3 min.
Rząd zaostrza zasady. Od jutra nowe ograniczenia w przemieszczaniu się

Premier Mateusz Morawiecki / Kancelaria Premiera / /Flickr
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach w przemieszczaniu się w związku z koronawirusem. Wyjątkami są tylko i wyłącznie: droga do i z pracy, poruszanie się w celach niezbędnych do życia (np. zakupy spożywcze) oraz wolontariat związany z koronawirusem. Wszystko po to, by uniknąć kolejnych ofiar pandemii.
Spis treści
Koronawirus – nowe ograniczenia
Na wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o nowych ograniczeniach, które mają na celu zmniejszenie liczby zakażonych koronawirusem.
Oprócz obowiązujących ograniczeń, rząd nałożył na nas kolejne.
„Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie ograniczymy liczby żyć. Ja wiem, że jest trudno. Wiem, że jesteście zmęczeni…” – mówił podczas konferencji Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Nowe ograniczenia – co się zmienia?
Od środy, 25 marca 2020 r. do soboty 11 kwietnia, możemy poruszać się tylko do i z miejsca pracy. Możemy także wychodzić z domów, ale tylko w celu zrobienia zakupów, wizyty u lekarza, pomocy seniorom z rodziny, czy w celu wyprowadzenia psa.
Premier zakazał także wszystkich zgromadzeń, a poruszać można się tylko w dwie osoby. Wyjątek stanowi rodzina. Kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł.
Nie wolno też korzystać z bulwarów, parków, czy placów zabaw. W mszach św. i pogrzebach będzie mogło uczestniczyć do pięciu osób plus osoby sprawujące mszę.
Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w związku z #koronawirus❗️
?Czytaj więcej: https://t.co/UYc6Fmja3s pic.twitter.com/0FRU5eTFzd
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 24, 2020
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Koronawirus – jak zapobiegać zakażeniu. Najważniejsze zasady
Najlepszą i jedyną metodą uniknięcia zarażenia jest minimalizowanie okazji, by mieć z nim do czynienia. Od nas samych w dużym stopniu zależy ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Dlatego bezwzględnie konieczne jest:
- Częste mycie i dezynfekcja rąk.
- Zasłanianie ust i nosa zgiętym łokciem podczas kaszlu.
- Zachowanie odległości w tłumie, unikanie kichających i kaszlących.
- Unikanie dotykania swojego ciała nieumytymi rękami.
- Zakładanie maseczek zasłaniających usta przez osoby zaziębione i kaszlące, a także w kontakcie z chorymi.
- Wzmacnianie odporności przez odpowiednie odżywianie, aktywny tryb życia i prawidłowy sen.
Zobacz także

#30sekunddlazdrowia z Beatą Kozidrak. Przyłączcie się do akcji, zatrzymajmy koronawirusa!

„Nie możemy popadać w panikę, ani stwarzać sytuacji, kiedy ludzie będą się czuć non stop zagrożeni” – o koronawirusie mówi dr Paweł Grzesiowski

95-letnia kobieta wyleczona z koronawirusa. We Włoszech są też chwile radości!
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

28.03.2023
Klaudia była pielęgniarką w Ukrainie. „Naoglądałam się w życiu ludzkiego cierpienia, ale doświadczeń z wyjazdu nie mogę z niczym porównać”

28.03.2023
„Miałam kilka takich sytuacji, w których zasugerowano, że dziecko zostanie odebrane, jeżeli go nie adoptuję” – o realiach rodzin zastępczych opowiada Aleksandra Gnap

27.03.2023