Przejdź do treści

Koronawirus. Dlaczego można zarazić się nim przez klamki, a przez przesyłki z Chin nie?

oronawirus. Dlaczego można zarazić się nim przez klamki, a przez przesyłki z Chin nie?
oronawirus. Dlaczego można zarazić się nim przez klamki, a przez przesyłki z Chin nie? / Fot. Stephanie Keith/Bloomberg via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Jak postępować z paczkami z Chin – otwierać czy nie? Dezynfekować? Dlaczego koronawirusem możemy zarazić się przez klamki? Czy picie alkoholu zabija wirusa i pomaga wyzdrowieć? Czy powinniśmy nosić maseczki? Lekarka Katarzyna Woźniak, znana w mediach społecznościowych jako Mama i stetoskop, postanowiła odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania, pojawiające się w ostatnich dniach w kontekście koronawirusa 2019-nCoV z Wuhan.

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Mapa
Wykres
Zobacz statystyki

Koronawirus w Polsce – mapa i aktualności

Koronawirus 2019-nCoV z chińskiego Wuhanu rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. Dotarł już do ponad 20 krajów. Potwierdzono ponad 31 tys. przypadków zakażenia. Od początku epidemii zmarło 638 osób. W Polsce pod obserwacją znajduje się 35 osób podejrzanych o obecność w organizmie nowego koronawirusa. Do tej pory nie potwierdzono obecności wirusa u żadnego z pacjentów w naszym kraju, ale – jak podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski – to prawdopodobnie tylko kwestia czasu.

Na tę chwilę nie ma leku, który byłby skuteczny w zakażeniu koronawirusem 2019-nCoV, co budzi powszechny niepokój. Niestety obok rzetelnych informacji, w sieci przybywa też niepotwierdzonych teorii o potencjalnych lekach i metodach zapobiegania zakażeniu. By uciąć w zarodku niepotrzebne spekulacje  lekarka Katarzyna Woźniak, znana w mediach społecznościowych jako Mama i stetoskop, opublikowała na swoim kanale na YouTube wideo, w którym, opierając się na informacjach od WHO, CDC oraz GIS, odpowiada na na najczęściej padające pytania w kontekście koronawirusa.

Lek. Katarzyna Woźniak, Mama i stetoskop o koronawirusie z Wuhan

Dlaczego koronawirusem można zarazić się przez klamki?

Lekarka przyznała, że po ostatnim nagraniu otrzymała sporo zapytań o to, dlaczego koronawirusem można zarazić się przez klamki i jak postępować z paczkami, które przychodzą do nas z Chin.

– Wiemy, że wirus z Wuhan bardzo szybko ginie poza organizmem ludzkim i przeniesienie poprzez przesyłki z Chin nie jest możliwe. Natomiast, może się przenieść poprzez niektóre przedmioty codziennego użytku, np. poprzez klamki – tłumaczy Katarzyna Woźniak i dodaje, że otwierając przesyłki z Chin możemy czuć się pewnie i nie musimy ich dezynfekować.

Do zakażenia koronawirusem poprzez przedmioty codziennego użytku mogłoby dojść w sytuacji, kiedy – jak wyjaśnia lekarka – w jakiejś przestrzeni publicznej złapalibyśmy za klamkę, której wcześniej dotykała osoba zakażona, mająca wiriony na rękach, nie dbająca o higienę. Następnie musielibyśmy ręką dotknąć ust czy nosa.

czosnek

Czy picie alkoholu zabija koronawirusa i pomaga wyzdrowieć?

Lekarka w swoim zeszłotygodniowym nagraniu podkreśliła, że wirus jest wrażliwy na dezynfekcję. Ta sugestia nie umknęła uwadze internautów i co więcej, zrodziła falę spekulacji, że skoro wirus jest tak wrażliwy na alkohol, to może picie tego trunku byłoby dla nas korzystne i miało działanie ochronne.

– Nie. Picie alkoholu w żaden sposób nie uchroni nas przed zakażeniem, ani zakażenia nowym koronawirusem nie wyleczy – zaznaczyła Mama i stetoskop. – Nie da się doprowadzić w organizmie ludzkim do utrzymania alkoholu w tak dużym stężeniu, które zabiłoby wirusa a jednocześnie nie zaszkodziłoby człowiekowi. Nie jest to po prostu fizycznie możliwe. Co więcej, wirusy są nie tylko w przewodzie pokarmowym, ale również w nosie i wielu innych miejscach, więc nie jesteśmy w stanie zdezynfekować się alkoholem i alkoholem się wyleczyć – dodała.

Choroby zakaźne / istock

Czy maseczki chirurgiczne chronią przed zakażeniem koronawirusem?

Towarem deficytowym na przełomie stycznia i lutego w naszym kraju okazały się maseczki chirurgiczne. W trosce o swoje bezpieczeństwo Polacy zaczęli masowo wykupować je z aptek.

– Zakupiliśmy 200 sztuk takich maseczek i po jednym dniu zostały nam tylko 84. Pacjenci bardzo pytają. W hurtowniach zaczyna ich brakować, więc sytuacja powoli robi się trudna – mówił w Radiu Kolor farmaceuta z apteki przy ul. Złotej w Warszawie.

Niektóre punkty apteczne nie nadążają z dostawami. Ale czy to aby na pewno dobra ochrona? Czy tego typu maseczki są w stanie uchronić nas przed koronawirusem?

– Według aktualnych zaleceń nie ma potrzeby noszenia maseczek w miejscach publicznych. Co więcej, takie najpopularniejsze maseczki tzw. maseczki chirurgiczne chronią nas tylko przed większymi cząsteczkami, np. podczas operacji chronią chirurga przed zachlapaniem krwią. Nie posiadają filtrów, które zabezpieczałyby przed przenikaniem tak małych cząsteczek jak wirusy – wyjaśniła lekarka.

Maseczka ochronna może pomagać w ograniczaniu rozprzestrzeniania się niektórych chorób zakaźnych układu oddechowego, ale samo noszenie maski nie gwarantuje ochrony przed zakażeniem. Lekarka podkreśla, że w Chinach owszem, jest aktualnie obowiązek noszenia takich maseczek, ale właśnie po to, by wirusów nie rozsiewać, a nie by chronić przed zakażeniem koronawirusem.

Mama i stetoskop w swoim nagraniu wypowiedziała się również na temat skuteczności maseczek N95, które w ostatnim czasie bardzo podrożały. Te maseczki posiadają filtry, ale czy takie, które chronią przed koronawirusem?

– Co do nich aktualnie też nie ma zalecenia, aby takie maseczki nosić. One nawet jeśli częściowo chronią, to chronią nas tylko przez chwilę i należy je bardzo często zmieniać, więc to ryzyko zmniejszają minimalnie – wyjaśnia lekarka.

Jej zdaniem najważniejsza jest higiena – regularne mycie rąk i dezynfekcja powierzchni oraz przedmiotów w naszym otoczeniu.

W dalszej części nagrania, które polecamy wam obejrzeć, lekarka wyjaśnia, co powinniśmy zrobić, gdy podejrzewamy, że się zaraziliśmy, jak wykryć zakażenie wirusem. Odpowiada również na pytanie, czy podróże do Chin są bezpieczne?

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

Światowa Organizacja Zdrowia nie będzie już dociekać, co wywołało pandemię COVID-19

Kraken dotarł do Polski. Czy czeka nas fala zakażeń nowym subwariantem Omikrona?

Dr Zbigniew Martyka skazany za krytykowanie działań rządu w walce z COVID-19. Nie może wykonywać swojego zawodu

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Ponad 90 proc. Polaków jest odpornych na koronawirusa? Niedzielski: Wynik daje nam pewien komfort bezpieczeństwa

Polska przygotowuje się na małpią ospę. Rozporządzenie ministra zdrowia

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Myszka Mickey

Uściski wracają do Disneylandu! Po dwóch latach pandemii COVID-19

Wycofanie kolejnych produktów Kinder / gettyimages

Kolejne wielkanocne słodycze od Kinder wycofane. Firma Ferrero zaktualizowała listę produktów, które mogą mieć związek z salmonellą

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez pandemię. "Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły"

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez COVID-19. „Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły”

Ludzie w maseczkach ochronnych

Rząd znosi większość obostrzeń. Minister zdrowia: „Trend spadkowy jest bardzo silny”

Ludzie w pracy stoją i rozmawiają

15 tys. zł kary odszkodowania za zakażenie w pracy i testy raz w tygodniu. Nowy projekt covidowy

„Mordercy, zaraziliście moją córkę!”. Medycy z pierwszej linii frontu o zachowaniach antyszczepionkowców /fot. Getty Images

„Mordercy, zaraziliście moją córkę!”. Medycy z pierwszej linii frontu o zachowaniach antyszczepionkowców

Kobiety

Niewliczanie osób zaszczepionych na COVID-19 do limitu – jak teoria wygląda w praktyce? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Kobieta w odzieży ochronnej

3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej. Projekt obywatelski upamiętnia ofiary pandemii

Szczepionki

„Szkoda, gdy słyszysz, że człowiek się nie zaszczepił, bo brat-dekarz mu odradzał” – pisze Pan Pielęgniarka

Lekarze w uniformach

WHO: Europa ponownie staje się epicentrum pandemii COVID-19

Nastolatka po szczepieniu

Włochy. Nastolatka wygrała w sądzie ze swoim ojcem, który sprzeciwiał się szczepieniom na COVID-19

Kolejki do szczepień w Austrii

„Panika sznyclowa” i długie kolejki do szczepień. Powód? Nowe obostrzenia sanitarne w Austrii

Lukasz Sakowski, fot. archiwum prywatne

„W pseudonaukę częściej wierzą osoby wykształcone, z dużych miast. Gorzej wykształceni nie kontestują ugruntowanej wiedzy”. Z Łukaszem Sakowskim rozmawiamy o jego „Bioksiążce”

Lotnisko

Izrael. Pięcioletni zakaz wjazdu do kraju dla turystów z fałszywym paszportem szczepionkowym

Kobieta w sklepie

Sypią się mandaty za brak maseczek ochronnych! Ponad 2 tys. osób ukaranych w jeden dzień

Niemal pół tysiąca złotych za przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Tak postanowił parlament w Wilnie