„Krótka Instrukcja. O Poronieniu” już dostępna dla pacjentek szpitala na Czerniakowskiej
– Cieszę się, że Instrukcja jest już dostępna dla pacjentek naszego szpitala. Poronienie to trudny dla kobiet i par czas – mówi prof. Marzena Dębska, ginekolog- położnik, perinatolog. „Krótka Instrukcja. O poronieniu” jest już dostępna w Szpitalu Klinicznym im prof. Witolda Orłowskiego przy ulicy Czerniakowskiej w Warszawie.
W marcu premierę miała Krótka Instrukcja. O Poronieniu – poradnik, który Hello Zdrowie stworzyło razem z kobietami, które przeszły to trudne doświadczenie, ich partnerami i bliskimi; fundacjami oraz specjalistami – lekarzami ginekologami, położnymi, prawnikami i psychologami. Instrukcja powstała, by przełamać tabu wokół poronienia oraz dać wsparcie kobietom i parom z doświadczeniem straty.
Poradniki w formie bezpłatnych książeczek są już dostępne dla pacjentek oddziałów ginekologii i położnictwa oraz patologii ciąży w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
– Cieszę się, że Instrukcja jest już dostępna dla pacjentek naszego szpitala. Poronienie to trudny dla kobiet i par czas. Wiedza przekazana w przystępnej formie, bezpośrednio od osób, które same doświadczyły poronienia, i specjalistów zajmujących się tematem, jest w takim momencie na wagę złota – mówi prof. Marzena Dębska, ginekolog- położnik, perinatolog.
Do tej pory „Krótką Instrukcję. O Poronieniu” można było pobrać w formie PDF ze strony krotkainstrukcja.hellozdrowie.pl oraz otrzymać w formie książeczki w specjalistycznym szpitalu św. Zofii i centrum Medycznym Żelazna.
„Krótka Instrukcja. O Poronieniu” to poradnik, który powstał w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów, kobiet, ich partnerów i bliskich. Wspólnie stworzyliśmy porady dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego; relacji z partnerem i bliskimi; praw i wsparcia przysługujących kobiecie w sytuacji utraty ciąży. W Instrukcji znalazł się także dział „Jak rozmawiać”. Mimo, że poronienia zdarzają się niezwykle często (nawet 1 na 5 ciąż), wciąż pozostają silnym tabu – a fakt, że nie potrafimy o tym rozmawiać, tylko pogłębia osamotnienie osób doświadczających straty. W Instrukcji podpowiadamy, co mówić i robić, żeby mądrze wspierać. Instrukcja jest przewodnikiem, który pomoże kobietom i parom po stracie przejść przez ten trudny czas.
– Jako redakcja zdajemy sobie sprawę, że najbliżej pacjentek będziemy właśnie w szpitalach – poprzez specjalistów ginekologów, położników, psychologów zapewniających opiekę medyczną i psychologiczną kobietom i ich bliskim w trudnej sytuacji poronienia. Jesteśmy dumne z tego, że nasze publikacje są dostępne tak blisko pacjentek, bo dzięki temu kobieta ma dostęp do najważniejszych informacji dotyczących sytuacji poronienia – mówi Karolina Wierzbińska, redaktor naczelna Hello Zdrowie.
Krótką Instrukcję. O Poronieniu możecie przeczytać i pobrać bezpłatnie na stronie krotkainstrukcja.hellozdrowie.pl lub otrzymać w formie książeczki, dostępnej m. in. w specjalistycznym szpitalu św. Zofii i Centrum Medycznym Żelazna, fundacjach: Donum Vitae i Nagle Sami; Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego.
Cieszymy się, że możemy wspomóc kobiety i ich bliskich w tym trudnym czasie, zwłaszcza tam, gdzie jest to najpilniej potrzebne. Mamy nadzieję, że Instrukcja w formie książeczki udzieli cennego wsparcia pacjentkom szpitala i ich bliskim.
Zobacz także
Poronienie. Jak partner powinien wspierać? I jak można pomóc jemu? Rozmowa z psycholożką Anną Masternak
Poronienie. Dlaczego tak trudno rozmawiać o poronieniu? Rozmowa z psycholożką Anną Masternak
Poronienie. Co dzieje się w psychice kobiety, która straciła nienarodzone dziecko? Odpowiada psycholog Anna Bajkowska
Polecamy
Majka Jeżowska w poruszającym wyznaniu: „Poroniłam na scenie, między koncertami”
Belgia wprowadza urlop z tytułu utraty ciąży. Zarówno dla kobiet jak i ich partnerów. „Piękna inicjatywa”, „Bardzo potrzebne prawo”
Anne Hathaway musiała odgrywać scenę porodu tuż po swoim poronieniu. „To były najtrudniejsze chwile w mojej karierze”
„Poronienie było dla mnie przeżyciem granicznym”. Agnieszka Bar wystawą opowiada o traumie trzykrotnej utraty
się ten artykuł?