4 min.
Model 3D pokazuje, jak za 25 lat będą wyglądać pracownicy zdalni, którzy mają złe nawyki

Model 3D pokazuje, jak za 25 lat będą wyglądać pracownicy zdalni, którzy mają złe nawyki / Pexels
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas przeszło na pracę zdalną. Niestety niektóre nawyki, których nabraliśmy w tym okresie, okazały się bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Serwis DirectlyApply stworzył wirtualną postać, by pokazać nam, jak w przyszłości mogą wyglądać ci, którzy nie zmienią złych przyzwyczajeń w pracy zdalnej.
Model 3D w słusznym celu
Serwis rekrutacyjny DirectlyApply, żeby pokazać, jak będą wyglądać i czuć się pracownicy, którzy nie pozbędą się złych nawyków w pracy zdalnej, skorzystał z pomocy psychologów klinicznych i trenerów fitness. Ich współpraca doprowadziła do opracowania modelu 3D Susan, która pracuje w ten sposób od 25 lat. Jak wpłynęły na nią złe przyzwyczajenia?
Przez siedzący tryb życia Susan nabawiła się otyłości, a „przykurczona” postawa i zaokrąglone ramiona są efektem garbienia się. Widać u niej też tzw. technologiczną szyję. To skutek postawy przyjmowanej podczas korzystania z komputera lub smartfona, która objawia się poprzez zmarszczki i utratę jędrności skóry w tych okolicach ciała oraz bóle karku.
W wyniku niedoboru światła słonecznego Susan ma ekstremalnie bladą skórę oraz niedobór witamin B-12 i D. Również za sprawą braku witaminy D Susan straciła sporo włosów. Podkrążone oczy i popękane naczynka są efektem zmęczenia oraz wielogodzinnego wpatrywania się w ekran połączonego ze zbyt rzadkim mruganiem – to tzw. syndrom widzenia komputerowego. Kobieta ma też, jak na swój wiek, bardzo dużo zmarszczek. To skutek przedwczesnego starzenia się pod wpływem światła widzialnego o wysokiej energii (HEV), które jest emitowane przez ekrany. Susan ma również często problemy z nadwyrężonymi nadgarstkami. A to z powodu ciągłego pisania na klawiaturze i spięcia mięśni.
Jak 25 lat pracy zdalnej ze złymi przyzwyczajeniami wpłynęło na psychikę Susan? Kobieta jest też widocznie zestresowana, bo od lat ma ograniczony kontakt z innymi ludźmi. To z kolei przyczynia się do zwiększonego wydzielania się kortyzolu w jej ciele, który podwyższa ciśnienie krwi i wywołuje problemy z sercem.
Dobre nawyki w trakcie pracy zdalnej
Podczas pracy zdalnej warto pamiętać o robieniu przerw od komputera i właściwej postawie ciała przy biurku. Prawidłową postawą siedzenia jest pozycja wyprostowana. Dlaczego? Kiedy zaczynamy siedzieć prosto, nasze krzywizny kręgosłupa, zaczynają układać się w sposób fizjologiczny. Ważnym aspektem jest odpowiednie ustawienie biurka i monitora. Siedząc na krześle, musimy pamiętać o wsunięciu się do samego końca, korzystając z odpowiedniego wyprofilowania na wysokości odcinka lędźwiowego.
Równie ważna jak prawidłowa postawa i dbanie o wzrok przed komputerem, jest nasza psychika. Z pracą zdalną wiąże się często większy stres i mniejsza motywacja. O dobrych nawykach podczas pracy zdalnej mówił w rozmowie z Hello Zdrowie Piotr Prokopowicz, psycholog i socjolog organizacji.
– Rytuały, czyli powtarzane według określonej kolejności myśli i zachowania, są bardzo ważne dla budowania rytmu codzienności, dla oddzielenia różnych domen naszych działań – podkreślił.
Jak wspomniał, warto wprowadzić też w życie różne techniki, na przykład wstawanie wcześniej, żeby choć 2 godziny popisać w relatywnej ciszy, czy też metoda pommodoro (25 pracy / 5 min przerwy).

Model 3D pokazuje, jak za 25 lat będą wyglądać pracownicy zdalni, którzy mają złe nawyki/ DirectlyApply.com

Model 3D pokazuje, jak za 25 lat będą wyglądać pracownicy zdalni, którzy mają złe nawyki/ DirectlyApply.com
Zobacz także

Praca zdalna w czasach pandemii. „Rytuały, czyli powtarzane według określonej kolejności myśli i zachowania, są bardzo ważne dla budowania rytmu codzienności”

„W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie uciec od tego, od czego do tej pory uciekaliśmy. I nagle może się okazać, że jest super! Mamy naprawdę dobrych i mądrych ludzi blisko siebie” – mówi Marysia Organ, dziennikarka i blogerka

Ciągle pracujesz zdalnie? Trening uważności to coś, co ci się przyda
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

09.06.2023
Czy warto rzucić wszystko i jechać w Bieszczady? Dlaczego tylko bohaterkom filmów życiowa zmiana przychodzi łatwo, mówi psychoterapeutka Joanna Kot

08.06.2023
Agnieszka i Monika z Damskiego Tandemu Twórczego o Teatrze Lesbijskim: „Świat lesbijski długo pozostawał w ukryciu, wytworzył swoją specyfikę”

07.06.2023
„Spróbujmy w ratowniku zobaczyć człowieka” – mówi Justyna Dżbik-Kluge, współautorka książki „Ratownik. Nie jestem bogiem”

06.06.2023