Przejdź do treści

Kobiety rewolucjonizują świat. Zobacz, jak mogą zmienić twoje życie

Kobiety rewolucjonizują świat. Zobacz, jak mogą zmienić twoje życie
Kobiety rewolucjonizują świat. Zobacz, jak mogą zmienić twoje życie Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Siostra Bożenna o mobbingu w pielęgniarstwie: „Pielęgniarki pielęgniarkom urządziły piekło w miejscach pracy”
„Nie mogę uwierzyć, że przegapiłabym wszystkie te doświadczenia życiowe, gdybym nadal ukrywała swoje ciało” – pisze kanadyjska modelka po amputacji nogi
12 proc. z nas używa smartfona pod prysznicem, 9 proc. w czasie seksu. Lek. Michał Domaszewski ostrzega przed uzależnieniem od telefonu
Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo
Ane Piżl z cudowną (i potrzebną!) akcją topfreedom. „Nie zgadzam się na podział klatek piersiowych na legalne i nielegalne”

Elektroniczna opaska, która przypomni twojej babci o zażyciu leków albo poinformuje bliskich, kiedy babcia zasłabnie, a dla ciebie hologram sukienki, kiedy robisz zakupy online. Dbasz o środowisko? Więc zainteresuje cię przerabianie zużytych opon albo możliwość oddania kurierowi nieużywanych już ubrań, dzięki czemu z każdego kilograma jakaś organizacja charytatywna dostanie pieniądze.

Kobietom w świecie biznesu nie jest łatwo, a w świecie startupów – jeszcze trudniej. Dlaczego? Bo inwestorzy mniej chętnie dają pieniądze na rozwój własnego biznesu kobietom niż mężczyznom.

Dwa lata temu firma doradcza Boston Consulting Group przyjrzała się 350 startupom, z czego 250 założonych było przez mężczyzn, a 92 przez kobiety. Okazało się, że firmy założone przez kobiety otrzymywały od inwestorów średnio 935 tys. dol. – o ponad połowę mniej niż firmy zakładane przez mężczyzn.

Zdziwione? I słusznie! Bo to samo badanie BCG pokazało, że startupy zakładane przez kobiety radzą sobie biznesowo lepiej niż te „męskie” i w efekcie są lepszą inwestycją. Średnio na każdego dolara zainwestowanego w firmę „kobiece” startupy wypracowywały 78 centów, podczas gdy męskie tylko 31 centów.

Inwestorzy w międzyczasie chyba zorientowali się, że warto jednak inwestować więcej w kobiety. Badanie z 2019 r. pokazało, że kobiety w końcu zaczęły przyciągać pieniądze. W 2018 r. ich pomysły na biznes zebrały z funduszy inwestycyjnych wysokiego ryzyka (venture capital) 46,3 mld dol., podczas gdy jeszcze rok wcześniej było to jedynie 22 mld dol., a w 2010 r. zaledwie 3 mld dol.

Ale startupy zakładane przez kobiety mają nie tylko zarabiać, ale również zmieniać świat na lepszy. Poznajcie kilka z nich – założonych przez kobiety dla kobiet – które mogą ułatwić wam życie i zmieniać nasz wspólny świat.

Miś z suszarką w brzuchu

Wiecie, co to tzw. czwarty trymestr? To czas po narodzeniu dziecka, w którym niemowlęta dopiero przyzwyczajają się, że dookoła nich jest inaczej niż w brzuchu mamy. W tym czasie młode mamy często boleśnie to odczuwają, nie mogąc spać, bo nie śpi ich dziecko. Ale wiele z nich przez lata na ratunek wzywało suszarkę do włosów. Okazuje się bowiem, że suszarka emituje dźwięk podobny do „białych szumów”, które dziecko słyszy w okresie prenatalnym – to je uspokaja i usypia.

Suszarka była też niezbędnym elementem w wychowaniu dzieci dwóch sióstr – Zuzanny Sielickiej-Kalczyńskiej i Julii Sielickiej-Jastrzębskiej. Do czasu, aż jedna z nich wpadła na to, by stworzyć zabawkę, która będzie emitować dźwięki podobne do suszarki.

Dziewczyny zaprosiły do współpracy koleżanki i zaprojektowały miękkie misie, którym w środku zainstalowały urządzenie emitujące przez czterdzieści minut „biały szum” podobny do dźwięku suszarki. To pomaga dziecku usnąć. A jeśli maluch się wybudzi? Szumiś ma wbudowany czujnik, który natychmiast to wychwyci i ponownie uruchomi szumienie na 20 minut, dzięki czemu rodzic nie będzie musiał wstawać w nocy tak często.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka

Proste, ale genialne. I być może już słyszałyście o Szumisiach, bo ten startup osiągnął wielki sukces nie tylko w Polsce, ale również za granicą, jego produkty dostępne są 30 krajach na świecie, a Campus Warsaw wytypował go w 2016 r. jako jeden z ciekawszych kobiecych biznesów w Polsce, który warto wspierać w podbijaniu świata. Polskie szumisie dostrzegł również prestiżowy brytyjski dziennik „Financial Times”.

Firma przeszła burzę, dziewczyny się rozstały i działają osobno, a marką Szumisie kieruje tylko jedna z założycielek – Anna Skórzyńska, ale nie zmienia to faktu, że biznes się udał i ułatwia życie dziś już milionom rodziców na świecie.

Rękawice do demakijażu jak diabeł tasmański

Monika Żochowska kilka lat temu wyjechała na Tasmanię na studenckie praktyki. Pracowała w małej klinice chirurgii plastycznej. Tam przypadkiem dowiedziała się o mikrowłóknach sto razy cieńszych od ludzkiego włosa. To właśnie z takich włókien produkuje się wsad do kurtek puchowych, a nawet kamizelek kuloodpornych. Zaintrygowało ją to. Razem z koleżanką ze studiów, Ewą Dudzic, sprowadziły próbki mikrowłókien z Korei Południowej i zaczęły za własne pieniądze robić testy. Okazało się, że tkanina z tych mikrowłókien doskonale usuwa makijaż bez użycia jakichkolwiek dodatkowych kosmetyków, wystarczy sama woda.

Eureka! Spółka Glov Hydro Demaquillage założona przez dwie Polki w ciągu kilku lat podbiła rynki międzynarodowe od USA po Zatokę Perską. Wiecie dlaczego? Wcale nie dlatego, że rękawice do demakijażu wykonane z mikrowłókien są jakąś gadżeciarską nowinką, ale dlatego, że pozwalają ograniczyć zużycie detergentów, a więc i plastiku, w którym zwykle kupujemy płyn do demakijażu. Są też niezwykle poręczne w podróży.

Opaska, która przypomni o lekach

Jednym z bardziej wyróżniających się kobiecych startupów jest też firma Sidly założona przez Edytę Kocyk. Pięć lat temu stworzyła ona opaskę telemedyczną monitorującą stan zdrowia, bo martwiła się o własną babcię, która mieszkała sama.

Opaska przeznaczona jest dla osób chorych, cierpiących na: arytmię serca, omdlenia, utraty przytomności, leczących się  różnego rodzaju infekcje, z mniejszymi zdolnościami poznawczymi i z zaburzeniami motoryki połączonej z wysokim ryzykiem upadku a także osób, które wymagają regularnego zażywania leków, bo opaska im o tym przypomina.

Dziś opaski Sidly są w szpitalach i domach opieki nie tylko w Polsce, ale też innych krajach europejskich, a coraz więcej z nich pyta o tego typu rozwiązanie w sytuacji, kiedy trwa akcja #zostańwdomu, a telemedycyna jest zmuszona rozwijać się szybciej niż dotąd. Martwicie się o bliskich, którzy mają problemy ze zdrowiem? Takie rozwiązanie pozwoli wam troszczyć się o nich na odległość za pomocą aplikacji w swoim telefonie.

 

Glov/Szumisie/Sidly

 

Trójwymiarowa sukienka z internetu?

A jak już tak siedzicie w domu i robicie zakupy wyłącznie przez internet, nie chciałybyście móc zobaczyć sukienki nie tylko na zdjęciach, ale w formie hologramu 3D? Aleksandra Pędraszewska pewnie chciała, dlatego założyła technologiczny startup VividQ, który tworzy oprogramowanie stosowane w wyświetlaczach holograficznych.

Nowatorskie podejście polega na tym, że Pędraszewska planuje zastosować tę technologię w celach komercyjnych, żeby kupując coś online, można było obejrzeć najpierw produkt w 3D. Brzmi jak wątek ze „Star Treka”? A jednak to możliwe. Prawie, bo startup nadal pracuje nad komercyjnymi wdrożeniami. Ale inwestorzy w Londynie zainwestowali w tę spółkę już ponad 20 mln zł, więc wiele osób naprawdę wierzy, że za chwilę się uda.

Gumowe opony w walce o środowisko

Na świecie każdego roku ludzkość wyrzuca ponad miliard zużytych opon, z których 70 proc. jest spalana w cementowniach, a pozostałe 30 proc. jest granulowane i używane do budowy dróg. Umiarkowanie ekologiczne rozwiązanie, ale inaczej się nie dało – do czasu, aż przyszła Martyna Sztaba i pokazała, że się da.

Polka opracowała w pełni ekologiczną metodę, dzięki której zużyte opony da się niemalże w 100 proc. przywracać do obiegu i nadawać drugie życie. Powstaje z nich karbonizat służący do produkcji wyrobów gumowych, nowych opon i materiałów budowlanych. Powstaje też gaz, który służy do wytworzenia prądu, dzięki czemu instalacje przerabiające stare opony są samowystarczalne energetycznie.

Zastanawiacie się, czy to naprawdę przełom? Owszem, bo metoda, jaką stosuje startup Syntoil produkuje 200-500 proc. mniej dwutlenku węgla niż inne metody przerabiania opon i pozwala ograniczać zbyt duże wykorzystywanie surowców naturalnych na świecie. To jeden z najbardziej proekologicznych startupów w Polsce. Lubicie spacerować bez smogu u boku? To trzymajcie kciuki, żeby Syntoil odniósł trwały sukces w biznesie.

Jeden T-shirt napoi człowieka przez 2,5 roku

Nie macie akurat starych opon do oddania, ale macie ubrania, które zalegają w szafie? Oddajcie je startupowi Ubrania do Oddania. Wystarczy zrobić porządek w szafie, niepotrzebne rzeczy, które są w dobrym stanie, a więc czyste, nie dziurawe czy zmechacone, wpakować do kartonów i czekać na kuriera. Ten przyjedzie je odebrać, następnie paczki zostaną zważone i za każdy kilogram oddanej odzieży startup przekaże 1 zł na wskazaną przez was organizację pożytku publicznego.

Jak sobie radzić z toksycznym szefem

Idea startupu wynikła z potrzeby walki z zaśmiecaniem świata i wprowadzaniem odzieży do drugiego obiegu, co jest tym ważniejsze, że sieciówki co chwilę zarzucają nas nowymi kolekcjami, a w naszych szafach w efekcie zalegają tony ubrań, które założyliśmy raz czy dwa. Ludzie często wyrzucają je po prostu na śmietnik, bo nie wiedzą, co z nimi zrobić, a te, często z tworzyw sztucznych, lądują na wysypiskach. W Polsce rocznie produkuje się 2,5 mln ton odpadów tekstylnych. Robi wrażenie, prawda?

Zofia Zochniak i Tomasz Bocian postanowili ratować świat przed tym ogromem śmieci i stworzyli startup, który zebraną odzież sprzedaje second handom, ratując ją przed wysypiskiem, a was przed zmiażdżeniem przez górę obrań wypadających z szafy. Przy okazji wspomagacie finansowo organizacje charytatywne.

Ubrania do Oddania to startup, który jeszcze nie zarabia zbyt wiele i pewnie nigdy nie będzie zarabiał milionów. Ale ma szanse realnie pomóc środowisku. Wiecie, że do produkcji jednej koszulki potrzeba 2700 litrów wody?! To tyle, ile człowiek pije w ciągu 2,5 roku. A słyszeliście, że idzie susza, jakiej nie było w Polsce od dziesiątek lat i latem prawdopodobnie władze miast będą apelowały o ograniczanie wykorzystania wody? No to skoczcie do szafy zobaczyć, czy nie macie zbyt wiele ciuchów, których i tak od dawna nie nosicie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Koreańska pielęgnacja – na czym polega? Jakie kosmetyki koreańskie warto kupić?

Ołowiany pocałunek, czyli szminka z dodatkami

Lizzo przestała używać dezodorantu

Lizzo zrezygnowała z dezodorantu. „Pachnę znacznie lepiej”

W jakim czasie trzeba zużyć kosmetyk, zanim stanie się siedliskiem bakterii?

Kolor paska na zgrzewie tubki świadczy o składzie? To mit! Ekspertki Czytamy Etykiety tłumaczą dlaczego

Kolor paska na tubkach kosmetyków świadczy o składzie? To mit! Ekspertki Czytamy Etykiety tłumaczą dlaczego

Marka Obagi ma nową ambasadorkę. To Grace Strobel, modelka z zespołem Downa

Kosmetyczny Adam Słodowy

Kosmetyki domowej roboty – jak zrobić? Przepisy na kosmetyki

Kosmetyki L'Oreal a rasizm / istock

L’Oreal wycofuje słowa „wybielający”, „biały” i „jasny” z opisów swoich produktów. To skutek ostatnich historii związanych z problemem rasizmu

Makijaż - porady / Pexels.com

40 ekoporad urodowych dla początkujących

„Każda roślina jest cenna i użyteczna. Dotyczy to również tych uznawanych za niepożądane na trawnikach czy w ogrodach”

naturalne mydła

8 sposobów na ekodetoks dla skóry. To prostsze niż myślisz

HZ testuje naturalne kosmetyki: „beBio – bądź dla siebie dobra” Ewy Chodakowskiej

kosmetyki testowanie na zwierzętach

Chiny rezygnują z testowania kosmetyków na zwierzętach. To przełomowa decyzja!

Kosmetyki naturalne – od czego zacząć?

Kosmetyczne nowości na rynku eko

Kosmetyczny niezbędnik narciarza

Ekologiczne kosmetyki na dobry nastrój

Świąteczne prezenty – nie tylko dla fanek eko

Ekologiczna broń na zmarszczki

Nocna zmiana – ekologiczna pielęgnacja na noc

Kosmetyki na noc. Nocna zmiana – ekologiczna pielęgnacja na noc

Najlepsi z najlepszych – hity wśród ekokosmetyków

Najlepsi z najlepszych – hity wśród ekokosmetyków

Pachnące odżywki do włosów

Pachnące odżywki do włosów

Na oko

Na oko

Chłopaki, bądźcie eko!

Chłopaki, bądźcie eko!

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Jak dbać o nogi w podróży?

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

×