Przejdź do treści

Powietrze w domach jest gorsze niż smog? Mama Chemik tłumaczy

Ekologiczne sprzątanie / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Boimy się smogu, narzekamy na spaliny z samochodów i piece kopciuchy, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że powietrze w naszych domach może być dużo gorsze niż to na zewnątrz” – pisze w swoim najnowszym poście na Instagramie Sylwia Panek, czyli „Mama Chemik” na Instagramie. 

Powietrze w domach a smog

Powietrze w naszych domach może być dużo gorsze niż to na zewnątrz. Co jest tego przyczyną? Sylwia Panek, czyli „Mama Chemik” w swoim poście na Instagramie wymienia: sztuczne tkaniny, meble, kuchenki gazowe, kominki, świeczki zapachowe, palenie papierosów i sprzątanie.

Specjalistka dotarła do badań kanadyjskich naukowców, którzy sprawdzali, jak wpływa sprzątanie na ilość lotnych związków organicznych w powietrzu. Jakie były ich obserwacje?

„Po sprzątaniu, ilość LZO (lotnych związków organicznych) w powietrzu była wyższa niż zalecana w 12 z 14 domów. W 9 domach, w których stosowano konwencjonalne środki czyszczące, ilość LZO wzrosła średnio o 120 proc. Wzrost liczby LZO w domach, w których stosowano ekologiczne środki czyszczące, był trzykrotnie niższy” – pisze „Mama Chemik”.

Ekologiczne sprzątanie

Ekspertka dodaje:

„Pomyślcie, ile razy pochylaliście się nad wylanym środkiem czyszczącym i szorowaliście powierzchnię, ciężko oddychając ze zmęczenia? Niektóre substancje ukryte są pod przyjemnymi zapachami, inne aż drapią w gardle podczas sprzątania, a my wciąż tego używamy…

Kiedyś też byłam po tamtej stronie i doskonale pamiętam, jak sięgałam po popularne sklepowe produkty, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Teraz wiem więcej i swoją wiedzą się dzielę. Liczę, że uda mi się przekonać jak najwięcej osób do zdrowego sprzątania” – pisze Sylwia Panek.

Czereśnie na talerzu

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Boimy się smogu, narzekamy na spaliny z samochodów ipiece kopciuchy, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że powietrze w naszych domach może być dużo gorsze niż to na zewnątrz. Co jest tego przyczyną? Sztuczne tkaniny, meble, kuchenki gazowe, kominki, świeczki zapachowe, palenie papierosów i oczywiście sprzątanie. W trakcie prac na e-bookiem „Zdrowy dom – Sprzątanie” dotarłam do badań kanadyjskich naukowców, którzy sprawdzali jak działa sprzątanie na ilość lotnych związków organicznych w powietrzu. Oto jakie były ich obserwacje: ?po sprzątaniu ilość LZO w powietrzu była wyższa niż zalecana w 12 z 14 domów ?w 9 domach, w których stosowano konwencjonalne środki czyszczące ilość LZO wzrosła średnio o 120% ?wzrost liczby LZO w domach, w których stosowano ekologiczne środki czyszczące był 3krotnie niższy Pomyślcie, ile razy pochylaliście się nad wylanym środkiem czyszczącym i szorowaliście powierzchnię ciężko oddychając ze zmęczenia? Niektóre substancje ukryte są pod przyjemnymi zapachami, inne aż drapią w gardle podczas sprzątania, a my wciąż tego używamy… Kiedyś też byłam po tamtej stronie i doskonale poamiętam jak sięgałam po popularne sklepowe produkty nie zastanawiając się na konsekwencjami. Teraz wiem więcej i swoją wiedzą się dzielę. Liczę, że uda mi się przekonać jak najwięcej osób do zdrowego sprzątania. A Wy, kogo chcielibyście zachęcić do zdrowego sprzątania? ________________ #zdrowydomsprzątanie #mamachemisprząta #sprzątanie #sprzątam #porządek #smog #powietrzewdomu #zdrowydom #czytsydom #czystachata #nowydom #mójdom #mojemieszkanie #naswoim #zdrowarodzina #rodzina #dladomu #zdrowie #zdrowaja #zdrowo #ekologia #ekologicznie #perfekcyjnapanidomu #chujowapanidomu #sprzatanie #chemia #dombezchemii #bezchemii #nowemieszkanie #środkiczystości

Post udostępniony przez Sylwia Panek (@mama.chemik)

„Mama Chemik”, czyli Sylwia Panek

Sylwia Panek jest chemiczką, która (jak sama o sobie mówi): „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.

Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 13 tys. osób, a każdy post w ciekawy sposób nawiązuje do ważnych z perspektywy każdej z nas tematów.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.