Przejdź do treści

Smog a wietrzenie pomieszczeń. Co zalecają eksperci?

dziewczyna siedząca przy otwartm oknie, przed nią stoi laptop, okrywa się kocem
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czujesz zaduch i brakuje ci „świeżego powietrza”? Czy wietrzenie mieszkania jest odpowiednie dla naszego zdrowia? Mikrobiolog Adam Krogulski z Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska NIZP-PZH zaleca wietrzenie pomieszczeń niezależnie od jakości powietrza. – Gdybyśmy znacząco je ograniczyli, to wtedy zaczęlibyśmy się dusić. Wzrosłoby w nich stężenie dwutlenku węgla i innych niepożądanych substancji, a jednocześnie spadłoby stężenie tlenu – mówi. 

Badania naukowe pokazują, że podwyższone stężenie CO2 w pomieszczeniach negatywnie wpływa na rozwój intelektualny i ogólny stan samopoczucia. Pogarsza zdolności poznawcze, obniża koncentrację, zwiększa senność i zmęczenie, dlatego nie powinno rezygnować się z wietrzenia pomieszczeń ze względu na złą jakość powietrza. Im więcej ludzi oraz wyposażenia w danym pomieszczeniu, tym częściej trzeba je wietrzyć, zapewniają eksperci.

Większą ostrożność w tej kwestii powinni zachować jedynie ludzie bardziej wrażliwi na jakość wdychanego powietrza, a więc np. alergicy, astmatycy i osoby z ciężkimi chorobami płuc

wyjaśnia dr Adam Krogulski, mikrobiolog z Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska NIZP-PZH
ruch uliczny, samochód, autobus, dym z kominów

Jak często wietrzyć pomieszczenie?

Pomieszczenie powinno się wietrzyć wtedy, kiedy robi się duszno. Jest to zależne od wielkości pomieszczenia i ilości osób, które się w nim znajdują. Specjaliści zalecają, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której w mieszkaniu jest duszno. Zapewniają, że należy wietrzyć regularnie, niezależnie od stanu powietrza.

Natomiast wbrew opiniom, oczyszczaczy powietrza nie są tak skuteczne, jak zapowiadają. „Wbrew temu co można usłyszeć w reklamach, tak naprawdę nie są one w stanie zapewnić nam czystego powietrza. Owszem, oczyszczają powietrze, które przez nie przepływa, ale jak wykazują badania, wydajność popularnych urządzeń tego typu jest zbyt niska, aby oczyścić całe powietrze w danym pomieszczeniu. W rzeczywistości, najczęściej są one w stanie oczyścić tylko nieznaczny ułamek powietrza w mieszkaniu czy biurze. Zbyt mały, aby uczynić istotną różnicę” – ocenia dr Adam Krogulski.

W oczyszczaniu powietrza należy również uważać na jonizatory, które oprócz emisji jonów, dostarczają również ozon, którego nadmiar w powietrzu szkodzi zdrowiu człowieka.

Czy używasz odświeżaczy powietrza?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Wietrzenie pomieszczenia w pracy

Wietrzenie pomieszczeń tyczy się zarówno mieszkań, jak i powierzchni biurowych, sal konferencyjnych, przestrzeni zamkniętych, w których pracujemy. Większość biurowców jest wyposażona w klimatyzacje. Sprawnie działający i właściwie użytkowany system wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji rozwiązuje problem czystości powietrza wewnątrz budynków, ale wciąż regularny dostęp do powietrza jest wskazany.

W systemach stosowane są filtry, które są w stanie wyłapać z powietrza większą część zanieczyszczeń. Niestety są też budynki, w których z różnych powodów, najczęściej oszczędnościowych, systemy te pracują słabo, przez co nie zapewniają odpowiedniej ilości czystego powietrza. Dzieje się tak np. wtedy, gdy nie są w nich regularnie wymieniane filtry powietrza albo gdy zamiast powietrza z zewnątrz w zbyt dużej ilości używa się powietrza pochodzącego z recyrkulacji (czyli pochodzącego z wewnątrz). Wtedy w powietrzu nie tylko rośnie stężenie CO2, ale też i chorobotwórczych wirusów

tłumaczy dr Adam Krogulski

Rośliny poprawiające jakość powietrza

Wiele osób decyduje się na zakup roślin poprawiających jakość powietrza nie tylko ze względów estetycznych. Wybierają te, które mają zapewnić skuteczną walkę ze smogiem. Czy są skuteczne? Eksperci mają wątpliwości. „Ludzie wierzą, że uprawianie roślin w mieszkaniach czy biurach pomaga istotnie poprawić jakość znajdującego się w nich powietrza, zwłaszcza poprzez produkcję tlenu. Badania tego niestety nie potwierdzają. Owszem, rośliny, które mają bardziej postrzępione liście mogą zbierać z powietrza nieco kurzu. Ale już jako źródło tlenu się raczej nie sprawdzają. Trzeba pamiętać, że rośliny wytwarzają tlen tylko w świetle. Przez resztę doby zużywają tlen z otoczenia, aby żyć. Bilans wychodzi więc co najwyżej na zero” – mówi dr Adam Krogulski.

Wietrzenie i wentylowanie pomieszczeń jest konieczne, nawet gdy jakość powietrza jest niezadowalająca, niezależnie czy znajdujemy się w pracy, czy w domu.

 

Opracowano na podstawie zdrowie.pap.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.