Przejdź do treści

„Mogłam płakać ciszej, on tak chciał” Przemoc to nie tradycja! Centrum Praw Kobiet opublikowało nowy spot

Przemoc to nie tradycja! / mat. pras. CPK
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Konwencja stambulska niejednokrotnie atakowana była przez rządzących jako akt prawny niezgodny z polską kulturą, tradycją i wartościami. Nic, ani kultura ani tradycja, nie może służyć za usprawiedliwienie dla przemocy. Przemoc to nie tradycja! 25 listopada, w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, wystartowała nowa kampania Centrum Praw Kobiet. Każdy powinien ją zobaczyć. 

Przemoc to nie tradycja!

Centrum Praw Kobiet w związku z międzynarodową kampanią „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” opublikowało nowy spot „Przemoc to nie tradycja”, w którym wzięły udział m.in. Agata Kulesza, Julia Kuczyńsla (Maffashion) czy Kasia Sawczuk.

„Kochamy piękne polskie tradycje. Ale mówimy stanowcze NIE przemocy. Przemoc to nie tradycja. Kobiety w Polsce mają prawo czuć się bezpieczne i żyć wolne od przemocy. Nie godzimy się na wypowiedzenie Konwencji antyprzemocowej, która chroni prawa kobiet doświadczających przemocy. Konwencja stambulska nie jest sprzeczna z polską tradycją – bo naszą tradycją nie jest przemoc” – mówią twórczynie kampanii.

W spocie Centrum Praw Kobiet widzimy w nim tańczące pary w tradycyjnych regionalnych strojach. Gdy jednak przyjrzymy się bardziej szczegółowo, widzimy, że tańczące kobiety na swoim ciele mają ślady po uderzeniach.

„Na śniadanie zjadłam w sumie nic. Zastanawiam się, czy dalej mogę być. Wstydzę się siebie, zamaluję, zaszpachluję gniew. Mogłam płakać ciszej, on tak chciał. Stracił życie w grze, bo znowu wpadłam w szał. Muszę się kontrolować, schować za zasłoną…” – brzmią słowa piosenki, do której tańczą pary.

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet to jednocześnie dzień rozpoczęcia międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Organizacje kobiece na całym świecie prowadzą w tych dniach kampanie i działania edukacyjne mające na celu uwrażliwienie na temat  przemocy wobec kobiet. Również Centrum Praw Kobiet włączyło się w te wydarzenia. W tym roku koncentruje się na zagrożeniach płynących z możliwego wypowiedzenia Konwencji stambulskiej przez Polskę.

„Tradycja to ważna część tożsamości społeczeństwa. Nie można jednak podchodzić do niej bezkrytycznie. Tradycja oparta na nierówności społecznej i dyskryminacji nie zasługuje na bycie kultywowaną i przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dlatego w tym roku Centrum Praw Kobiet wykorzystując estetykę i elementy kultury ludowej stawia wyraźną granicę: tradycja – tak, przemoc – nie.

Bo strukturalna dyskryminacja kobiet, która wciąż pozostaje faktem, nie może być kontynuowana ani uważana za część kultury. Chcemy, aby nową tradycją stała się równość płci, partnerstwo i życie wolne od przemocy” – mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

Kampania Centrum Praw Kobiet to jasne opowiedzenie się przeciwko wypowiedzeniu przez Polskę Konwencji stambulskiej. Konwencja to parasol ochronny dla polskiego systemu wspierania ofiar przemocy i jasne wytyczne, jak ten system rozwijać i poprawiać, aby działał skuteczniej i efektywniej. Wypowiedzenie Konwencji może stać się nie tylko groźnym precedensem, jeśli chodzi o wypowiadanie traktatów międzynarodowych chroniących prawa człowieka, ale również może przynieść fatalne skutki dla osób doświadczonych przemocą, korzystających z polskiego systemu wsparcia.

Do dzisiaj pokutuje to, że główną rolą kobiety jest dbanie o dom

Możliwe skutki wypowiedzenia Konwencji stambulskiej

Według Centrum Praw Kobiet, możliwe skutki wypowiedzenia Konwencji stambulskiej to:

  • brak potrzebnej zmiany definicji gwałtu (każdy stosunek bez zgody to gwałt),
  • brak wprowadzenia pojęcia przemocy ekonomicznej do prawa zgodnie z wymogami Konwencji,
  • brak wypracowania i wdrożenia procedur szacowania ryzyka i postępowania, kiedy istnieje zagrożenie zabójstwem lub poważnym uszkodzeniem ciała,
  • brak sieci ośrodków interwencyjnych dla ofiar gwałtu,
  • niemożność rozbudowania sieci specjalistycznych schronisk dla kobiet i ich dzieci doświadczających przemocy domowej,
  • brak szkoleń dla służb dotyczące postępowania z ofiarami przemocy,
  • brak rozszerzenia przepisów o natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy o zakaz kontaktu,
  • brak powiązania przemocy z nierównym statusem kobiet i mężczyzn,
  • dalszy brak działań profilaktycznych, które zapobiegałyby przemocy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: