2 min.
Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii

Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy PIE / Pexels
Najnowsze
22.04.2021
Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?
21.04.2021
Czy respiratory zabijają a szczepionki to eksperyment „godny Hitlera”? Doktor Michał rozprawia się z teoriami koronasceptyków
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
18.04.2021
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
18.04.2021
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”
W kontrolowaniu epidemii kary i mandaty nie są dobrym rozwiązaniem, lepiej sprawdzają się dobra komunikacja i prosty przekaz. Do dyscypliny zachęca też „relatywnie dobre samopoczucie” społeczeństwa – wskazuje analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego udostępniona dla Business Insider Polska.
Zachowania społeczne a kontrolowanie pandemii
Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego sprawdzili, czy korzystając z dokonań nauk behawioralnych, można kontrolować epidemię. Przeanalizowali, czy możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się niebezpiecznego patogenu bez wprowadzania lockdownu, zamykania sklepów, restauracji, kin, obiektów sportowych. Co wynika z udostępnionego dla Business Insider Polska raportu?
Przede wszystkim eksperci doszli do wniosku, że wprowadzanie jakichkolwiek środków mających zapobiegać epidemii powinno być oparte na uprzedniej analizie zachowań społecznych. Bo okazuje się na przykład, że mandaty i kary finansowe wcale nie są najskuteczniejszym środkiem „motywowania” ludzi do przestrzegania obostrzeń sanitarnych, takich jak noszenie maseczek na twarzy i zachowywanie dystansu społecznego. Z analiz wynika, że metoda kija może się sprawdzić krótkoterminowo – działała na początku pandemii, gdy niewiele było wiadomo o SARS-CoV-2. Długoterminowo zdecydowanie lepiej sprawdza się metoda marchewki, choć tu bardziej niż o nagradzaniu mówimy o rzetelnym informowaniu i jasnych, maksymalnie prostych przekazach.
Te ostatnie są szczególnie istotne, gdyż stres utrudnia komunikację – w sytuacjach kryzysowych ludzie gorzej przetwarzają informacje, nie zawsze rozumieją kierowane do nich treści, nie pamiętają przekazu.
Na tym nie koniec ciekawych wniosków płynących z analizy PIE.
Dobry nastrój sprzyja dyscyplinie
Jak w komentarzu dla Business Insider Polska zaznaczył Radosław Zyzik, ekonomista behawioralny i ekspert PIE, „ludzie szczęśliwi lepiej stosują się do zaleceń władzy”. Innymi słowy: jeśli w społeczeństwie panują „relatywnie dobre” nastroje, jeśli ogólne samopoczucie społeczne jest dobre, łatwiej zachować dyscyplinę i utrzymać reżim sanitarny.
Ponadto korzystnie działa również ustalenie ram czasowych dla wprowadzanych odgórnie ograniczeń – analiza behawioralna wskazuje, że społeczeństwo chętniej przystaje na restrykcje, gdy widzi perspektywę ich końca.
Eksperci wskazali, że mało skutecznym społeczeństwie sposobem kontrolowania epidemii jest znoszenie bądź łagodzenie części restrykcji oraz przywracanie ich np. w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń. Zniechęcające jest również wydłużanie obostrzeń.
Poleć artykuł
Zobacz także

Białostoccy naukowcy wykryli kilkanaście wariantów koronawirusa. Wśród nich jest jeden nowy, dotychczas nieopisywany

Szczepionka Pfizera zmniejszyła transmisję koronawirusa o 89,4 proc.? „Wartość jest przeszacowana” – stwierdza lek. Bartosz Fiałek

Na jak długo można stracić węch i smak po przejściu COVID-19? Kanadyjscy naukowcy odpowiadają
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.04.2021
Oleg Nowak, „Lekarz na kółkach”: Nie myślę o sobie jako o osobie niepełnosprawnej. Po prostu pracuję. Ciało nie może mnie ograniczać

19.04.2021
Justyna Moraczewska: gdybym znała swoją wartość, nie dałabym się uderzyć

17.04.2021
Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

16.04.2021