżające w ramach uzupełniającej terapii w celu kontrolowania suchości skóry i przywrócenia funkcji bariery skórnej. Zaleca się stosowanie odpowiednich środków czyszczących, które nie zakłócają naturalnie funkcji bariery, aby wyeliminować zanieczyszczenia na powierzchni skóry. Dobrze oczyść skórę. Używaj łagodnych medycznych środków czyszczących. Nie zapominajmy o filtrach! #smog #skóra #wstrzymajsmog #zyciewmiescie #trądzik #palenie #paleniezabija #zdrowie #środowisko #pielęgnacja #kosmetolog #natura #środowisko #zanieczyszczenie #czystaskóra #jesień #zima #listopad #śmieci #pyły #olejek #lipidy #dbajosiebie #pollution

Post udostępniony przez Ekspert Kosmetyczny (@ekspert_kosmetyczny)

ruch uliczny, samochód, autobus, dym z kominów

Smog – poważny problem

Post opublikowany przez „Eksperta Kosmetycznego” spotkał się z dużym zainteresowaniem.

„Bardzo ważny tekst! Niestety zewsząd atakują nas toksyny”, „Powtarzałam to na każdej konsultacji u siebie, sporo osób zauważa pogorszenie stanu skóry po przeprowadzce do Warszawy (i pewnie do innych większych miast też). Niby błahe, a jednak poważny problem. I mnóstwo badań o tym jest…”, „W ostatnich badaniach publikowanych w @jaadjournals wykazano szkodliwy wpływ zanieczyszczeń osadzających się na skórze, ale także tych absorbowanych np. przez płuca” – czytamy w komentarzach.

Jedna z użytkowniczek zapytała także pod postem: Czy krem z filtrem pomoże na zanieczyszczenia związane ze smogiem? Mgr Skrzypczak odpowiedziała: Tak, ale tylko wtedy, gdy oprócz filtra, ma także antyoksydanty.

Na kolejne miesiące warto więc zmienić używane dotychczas kosmetyki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: