Przejdź do treści

„Krótka Instrukcja. O Poronieniu” już dostępna dla pacjentek szpitala na Czerniakowskiej

"Krótka Instrukcja. O Poronieniu" dostępna w szpitalu dr Dębskiej!
Od lewej: Marta Ploch z Hello Zdrowie, dr Małgorzata Bińkowska, zastępca ordynatora Oddziału Patologii Ciąży, prof Marzena Dębska, ginekolog- położnik, perinatolog, prof Grzegorz Panek, kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa, Luiza Pasikiewicz z Hello Zdrowie / fot. Radosław Deliś
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Pieniądze można porównać do zakładania maseczki tlenowej w samolocie. Najpierw zakładasz ją sobie, potem dzieciom. Z finansami jest tak samo” – mówi Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa
6 dowodów na to, że pisanie o emocjach służy zdrowiu
6 sposobów na to, by uniknąć przeziębienia w sezonie grypowym
Jak oddychać? Kasia Bem przedstawia proste ćwiczenie, które czyni cuda
5 sposobów, jak być fit bez wychodzenia z domu

– Cieszę się, że Instrukcja jest już dostępna dla pacjentek naszego szpitala. Poronienie to trudny dla kobiet i par czas  – mówi prof. Marzena Dębska, ginekolog- położnik, perinatolog.  „Krótka Instrukcja. O poronieniu” jest już dostępna w Szpitalu Klinicznym im prof. Witolda Orłowskiego przy ulicy Czerniakowskiej w Warszawie.

W marcu premierę miała Krótka Instrukcja. O Poronieniu – poradnik, który Hello Zdrowie stworzyło razem z kobietami, które przeszły to trudne doświadczenie, ich partnerami i bliskimi; fundacjami oraz specjalistami – lekarzami ginekologami, położnymi, prawnikami i psychologami. Instrukcja powstała, by przełamać tabu wokół poronienia oraz dać wsparcie kobietom i parom z doświadczeniem straty.

Poradniki w formie bezpłatnych książeczek są już dostępne dla pacjentek oddziałów ginekologii i położnictwa oraz patologii ciąży w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.

– Cieszę się, że Instrukcja jest już dostępna dla pacjentek naszego szpitala. Poronienie to trudny dla kobiet i par czas. Wiedza przekazana w przystępnej formie, bezpośrednio od osób, które same doświadczyły poronienia, i specjalistów zajmujących się tematem, jest w takim momencie na wagę złota – mówi prof. Marzena Dębska, ginekolog- położnik, perinatolog.

Do tej pory „Krótką Instrukcję. O Poronieniu” można było pobrać w formie PDF ze strony krotkainstrukcja.hellozdrowie.pl oraz otrzymać w formie książeczki w specjalistycznym szpitalu św. Zofii i centrum Medycznym Żelazna.

„Krótka Instrukcja. O Poronieniu” to poradnik, który powstał w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów, kobiet, ich partnerów i bliskich. Wspólnie stworzyliśmy porady dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego; relacji z partnerem i bliskimi; praw i wsparcia przysługujących kobiecie w sytuacji utraty ciąży. W Instrukcji znalazł się także dział „Jak rozmawiać”. Mimo, że poronienia zdarzają się niezwykle często (nawet 1 na 5 ciąż), wciąż pozostają silnym tabu – a fakt, że nie potrafimy o tym rozmawiać, tylko pogłębia osamotnienie osób doświadczających straty. W Instrukcji podpowiadamy, co mówić i robić, żeby mądrze wspierać. Instrukcja jest przewodnikiem, który pomoże kobietom i parom po stracie przejść przez ten trudny czas.

Lekarze Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. W. Orłowskiego w Warszawie: dr Małgorzata Bińkowska, zastępca ordynatora Oddziału Patologii Ciąży, prof Grzegorz Panek, kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa, prof Marzena Dębska, ginekolog- położnik, perinatolog.
fot. Radosław Deliś

– Jako redakcja zdajemy sobie sprawę, że najbliżej pacjentek będziemy właśnie w szpitalach – poprzez specjalistów ginekologów, położników, psychologów zapewniających opiekę medyczną i psychologiczną kobietom i ich bliskim w trudnej sytuacji poronienia. Jesteśmy dumne z tego, że nasze publikacje są dostępne tak blisko pacjentek, bo dzięki temu kobieta ma dostęp do najważniejszych informacji dotyczących sytuacji poronienia – mówi Karolina Wierzbińska, redaktor naczelna Hello Zdrowie.

Krótką Instrukcję. O Poronieniu możecie przeczytać i pobrać bezpłatnie na stronie krotkainstrukcja.hellozdrowie.pl lub otrzymać w formie książeczki, dostępnej m. in. w specjalistycznym szpitalu św. Zofii i Centrum Medycznym Żelazna, fundacjach: Donum Vitae i Nagle Sami; Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego.

Cieszymy się, że możemy wspomóc kobiety i ich bliskich w tym trudnym czasie, zwłaszcza tam, gdzie jest to najpilniej potrzebne. Mamy nadzieję, że Instrukcja w formie książeczki udzieli cennego wsparcia pacjentkom szpitala i ich bliskim.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence wyznała, że dwukrotnie poroniła i chciała dokonać aborcji. „Boję się mówić o macierzyństwie, bo każda z kobiet zupełnie inaczej je przeżywa”

Meghan Markle / fot. gettyimages

Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica"

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”

Izabela Janachowska

Izabela Janachowska o utracie ciąży: „Uznałam to za swoją osobistą porażkę”

Joanna Koroniewska /fot. MW Media

„Żeby rodzina była kompletna, wymagało to od nas wielkiej walki”. Joanna Koroniewska przejmująco o poronieniach

„Miałam szczęście, że byłam wtedy w domu”. Aktorka Katarzyna Ankudowicz opublikowała poruszający wpis dotyczący poronienia

Narine Szostak

„Utarło się, że niepłodność to jest coś, co dotyka ludzi po 40-tce, bo 'wcześniej nie mieli czasu na dzieci, a teraz mają za swoje'” – mówi Narine Szostak

Prawniczka Joanna Rułkowska: Kobiecie po poronieniu ciężko jest robić cokolwiek, tym bardziej martwić się o swoje prawa. Bliskie osoby muszą pomóc je wyegzekwować

Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć

Klimat ma wpływ na liczbę poronień? Coraz więcej badań pokazuje, że to możliwe

Klimat ma wpływ na liczbę poronień? Coraz więcej badań pokazuje, że to możliwe

Reborn / Karolina Jonderko / World Press Photo

„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

Nowa Zelandia wprowadza płatny urlop po poronieniu lub urodzeniu martwego dziecka

Meghan Markle w ciąży! Książę Harry i księżna Sussex spodziewają się drugiego dziecka

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie, utylizacja ciał dzieci zmarłych po porodzie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Agnieszka Woźniak-Starak

Agnieszka Woźniak-Starak opowiedziała o swoich poronieniach. „Nie musiałam podejmować decyzji o aborcji, bo życie zadecydowało za mnie”

Martyna Wojciechowska o wolności wyboru: „Czy poroniłam kiedyś ciążę? Tak. Czy miałam badania prenatalne? Tak, nawet te zaawansowane”

„Ta decyzja zaprzecza dorobkowi ostatnich 40 lat polskiej medycyny rozrodu, neonatologii i pediatrii”. NIL i PTP o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Dr n. med. Robert Łyszcz: „Co mogę zaproponować pacjentce, skoro taka aborcja będzie nielegalna? W zasadzie nic. Będziemy się uśmiechać do siebie przez 6 kolejnych miesięcy”

ciąża, powikłania, poronienie

Poronienie, nieuleczalna choroba, niepełnosprawność. System nie daje wsparcia mówi położna

Martwe urodzenia na świecie

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

Kate Beckinsale

Kate Beckingsale opowiedziała o swoim poronieniu. „To może być najbardziej samotny i niszczący duszę czas”

Chrissy Teigen, amerykańska modelka i prezenterka telewizyjna, poroniła. „Odczuwamy ból, jakiego nigdy wcześniej nie czuliśmy”

Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych

Tu spoczywają pozostawione w szpitalach dzieci i te, których nigdy nie pochowano. „Odzywają się do nas ludzie z całej Polski i zza granicy”

Zachowanie Filipa Chajzera oburzyło telewidzów. „Jeśli spłodzenie potomstwa nie jest takie trudne, to może przejdzie się pan do klinik niepłodności”

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki/Pexels

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn