Przejdź do treści

Rosyjska inwazja na Ukrainę. Co można zrobić, by pomóc Ukraińcom?

Manifestacja
Rosyjska inwazja na Ukrainę. Co można zrobić, by pomóc Ukraińcom?/ Photo by Hannibal Hanschke/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Od rana trudno myśleć o czymś innym niż rosyjska inwazja na Ukrainę. Wiele osób czuje potrzebę działania i wspierania osób z Ukrainy” – pisze Grupa Stonewall na swoim profilu na Instagramie. I wyjaśnia, w jaki sposób możemy pomóc Ukraińcom.

Rosyjski atak na Ukrainę

Wojna w Ukrainie staje się faktem. W nocy z 23 na 24 lutego 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z orędziem do narodu, w którym ogłosił „rozpoczęcie specjalnej operacji wojskowej w Donbasie”. Nad ranem rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły atak na obiekty infrastruktury militarnej jednak na całym terytorium Ukrainy. Przed południem ukraińskie media i zagraniczni dziennikarze podali informacje o kolejnych wybuchach m.in. w Charkowie, Odessie i Kijowie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju.

„Główne ataki miały miejsce o godz. 5. rano na miasta, infrastrukturę wojskową, lotniska, magazyny wojskowe i centra dowodzenia” – poinformował na konferencji prasowej doradca prezydenckiej administracji Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Jak przekazał, do tej pory zginęło ponad 40 ukraińskich żołnierzy, a kilkudziesięciu zostało rannych w wyniku ataku Rosji. Sytuacja jest bardzo napięta, nie działają szkoły i przedszkola, a mieszkańcy ostrzeliwanych miast uciekają do schronów lub próbują wydostać się z miasta.

„Od rana trudno myśleć o czymś innym niż rosyjska inwazja na Ukrainę. Wiele osób czuje potrzebę działania i wspierania osób z Ukrainy” – pisze na swoim profilu na Instagramie Grupa Stonewall.

Jak wesprzeć pomoc humanitarną dla Ukrainy?

W jaki sposób można pomóc Ukraińcom w tym potwornie trudnym dla nich czasie? Jak wymienia Grupa Stonewall na swoim profilu na Instagramie, jednym z ważnych punktów jest wsparcie finansowe pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

„Zbiórki prowadzą już m.in.:

 1. Polski Czerwony Krzyż (PCK)
  16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
  w tytule „UKRAINA”
 2. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)
  18 1140 1010 0000 5228 6800 1001
  w tytule: „Pomoc dla Ukrainy”

– wymieniają autorzy wpisu.

I dodają, że ważne są również manifestacje solidarnościowe, które odbywają się w wielu polskich miastach. Grupa Stonewell wymienia tu:

 • POZNAŃ – 17:00 przed konsulatem rosyjskim na Bukowskiej;
 • WARSZAWA – 17:00 przed ambasadą Rosji;
 • KRAKÓW – 15:00 i 19:00 pod konsulatem Rosji;
 • GDAŃSK – 20:00 na Placu Solidarności;
 • WROCŁAW – 18:00 pod pręgierzem;
 • ŁÓDŹ – 18:00 pod Konsulatem Honorowym Ukrainy;
 • KOSZALIN – 18:00 przed Ratuszem;
 • KALISZ – 18:00 na Rynku

To jednak nie koniec. Naszych sąsiadów możemy wesprzeć również poprzez udostępnianie informacji o pomocy dla Ukraińców, którzy mieszkają w naszym kraju.

„Fundacja Ocalenie oferuje pomoc prawną, psychologiczną i inną związaną z pobytem w Polsce. Adres mailowy: cpc@cpc.org.pl” – dodaje GS.

Stowarzyszenie zaznacza również, by unikać paniki i udostępniania fake newsów.

Wojna toczy się również na polu informacyjnym. Uważajmy na źródło informacji, które udostępniamy. Dzielmy się jedynie newsami ze sprawdzonych portali informacyjnych. Nie kierujmy się emocjami, myślmy racjonalnie i trzeźwo. Zwracajmy uwagę na ślady rosyjskiej propagandy („Rosja nigdy nikogo nie zaatakowała”, „Rosja jedynie się broni”, „Ukraina to nie prawdziwe państwo” itd.). Udostępniajmy opinie i wypowiedzi ekspertów i ekspertek, nie gwiazd, celebrytów i portali z memami” – podsumowali.

Czujesz lęk przed wojną? "Masz prawo się bać, nie jesteś dziecinna ani śmieszna" - podkreśla Mama Psychiatra

Grupa Stonewall

Grupa Stonewall została założona 22 maja 2015 roku jako stowarzyszenie walczące o prawa osób LGBTQIA+ działające na terenie Wielkopolski. Stowarzyszenie zrzesza osoby, które popierają postulaty równouprawnienia par osób tej samej płci oraz walczą z dyskryminacją i przemocą. Aktywnie włącza się także w szereg inicjatyw, które służą walce o prawa człowieka. Jest m.in. organizatorem Marszu Równości w Poznaniu oraz Poznań Pride Week.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: