Sędzia Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Ikona feminizmu i jedna z najbardziej wpływowych kobiet miała 87 lat

się ten artykuł?
Legendarna obrończyni praw kobiet, mniejszości, osób niepełnosprawnych i równości płci Ruth Bader Ginsburg zmarła z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową. Najstarsza sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego miała 87 lat.
Ruth Bader Ginsburg nie żyje
Ruth Bader Ginsburg, druga kobieta będąca sędzią Sądu Najwyższego, pionierka prawa, ikona feminizmu zmarła w wieku 87 lat. Odeszła w piątek 18 września w domu w Waszyngtonie otoczona rodziną. Jej śmierć była spowodowana powikłaniami związanymi z rakiem trzustki.
„Nasz naród stracił historycznego prawnika. W Sądzie Najwyższym straciliśmy ukochaną koleżankę. Dzisiaj opłakujemy ją, ale z pewnością przyszłe pokolenia będą pamiętać Ruth Bader Ginsburg taką, jaką znaliśmy – niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości” – napisał w oświadczeniu prezes Sądu Najwyższego USA John Roberts.
Ruth Bader Ginsburg obrończyni praw kobiet i równości płci
Ginsburg stała się wybitną postacią w Waszyngtonie, torując drogę dla kobiet wykonujących zawody prawnicze. Kwestie nierówności płci w Ameryce doprowadziły ją do założenia „Women’s Right Law Reporter”, pierwszego pisma prawniczego poświęconego prawom kobiet. Sędzia Demokratów i pierwsza na stałe zatrudniona profesor na Uniwersytecie Columbia broniła zawzięcie praw kobiet, mniejszości seksualnych i równości płci. Prezydent Donald Trump nazwał Ginsburg „tytanem prawa” i zaznaczył, że jej wiedza prawnicza i historyczne decyzje inspirowały pokolenia Amerykanów.
„Staram się uczyć poprzez moje opinie, moje wypowiedzi, jak źle jest sądzić innych na podstawie tego jak wyglądają, jaki jest kolor ich skóry czy płeć”- tłumaczyła Ginsburg swoje decyzje.
Swoją działalnością wspierała również legalizację małżeństw jednej płci. Uważa się, że to właśnie jej działania miały znaczenie do podjęcia decyzji przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w 2015 roku o udzielaniu małżeństw jednopłciowych na terenie 50 stanów.
Życie z chorobą nowotworową
Pierwszy raz u Ginsburg zdiagnozowano raka w 1999 roku. Następnie w 2009 roku. Za pierwszym razem zachorowała na raka okrężnicy, za drugim – trzustki. Dwukrotnie przeszła chemioterapię, nie przestając przez ten czas pracować. W lipcu 2020 roku poinformowała, że poddaje się kolejnej chemioterapii w związku z nawrotem choroby. 18 września zmarła z powodu komplikacji w wieku 87 lat.
Pod siedzibą Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych wielu Amerykanów przyszło oddać hołd zmarłej.

Legendarna obrończyni praw kobiet, mniejszości i równości płci Ruth Bader Ginsburg zmarła z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową/ Photo by Tasos Katopodis/Getty Images)

Legendarna obrończyni praw kobiet, mniejszości i równości płci Ruth Bader Ginsburg zmarła z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową/ Photo by Tasos Katopodis/Getty Images)
Rak trzustki – co o nim wiemy?
Rak trzustki jest jednym z najtrudniejszych w leczeniu nowotworów. Wczesne objawy mogą być niezauważalne – jest to choroba, która rozwija się “po cichu”. Charakterystycznym symptomem jest niezwykle dotkliwy i promieniujący ból pleców w ich środkowej części. Ponieważ wielu chorych uważa, że powodem dolegliwości są kłopoty z kręgosłupem, to rozpoznanie rzeczywistej choroby wydłuża się w czasie. U wielu pacjentów rak trzustki jest rozpoznawany dopiero w zaawansowanym stadium.
Objawy nowotworu trzustki w zaawansowanym stadium
O ile przy raku trzustki pierwsze objawy są mało widoczne, to w zaawansowanym stadium nowotwór sieje realne spustoszenie w organizmie. U pacjenta może pojawić się żółtaczka i anemia. Chory jest mocno osłabiony, ma wahania nastroju podobne do zaburzeń depresyjnych. Pojawia się także nietolerancja glukozy lub nagle nabyta cukrzyca. Dodatkowo występujące zmiany skórne są konsekwencją zakrzepowego zapalenia żył. Chory może gorączkować i borykać się z zaparciami, które pojawiają się naprzemiennie z uporczywymi biegunkami.
Stopień zaawansowania choroby jest widoczny w badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Niekiedy guz jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym (pod pępkiem lub w jego bliskich okolicach). Rak trzustki może się przerzucać na inne narządy.
Zobacz także

Badanie trzustki – sposoby i informacje praktyczne

„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek

Rak trzustki – objawy, rokowania, przyczyny. Ile się żyje?
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy

„Girl math” – kontrowersyjny trend na TikToku. „Może budować złudne poczucie, że kobiety i dziewczyny są nieracjonalne w swoich wydatkach”

Znane feministki zamiast świętych. Po 150 latach dojdzie do zmiany nazw ulic w Barcelonie

Jessica Chastain: „Jeśli ktoś nie chce ze mną pracować, bo mówię głośno o nierównościach w branży, mam to gdzieś”
