Przejdź do treści

W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała

Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kobiece ciało, a zwłaszcza mózg, kryją wiele tajemnic. Poznaj 5 niezwykłych ciekawostek o tym, jak funkcjonuje twój organizm.

Komórka jajowa wabi plemniki

Zanim dojdzie do poczęcia, komórka jajowa i plemniki spotykają się na godach, w których udział jajeczka jest znacznie większy niż dotychczas sądzono. Teoria o bierności komórki jajowej to mit. Tak naprawdę nie tylko decyduje ona o tym, któremu z plemników dać szansę, ale wręcz zbawia je do siebie za pomocą progesteronu, który działa niczym feromon. Ten żeński hormon płciowy produkowany jest w komórkach pęcherzykowych wokół jajeczka. Progesteron – niczym perfumy – pobudza plemniki i wabi je ku komórce jajowej. Żeby zrozumieć ten mechanizm, warto przypomnieć sobie budowę plemnika. Składa się on z główki, szyjki oraz witki – ta ostatnia wprawia plemnik w ruch. Kiedy komórki pęcherzykowe wokół jajeczka zaczynają produkować progesteron, pod jego wpływem otwierają się kanały wapniowe w plemniku. Po wniknięciu jonów wapnia do wnętrza witki pobudzony plemnik wyrusza w drogę, na końcu której czeka komórka jajowa.

Kobieca intuicja istnieje naprawdę

Gdy mowa o kobiecej intuicji, wiele osób myśli, że to kolejny z powielanych mitów. Tymczasem badania naukowe potwierdziły, że u kobiet występuje pewien rodzaj „szóstego zmysłu”. Holenderscy badacze wzięli pod lupę ponad 26 tys. kobiet i mężczyzn. O swoim odkryciu poinformowali na łamach „Journal of Alzheimer’s Disease”. Za wszystkim stoi specyficzna budowa kobiecego mózgu. Uczeni zwrócili uwagę, że u kobiet lepiej funkcjonują obszary odpowiedzialne za głębokie uczucia (w tym za skłonność do depresji) i przewidywanie wydarzeń. Ponieważ przepływ krwi do mózgu, w porównaniu z mężczyznami, jest u nas sprawniejszy, mamy lepszą intuicję i więcej empatii, potrafimy lepiej współpracować, a przy tym skuteczniej zachowujemy samokontrolę. Według badaczy wspomniany „szósty zmysł” wynika z faktu, że kobiety zostają matkami i opiekują się potomstwem – to zatem my zwykle szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego maluch rozpacza. Tej cechy nie zaobserwowano u mężczyzn.

Aleksandra Pięta: Mamy ogromny problem. Kobiety w ciąży mają ograniczony dostęp do świadczeń i najlepszych procedur medycznych

Piersi różnej wielkości są okej

Jeśli martwisz się, że jedna z twoich piersi jest większa od drugiej, uspokajamy: tak naprawdę żadna kobieta nie ma piersi identycznej wielkości. Czasem różnica jest bardzo widoczna, czasem praktycznie wcale. W tym pierwszym przypadku można mówić o asymetrii. To stan, w którym piersi nie tylko różnią się wielkością, ale także kształtem. Również brodawki sutkowe mogą wyglądać inaczej i być zlokalizowane asymetrycznie. Fizjologiczna asymetria piersi bardzo często pojawia się u dojrzewających dziewczynek, czasem jednak zostaje z nami na całe życie. Jeśli problem nie jest spowodowany chorobą (np. nowotworem, skoliozą), można go rozwiązać poprzez noszenie odpowiednich biustonoszy. Ciekawy jest również fakt dotyczący laktacji – to zwykle w prawej piersi gromadzi się odrobinę więcej mleka niż w lewej.

 

Ból ramienia może oznaczać ciążę pozamaciczną

W ciąży pozamacicznej, inaczej zwanej ektopową, płód rozwija się poza błoną śluzową jamy macicy. Najczęściej jajo płodowe lokalizuje się w obrębie jajowodu, choć może być to też jeden z jajników, szyjka macicy czy otrzewna. Ciąża pozamaciczna jest dla kobiety bardzo niebezpieczna. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, że może nas dotyczyć. Początkowo ciąża pozamaciczna, która występuje w ok. 2 proc. wszystkich ciąż, przebiega bowiem bezobjawowo. Z czasem, zwykle po kilku tygodniach, pojawiają się jednostronne bóle brzucha i krwawienie z dróg rodnych. Miesiączka ustaje. Gdy w przebiegu ciąży ektopowej dochodzi do pęknięcia jajowodu, w jamie otrzewnej pojawia się krew. W większości zlokalizowanych tam narządów nie będziemy odczuwać bólu, jednak wzdłuż przepony przebiega nerw; kiedy zostaje on podrażniony przez krew, w ramieniu może pojawić się bolesność. Niekiedy ból ramienia jest pierwszym sygnałem ciąży pozamacicznej.

Kobieta

W ciąży mózg kobiety się… kurczy

Każda z nas zgodzi się, że ciąża istotnie wpływa na nasze ciało. A czy wiedziałaś, że ciąża poważnie oddziałuje również na psychikę? Jeśli jesteś mamą, z pewnością pamiętasz, że w okresie ciąży towarzyszyły ci różne stany emocjonalne. Naukowcy twierdzą, że może być to efekt… zmniejszenia się mózgu, którego doświadczają kobiety w błogosławionym stanie. Eksperci z położonego w Londynie szpitala Hammersmith Hospital odkryli, że mózgi zdrowych, spodziewających się dziecka kobiet, kurczą się o ok. 6 proc. Zdaniem specjalistów zjawisko to może być odpowiedzialne za uczucie skołowania czy problemy z zebraniem myśli, jakich doświadczają ciężarne. Dobra wiadomość jest taka, że mózgi matek odzyskują swoją pierwotną wielkość w ciągu dwudziestu czterech tygodni po porodzie.

Korzystałam z:

  1. „Gdyby nasze ciało potrafiło mówić”, dr James Hamblin, wyd. Marginesy, Warszawa 2018,
  2. „Płeć mózgu”, Anne Moir, David Jessel, wyd. Muza, Warszawa 2014,
  3. https://www.livescience.com,
  4. https://www.nature.com,
  5. https://www.j-alz.com.

Zainteresował Cię WIMIN?

Zobacz więcej

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: