Przejdź do treści

Poruszające wideo z pierwszych chwil po rosyjskim ataku w Dnieprze. Kobieta cudem przeżyła

Zawalone bloki w Dnieprze po rosyjskim ataku
Poruszające wideo z pierwszych chwil po rosyjskim ataku na budynek mieszkalny. Kobieta cudem przeżyła/ Photo by Elena Tita/Global Images Ukraine via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Anton Gerashchenko, doradca szefa ukraińskiego MSW, opublikował na swoim profilu na Twitterze niezwykle poruszające wideo z rosyjskiego ataku w Ukrainie. Widzimy na nim kobietę, która zdezorientowana stoi na krawędzi zawalonego mieszkania na czwartym piętrze zbombardowanego budynku.

Rosyjski atak na Dniepr

W sobotę, 14 stycznia, Rosjanie wystrzelili 38 rakiet różnego typu w kierunku Ukrainy. Ostrzelane zostały największe miasta, m.in Kijów, Charków i Odessa. Jeden z pocisków spadł na wielopiętrowy blok w Dnieprze, w którym mieszkało około 1700 osób. Ostrzał nastąpił późnym popołudniem w weekend, kiedy wiele osób przebywało w domu. Zniszczony został cały pion bloku, w którym mogło znajdować się 200 osób, w tym 50 dzieci.

Przez kilka dni w Dnieprze trwała akcja ratunkowa, w trakcie której wydobywano ciała oraz ratowano wciąż żywych mieszkańców. Jak podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), w wyniku  ataku zginęły 44 osoby, w tym pięcioro dzieci. Rannych zostało 79 osób, w tym 16 dzieci. Przekazano również, że ze zniszczonego bloku udało się uratować 39 osób. We wtorek rano władze regionalne poinformowały, że wciąż poszukiwanych jest ponad 20 osób.

Kobieta cudem przeżyła

Zdarzenia, które miały miejsce zaraz po rosyjskim ataku, zostały uchwycone na poruszającym filmie przez świadków bombardowania. Łamiące serce wideo udostępnił Anton Gerashchenko, doradca szefa ukraińskiego MSW, na swoim profilu na Twitterze.

„Pierwsze chwile po uderzeniu rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny w Dnieprze” – napisał .

Na filmie widzimy młodą Ukrainkę, która zdezorientowana stoi w ruinach swojego mieszkania na czwartym piętrze zbombardowanego budynku. Kobieta cudem przeżyła uderzenie rosyjskiej rakiety. Obok niej widoczny jest również kolejny blok, który został zniszczony w ataku, chmury dymu i ogień.

Nie podano danych ocalałej Ukrainki. Prawdopodobnie jest to ta sama kobieta, której zdjęcie obiegło wcześniej media. Widzimy na nim 23-letnią Anastazję, która siedzi skulona na krawędzi zniszczonego mieszkania, wśród sterty gruzów, obok wanny. Jak poinformował portal nv.ua, kobieta w momencie ataku była w mieszkaniu wraz z rodzicami, którzy zginęli pod gruzami bloku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: