Przejdź do treści

„Pod kombinezonem jest człowiek taki jak ty”. Wzruszająca akcja pracowników ochrony zdrowia

Medycy w kombinezonach ochronnych
„Pod kombinezonem jest człowiek”. Poruszająca akcja pracowników ochrony zdrowia / Twitter
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Gwyneth Paltrow: „Akceptuję swoje ciało i odpuszczam sobie potrzebę bycia idealną”
Albo czołganie się, albo pielucha. Pasażerka opublikowała uwłaczające nagranie z samolotu
„Jaki ten strój jest wyzywający! Chodzisz do pracy, a nie na randkę”. Pielęgniarka, wyśmiewana za wygląd swojego uniformu, odpowiada
45 mln euro na zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet z całego świata. „Jest to zasadnicza część naszej globalnej polityki zdrowotnej”
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

By przywrócić choć odrobinę normalności w ekstremalnie wymagającym czasie pandemii koronawirusa, pielęgniarki, pielęgniarze, lekarze i ratownicy zaangażowali się we wspaniałą akcję. Zachowując wszelkie środki ostrożności, postanowili pokazać chorym, którymi się zajmują, kto kryje się pod kombinezonami. 

Personel medyczny przywraca epidemii ludzką twarz

Osoba, która trafia do szpitala z informacją, że jest zakażona koronawirusem, może być zdezorientowana, przestraszona, zagubiona. Sytuacji na pewno nie poprawia fakt, że na oddziale zakaźnym jest sama, nie może się zobaczyć z bliskimi, a ludzie, którzy ją otaczają, są „pozbawieni twarzy”. Lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, ratownicy medyczni – ubrani w maski, przyłbice, zasłonięci ochronnymi skafandrami –  dla swoich pacjentów pozostają nierzadko zupełnie anonimowi.

By wprowadzić odrobinę normalności do tej ekstremalnie trudnej sytuacji, medycy z jednego z izraelski szpitali wpadli na pomysł, jak przywrócić epidemii ludzką twarz.

Zachowując wszelkie środki ostrożności, postanowili pokazać, kto kryje się pod kombinezonami. Na piersiach przyczepili własne portrety – tak by pacjenci potrafili ich rozpoznać, by wiedzieli, kto się nimi opiekuje, kto ich leczy. Widać to na opublikowanym na Twitterze zdjęciu:

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Pierwszą pomoc trzeba przećwiczyć. To tak jak z prawem jazdy – mówi ratownik medyczny

Nursegram: pod kombinezonami są ludzie tacy jak wy

Nie tylko w Izraelu jednak medycy starają się jak mogą, by zapewnić jak największy komfort chorym. W Polsce akcję „ukazywania ludzkiej twarzy epidemii” zainicjowała pielęgniarka pracująca na oddziale intensywnej terapii. Z tym że Anna, prowadząca bloga „Nursegram”, przeniosła te działania do sieci. Pod hasłem „Pod kombinezonem jest człowiek taki sam jak wy”, na swoim profilu na Instagramie zachęciła medyków do pokazania się bez „koronawirusowego umundurowania”.

Dlaczego to zrobiła? W rozmowie z „Hello Zdrowie” wyjaśnia:

– Moim głównym celem było pokazanie, że pod maskami i kombinezonami są ci sami: pielęgniarki i pielęgniarze, którym jeszcze kilka miesięcy temu zarzucano brak ambicji i ciągłe popijanie kawy. Mówiono nam „niech jadą”, a my zostaliśmy, nie przestaliśmy dbać o naszych pacjentów.

Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. W relacjach zapisanych na profilu „Nursegram” możemy zobaczyć dziesiątki zdjęć pracowników sytemu ochrony zdrowia w maskach, fartuchach, skafandrach, a obok – ich twarze bez „zbroi”.

– Pod kombinezonem kryją się ludzie, tacy sami jak wy. Kochamy, czujemy, tęsknimy, boimy się, płaczemy, mamy rodziny i życie poza pracą” – te słowa inicjatorki akcji powtarzają się we wpisach personelu medycznego jak mantra.

Szeroki odbiór akcji jest z pewnością dowodem na to, jak wymagający jest to czas nie tylko dla chorych na COVID-19, ale także dla wszystkich, którzy czuwają nad ich życiem i zdrowiem:

– Twarz, którą widać, wyraża wiele emocji, a zasłaniając ją, łatwo stać się w oczach pacjentów  bezosobowym robotem, który robi tylko to, na co został zaprogramowany – mówi Anna.

View this post on Instagram

Już prawie Święta, dla wiekszosci z nas to ulubiony moment roku, bo w końcu spędzimy trochę czasu z najbliższymi. W tym roku dla wielu osob święta będą inne, spędzone w szpitalu czy izolacji. Chciałabym tylko powiedziedzieć Wam pacjenci, potencjalni pacjenci, rodziny, że nigdy nie jestesteście sami. Pod kombinezonem i przyłbicą jest drugi czlowiek, taki jak Wy. Czuję, kocham, tęsknię, mam sporo empatii i moge sobie tylko wyobrazić co czujesz, bo też jestem daleko od domu. Wiem, że ten cały strój wygląda kosmicznie i czesto przez zaparowane gogle nie widać nawet naszych oczu, ale jesteśmy przy Was 24h na dobę, siedem dni w tygodniu bez przerwy. Czuwamy nad Waszym zdrowiem w szpitalu, czujnym okiem wyłapujemy każde polepszenie i pogorszene stanu zdrowia, również psychicznego. Tak było przed pandemią i jeszcze wiele Świąt po pandemii spędzimy wykonując naszą pracę najlepiej jak potrafimy. To nie jest misja, to nasz świadomy wybór. Pewnie będe dla kogoś ostatnią osobą, z którą spedzi święta. Może moje Wesołych Świąt i uściśnięcie dłoni przez trzy pary rękawiczek to bedzie ostanie co usłyszy i poczuje w swoim życiu. Chce żebyście zapamietali, że nigdu nie jesteście sami, My, pielęgniarki i pielęgniarze jesteśmy przy Was i razem z Wami ❤ #nurse #pielęgniarka #pielegniarka #nursingstudent #kwarantanna #izolacja #szpital #wielkanoc #zostańwdomu

A post shared by ICU nurse ? (@nursegram_pl) on

Nie kłam medyka / Youtube

Gdy brawa z balkonów cichną

Autorka bloga „Nursegram” zwraca również uwagę, że jako osoba stojąca na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem w Polsce, obecnie pracuje z takim samym zaangażowaniem jak zawsze. Podkreśla, że nie jest w tym odosobniona. I choć czas epidemii jest czasem wyjątkowym, to praca „białego personelu” nie powinna być zauważana i doceniana jedynie w krytycznej sytuacji:

– Jesteśmy niezmiennie przy łóżku pacjentów, zmienił się tylko strój, doszedł dodatkowy stres. Oklaski są miłe, ale wolelibyśmy, żeby ludzie zapamiętali, że jesteśmy im potrzebni, codziennie walczymy o ich zdrowie i życie i te wszystkie protesty były próbą walki o zwiększenie standardów bezpieczeństwa pacjentów.

Pracownicy systemu ochrony zdrowia mimo braku sprzętu ochronnego, nierzadko rozłąki z rodziną, skrajnego wyczerpania niosą nam wszystkim pomoc. Pamiętajmy o tym, szczególnie w sytuacji, gdy brawa z balkonów coraz częściej są zastępowane przez szykany, ostracyzm wobec pielęgniarzy i lekarzy (bo „mogą roznosić zarazę”). Ci ludzie każdego dnia zasługują na nasze głośne: „dziękujemy!”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Ponad 90 proc. Polaków jest odpornych na koronawirusa? Niedzielski: Wynik daje nam pewien komfort bezpieczeństwa

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Myszka Mickey

Uściski wracają do Disneylandu! Po dwóch latach pandemii COVID-19

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez pandemię. "Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły"

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez COVID-19. „Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły”

Ludzie w maseczkach ochronnych

Rząd znosi większość obostrzeń. Minister zdrowia: „Trend spadkowy jest bardzo silny”

Ludzie w pracy stoją i rozmawiają

15 tys. zł kary odszkodowania za zakażenie w pracy i testy raz w tygodniu. Nowy projekt covidowy

„Mordercy, zaraziliście moją córkę!”. Medycy z pierwszej linii frontu o zachowaniach antyszczepionkowców /fot. Getty Images

„Mordercy, zaraziliście moją córkę!”. Medycy z pierwszej linii frontu o zachowaniach antyszczepionkowców

Kobiety

Niewliczanie osób zaszczepionych na COVID-19 do limitu – jak teoria wygląda w praktyce? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Kobieta w odzieży ochronnej

3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej. Projekt obywatelski upamiętnia ofiary pandemii

Szczepionki

„Szkoda, gdy słyszysz, że człowiek się nie zaszczepił, bo brat-dekarz mu odradzał” – pisze Pan Pielęgniarka

Lekarze w uniformach

WHO: Europa ponownie staje się epicentrum pandemii COVID-19

Nastolatka po szczepieniu

Włochy. Nastolatka wygrała w sądzie ze swoim ojcem, który sprzeciwiał się szczepieniom na COVID-19

Kolejki do szczepień w Austrii

„Panika sznyclowa” i długie kolejki do szczepień. Powód? Nowe obostrzenia sanitarne w Austrii

Lukasz Sakowski, fot. archiwum prywatne

„W pseudonaukę częściej wierzą osoby wykształcone, z dużych miast. Gorzej wykształceni nie kontestują ugruntowanej wiedzy”. Z Łukaszem Sakowskim rozmawiamy o jego „Bioksiążce”

Lotnisko

Izrael. Pięcioletni zakaz wjazdu do kraju dla turystów z fałszywym paszportem szczepionkowym

Kobieta w sklepie

Sypią się mandaty za brak maseczek ochronnych! Ponad 2 tys. osób ukaranych w jeden dzień

Niemal pół tysiąca złotych za przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Tak postanowił parlament w Wilnie

Cmentarze 1 listopada - czy będą znów zamknięte?

Cmentarze 1 listopada znowu będą zamknięte? Jest komentarz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Przez pandemię spadła oczekiwana długość życia, nawet o dwa lata. Tak źle nie było od II wojny światowej

Przez pandemię COVID-19 spadła średnia długość życia w USA i Europie. Jest najniższa od II wojny światowej

Kobieta siedzi na łóżku z laptopem

Uważaj na fałszywy SMS o nałożonej kwarantannie. Mazowiecki sanepid ostrzega: nie klikajcie w podany link!

Anglia rezygnuje z certyfikatów covidowych

Anglia rezygnuje z certyfikatów covidowych. „Nie będziemy kontynuować planu wprowadzenia paszportów szczepionkowych”

Joe Biden ogłasza obowiązek szczepień dla pracowników

Joe Biden ogłasza obowiązek szczepień dla pracowników. „To nie jest sprawa wolności czy osobistego wyboru”

Szczepionka

Jest plan na jesień. Rząd podał, od jakiej liczby chorych wróci podział na strefy

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki/Pexels

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

×