Przejdź do treści

Koronawirus. WHO zarządził międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego

Koronawirus. WHO zarządził międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego/ Getty Images, fot. Anadolu Agency
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Koronawirus – z jego powodu zmarło już 213 osób. Chorych jest obecnie więcej niż w czasie epidemii SARS. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Co to oznacza?

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz statystyki

Koronawirus w Polsce – mapa i aktualności

Międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego

– Ogłaszam stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym w związku z globalnym wybuchem epidemii 2019-nCoV – powiedział w czwartek wieczorem Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia. – Głównym powodem tej deklaracji nie jest to, co dzieje się w Chinach, ale to, co dzieje się w innych krajach – dodał. |
Co to dokładnie oznacza?

Termin „Zagrożenie zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym” został zdefiniowany w IHR (2005) jako „wydarzenie nadzwyczajne, które zostało określone zgodnie z niniejszymi przepisami:

– stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego w innych państwach poprzez międzynarodowe rozprzestrzenianie się chorób;

– potencjalnie wymaga skoordynowanej reakcji międzynarodowej

– czytamy na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.

Koronawirusy / gettyimages

Ustalenie czy dana sytuacja wymaga międzynarodowych środków spoczywa na Dyrektorze Generalnym WHO. Zalecenia te są tymczasowe i adekwatne wobec danej sytuacji nadzwyczajnej. Obecny problem polega głównie na tym, że koronawirus może rozprzestrzeniać się na kraje o słabszych systemach opieki zdrowotnej.

Tymczasowe zalecenia obejmują środki zaradcze, które mają zostać wdrożone przez Państwo – Stronę, którego PHEIC dotyczy lub przez inne Państwa – Strony, w celu zapobiegania lub ograniczenia międzynarodowego rozprzestrzeniania się choroby powodującej zagrożenie i uniknięcia niepotrzebnej ingerencji (o ile to możliwe) w pasażerski i towarowy ruch międzynarodowy – podaje GIS.

Epidemia SARS a obecna sytuacja

Liczba chorych obecnie przekroczyła już tę, z którą mieliśmy do czynienia w trakcie epidemii z lat 2002-2003 wirusem wywołującym SARS (zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej). W tamtym czasie zarażonych na świecie było łącznie 8098 osób, z czego 774 zmarły.

W obecnym momencie zarażonych mamy 9776 osób, z czego 213 zmarło. 18 krajów potwierdziło już występowanie wirusa na swoim terytorium.

– W 18 krajach poza Chinami odnotowano 98 przypadków zarażenia wirusem. Do ośmiu z nich doszło poprzez kontakty międzyludzkie. Warto podkreślić, że poza Chinami na razie nie ma żadnych przypadków śmiertelnych – wymieniał Tedros Adhanom na konferencji prasowej.

Lek. Katarzyna Woźniak, Mama i stetoskop o koronawirusie z Wuhan

Koronawirus – na co zwrócić uwagę?

Obecnie w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem, jednak jak podkreśla Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, wirus z pewnością pojawi się w Polsce. Koronawirus przedostał się już w Europie do Francji, Niemiec, Finlandii i Włoch. Warto więc zwrócić uwagę na pierwsze objawy zakażenia, które w początkowej fazie rozwoju choroby przypominają zwykłe przeziębienie. W szczególności, jeśli podróżowaliśmy do obszarów ryzyka lub mieliśmy kontakt z osobą, która była niedawno w Chinach.

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:

– gorączka powyżej 380C;

kaszel;

duszność.

podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

Koronawirus – jaki jest stan obecny?

Z oficjalnego, aktualizowanego raportu (dostępnego tutaj) wiemy, że:

  • do tej pory potwierdzono 9776 przypadków zakażenia koronawirusem (najwięcej w Chinach, ale wirus pojawił się już także w Tajlandii, Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Finlandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Nepalu, Francji, Niemczech i we Włoszech),
  • z powodu koronawirusa zmarło 213 osób,
  • wyleczono 187 osób.

Wszelkie bieżące informacje dotyczące zasad postępowania z osobami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem umieszczane są na stronie GIS i MZ, a informacje dla podróżujących na stronie resortu dyplomacji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.