3 min.
Odległość nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o niesienie pomocy. Polska nastolatka uratowała młodego mieszkańca Australii

Nastolatka opowiedziała wszystko matce, która poinformowała miejscową policję\ źródło: AdobeStock
Wpis w sieci zaniepokoił nastolatkę z powiatu gliwickiego. Poinformowała o tym swoją mamę. Tak ruszyła lawina pomocy, która dotarła aż do – oddalonego od Polski o 13 tys. km – Perth. Tam znajdował się Australijczyk, który chciał popełnić samobójstwo.
„Sieć to też szansa na ratunek”
Tę budującą opowieścią podzieliła się na swojej stronie internetowej Komenda Miejska Policji w Gliwicach. Jest ona dowodem na to, że błyskawiczna reakcja może pomóc nawet osobie oddalonej o tysiące kilometrów.
Bohaterka tej historii, młoda mieszkanka gminy Gierłatowice (pow. gliwicki, województwo śląskie), należy do zamkniętej grupy wsparcia online. Tam trafiła na wpis Australijki, jednej z użytkowniczek tej grupy. Wynikało z niego, że wie ona o chęci odebrania sobie życia przez jej rodaka. We wpisie podkreśliła, że „nie ma czasu do stracenia” i „liczy się każda minuta”.
Nastolatka z powiatu gliwickiego natychmiast poinformowała o tym swoją mamę, a ta Komisariat Policji w Knurowie. Policjanci niezwłocznie zebrali informacje na temat tej rozmowy internetowej, a także szczegółowe dane dotyczące numerów IP, pseudonimów i adresów.
„Wykonaliśmy niezbędną pracę operacyjną. Kiedy mieliśmy już potrzebną wiedzę, przekazaliśmy pilnie prośbę o pomoc do Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej Policji w Warszawie, skąd błyskawicznie skontaktowano się z policją australijską w Canberze” – zrelacjonował w rozmowie z TVN24 podinspektor Marek Słomski.
Całe szczęście pomoc dotarła na czas. Australijscy policjanci dotarli do młodego chłopaka w Perth, który był w skrajnym stanie zagrożenia życia. Udzielili mu pierwszej pomocy i przekazali pogotowiu ratunkowemu.
„Światowa sieć niesie duże zagrożenia, szczególnie dla ludzi młodych, ale jest też, jak dowodzi ten przykład, szansą na ratunek dla osób w skrajnej depresji”- podsumowali policjanci.
Skierowali szczególne podziękowania do nastolatki i jej mamy: ich błyskawiczna reakcja uratowała życie młodemu człowiekowi.
Gdzie szukać pomocy?
Policja przypomina wszystkim, że w sytuacji zagrożenia życia można dzwonić pod numery alarmowe 997 lub 112.
- Dzieci i nastolatki mogą również kontaktować się z:
- Całodobową Linią Wsparcia – 800 70 2222,
- Antydepresyjnym Telefonem Forum Przeciwko Depresji – 22 594 91 00,
- Telefonem zaufania dla dzieci – 116 111,
- Dziecięcym Telefonem Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 121 212.
Źródło: gliwice.policja.gov.pl
Poleć artykuł znajomej
Zobacz także

„Chciałbym, żebyśmy nauczyli się udzielać sobie wsparcia. Byśmy byli nastawieni na słuchanie, a nie tylko słyszenie” – mówi Daniel Dziewit, autor książki o osobach dotkniętych samobójstwem

„Kiedy śmierć jawi się jako jedyna opcja”. Dowiedz się, jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym

„Depresja jest za potężnym wrogiem, by pokonać ją ziółkami i jogą” – mówi Asia Okuniewska
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
„Spróbujmy w ratowniku zobaczyć człowieka” – mówi Justyna Dżbik-Kluge, współautorka książki „Ratownik. Nie jestem bogiem”

07.06.2023
Czy warto rzucić wszystko i jechać w Bieszczady? Dlaczego tylko bohaterkom filmów życiowa zmiana przychodzi łatwo, mówi psychoterapeutka Joanna Kot

07.06.2023
Agnieszka i Monika z Damskiego Tandemu Twórczego o Teatrze Lesbijskim: „Świat lesbijski długo pozostawał w ukryciu, wytworzył swoją specyfikę”

06.06.2023