4 min.
Potrzebujesz wsparcia psychologa w związku z pandemią koronawirusa? Ruszyła akcja bezpłatnej pomocy

Ruszyła akcja bezpłatnej pomocy psychologicznej/Pexels
26.06.2022
Co roku wracasz z urlopu rozczarowana? Zmień to!
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Stanie na rękach – krok po kroku. Z naszym poradnikiem będzie to prostsze niż myślisz!
25.06.2022
Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?
Strach przed zarażeniem siebie i bliskich, samotność, tęsknota za osobą w ścisłej kwarantannie. Pandemia koronawirusa wyzwoliła w nas wiele problemów, które warto przepracować z psychologiem albo psychoterapeutą. Obciążone odpowiedzialnością za chorych są też osoby związane ze służbą zdrowia. Pomoc oferuje grupa „Psychologowie i psychoterapeuci dla społeczeństwa”. Do akcji włączyło się już 120 specjalistów.
„Jako ludzkość po raz pierwszy od ponad 100 lat mierzymy się z pandemią. W tej trudnej sytuacji społeczność psychologów i psychoterapeutów oferuje bezpłatną pomoc osobom szczególnie narażonym na negatywne skutki psychologiczne epidemii koronawirusa w Polsce” – napisali w swoim manifeście członkowie inicjatywy „Psychologowie i psychoterapeuci dla społeczeństwa”. W ciągu kilku dni stworzyli w sieci miejsce, w którym wszystkie osoby doświadczające lęku czy innych trudności wywołanych obecną sytuacją mogą uzyskać fachową pomoc.
Spis treści
Psychologowie zjednoczyli siły przeciwko koronawirusowi
Kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki zarażenia, wielu psychologów i psychoterapeutów zaczęło spontanicznie proponować pomoc w swoich mediach społecznościowych. Dobre chęci pojedynczych osób niekoniecznie trafiały jednak do potrzebujących, dlatego postanowiono zjednoczyć siły.
„Najpierw powstała grupa na FB a zaproszenia trafiły na fora psychologów i psychoterapeutów. W ślad za nią stworzyliśmy stronę www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl a na niej listę osób, które są gotowe udzielić porady. Jest już na niej 120 nazwisk. Stronę wypełniamy też pożytecznymi i potrzebnymi treściami, które mogą pomóc” – mówi Małgorzata Libman-Sokołowska, która włączyła się w organizację projektu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Kto potrzebuje wsparcia psychologa w związku z koronawirusem?
Potrzebujący najczęściej nie mogą poradzić sobie z lękiem o zachorowanie swoje i bliskich, problemem dla wielu osób jest też odizolowanie od współmałżonka, który pozostaje w ścisłej kwarantannie. Kobiety czekające na poród obawiają się nieprzewidzianych okoliczności w szpitalu, martwią się też, że nie będą mogły liczyć na obecność przy porodzie ojca swojego dziecka. Jak mówi Małgorzata Libman-Sokołowska, częstym tematem rozmówi jest lęk przed pracą w szpitalu.
„Pracownicy służby zdrowia boją się zarażenia siebie i swoich rodzin. Dla części osób dodatkowo trudne jest też doświadczenie pewnego rodzaju ostracyzmu ze strony otoczenia, a nawet i bliskich, którzy widzą w nich źródło potencjalnego zarażenia” – mówi psycholożka.
Zasady udzielania bezpłatnej pomocy
Zgodnie z przyjętymi zasadami wsparcie udzielane jednej osobie jest ograniczone do maksymalnie trzech sesji o długości 30-50 minut.
„Nie prowadzimy psychoterapii długofalowej, nie zajmujemy się głębokimi problemami, ani nie oferujemy swojej pracy osobom, które powinny być w terapii z innych powodów, niż to, co dzieje się teraz. To doraźna forma pomocy, odpowiedź na skutki pandemii” – zastrzega Małgorzata Libman-Sokołowska.
Przyznaje jednak, że w sytuacjach awaryjnych mogą z niej także skorzystać osoby, które w spokojnych czasach były pod stałą opieką terapeuty a teraz z jakichś powodów zostały tej pomocy pozbawione. Taka sytuacja nie powinna się jednak zdarzyć.
„Psychoterapeuta, który pracuje zgodnie z zasadami etyki zawodowej powinien zapewnić swojemu pacjentowi ciągłość kontaktu, choćby telefonicznie czy on-line. Jeśli zdarzyłoby się, że takiej możliwości nie ma, w zależności od tego w jak dużym niepokoju jest dana osoba, doraźna konsultacja u zupełnie obcej osoby może mieć sens” – mówi.
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pandemii?
Jak tłumaczy Małgorzata Libman-Sokołowska, by poradzić sobie z obecną sytuacją w dobrym stanie psychicznym warto przede wszystkim unikać niesprawdzonych informacji na temat pandemii i trzymać się faktów. Lepiej też nie zaglądać do internetu i nie słuchać radia przez całą dobę, bo ciągłe dostarczanie bodźców, to ciągłe wywoływanie pobudzenia.
„Chciałabym odwołać się do tego, co mówił Viktor Frankl, jeden z twórców psychoterapii humanistyczno-egzystencjalnej. Jak nauczał, bardzo ważna jest wewnętrzna postawa wobec wydarzeń. Nawet jeśli nic nie możemy zrobić, to nasza wewnętrzna postawa może być wzorem dla innych” – mówi psycholożka.
Zainteresowani pomocą psychologiczną mogą szukać jej na stronie www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl.
Zobacz także

Nie dla wszystkich kwarantanna jest ciężkim doświadczeniem. Istnieje grupa ludzi, dla których brak związków międzyludzkich jest czymś typowym

„Jesteś swoim najbezpieczniejszym partnerem seksualnym”. Wytyczne dotyczące seksu w czasie pandemii koronawirusa

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? Wyjaśnia terapeutka
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

21.06.2022
„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

19.06.2022