3 min.
Obrońcy Azowstalu wrócili z niewoli do domów. „Większość nie ma rąk lub nóg”

Obrońcy Azowstalu wrócili z niewoli do domów. "Większość nie ma rąk lub nóg"/ fot. East News/ Azov Regiment/Cover Images
08.08.2022
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach
08.08.2022
W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku
08.08.2022
Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”
08.08.2022
„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka
07.08.2022
„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja
144 ukraińskich żołnierzy, w tym 95 obrońców Azowstalu w Mariupolu, wróciło do domów po kilku tygodniach spędzonych w niewoli rosyjskiej. To największa dotychczasowa wymiana jeńców podczas wojny w Ukrainie. Żołnierze są w fatalnym stanie, a 99 proc. z nich nie ma rąk lub nóg.
99 proc. obrońców Azowstalu bez rąk, bez nóg
Żołnierze Pułku Azow, wypuszczeni po kilku tygodniach niewoli przez okupantów, są w fatalnym stanie. Prawie wszyscy mają poważne obrażenia lub są pozbawieni którejś z kończyn. Jak mówiła jednak o stanie uwolnionych z niewoli obrońców Mariupola Tetiana Charko, siostra jednego z dowódców obrony kombinatu metalurgicznego Azowstal, który wciąż przebywa w rosyjskiej niewoli, pomimo wszystko na twarzach obrońców Mariupola maluje się uśmiech.
„Prawie wszyscy, 99 proc., są bez rąk, bez nóg. Ktoś stracił czucie, ktoś inny nie widzi, ale są szczęśliwi. Niektóre chłopaki mówią ze łzami w oczach, inni nie mogą mówić” – oznajmiła Charko, która reprezentuje Stowarzyszenie Rodzin Obrońców Azowstalu.
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) poinformował, że najmłodszy z jeńców ma 19 lat, najstarszy – 65.
„Większość zwolnionych Ukraińców ma poważne obrażenia: rany postrzałowe i odłamkowe, obrażenia po wybuchach, poparzenia, złamania, amputowane kończyny. Wszystkim udzielana jest niezwłocznie odpowiednia pomoc medyczna i psychologiczna” – napisano w komunikacie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Rekordowa wymiana jeńców
W ramach największej jak dotąd wymiany jeńców w trakcie wojny w Ukrainie do domu wróciło 144 żołnierzy ukraińskich, w tym 95 obrońców Azowstalu.
„To wielkie szczęście móc zobaczyć ich uśmiechy, ich oczy. Czekamy na absolutnie każdego obrońcę” – dodała Charko.
Pułk Azow przez trzy miesiące dzielnie bronił Mariupola leżącego na południowym wschodzie Ukrainy, jednak zmuszony był się poddać. W maju zapadła decyzja dowództwa o tym, że „ma zostać uratowane życie żołnierzy”, a setki żołnierzy trafiło do rosyjskiej niewoli. Jak podaje strona ukraińska, w trakcie wojny rosyjskimi jeńcami zostało 2,5 tys. osób, w tym żołnierze pułku Azow, 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, a także przedstawiciele innych formacji.
Udostępnij!
Zobacz także

W Mariupolu chirurdzy codziennie wykonują kilka amputacji nóg chorym na cukrzycę

Wraz z dzieckiem przeżyła 65 dni w Azowstalu. Teraz opowiada, co ją spotkało. „Schron drżał, tynk leciał nam na głowy, generator został zniszczony”

Wzięli ślub w Azowstalu. Po trzech dniach panna młoda została wdową. „Moją miłością będziesz przez całą wieczność…”
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022
„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

06.08.2022
Jak Zakopane stało się polskim Davos i centrum leczenia gruźlicy, oferując kuracje żentycą, olejami i powietrzem

05.08.2022