3 min.
Jest plan na jesień. Rząd podał, od jakiej liczby chorych wróci podział na strefy

Jest plan na jesień. Rząd podał, od jakiej liczby chorych wróci podział na strefy/ Getty Images
25.05.2022
Po czym poznasz, że twoja rodzina jest toksyczna? Psycholożka Monika Kotlarek wyjaśnia
25.05.2022
Tu pary LGBT+ będą mogły wziąć ślub kościelny. Duchowni przegłosowali decyzję
25.05.2022
Sąd Okręgowy w Lublinie: To nie był gwałt. 14-latka miała ufarbowane włosy i makijaż. Mężczyźni mogli nie wiedzieć, ile ma lat
24.05.2022
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców
24.05.2022
W chaosie wojny kwitnie handel dziećmi. „Handlarze wkraczają do sierocińców, korzystając z braku nadzoru”
– Zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o ryzyku – jaka będzie liczba zakażeń i jakie będzie obciążenie infrastruktury szpitalnej – mówił w trakcie konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu poinformował, że poziom zaszczepienia będzie miał również wpływ na to, w której strefie znajdzie się dany region.
Wraca podział na strefy?
Eksperci alarmują, że czwarta fala koronawirusa w Polsce rozpocznie się jesienią i będzie za nią odpowiadał w szczególności wariant Delta, który znacznie szybciej się rozprzestrzenia. Liczba nowych przypadków na całym świecie wciąż rośnie, a większość państw wprowadza nowe, surowe obostrzenia. Jak mówił w trakcie konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, dodatkowe ograniczenia w naszym państwie związane z pandemią powrócą jesienią. Zapowiedział, że wróci m.in. podział kraju na strefy zielone, żółte i czerwone, które będą ustalane w inny sposób niż podczas poprzedniej fali pandemii.
– Chcielibyśmy, żeby te strefy były definiowane na poziomie powiatów, dlatego, że patrzymy na różne regiony pod kątem zróżnicowania poziomu szczepień- wyjaśnił.
Szef resortu tłumaczył, że żółta strefa będzie wyznaczana od 12 zakażeń na 10 tys. mieszkańców, a czerwona – od 24 zachorowań na 10 tys. osób.
Poziom wyszczepienia a podział na strefy
Wpływ na podział stref będzie mieć także poziom wyszczepienia mieszkańców, a w miejscach, w których będzie on wyższy niż średnia krajowa, strefy uzyskają stopień niższy.
– Zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o ryzyku – jaka będzie liczba zakażeń i jakie będzie obciążenie infrastruktury szpitalnej (…) Jeżeli dany region jest według liczby zakażeń klasyfikowany, do którejś strefy, to jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego w kraju, to będzie ta strefa obniżona. Czyli, jeżeli ktoś ze względu na liczbę zakażeń ma czerwoną strefę, ale jego poziom wyszczepienia jest powyżej średniej, to będzie strefą żółtą – dodał.
Niedzielski wyjaśnił jednak, że nie są to oficjalne ustalenia, ale plan wytycznych na wrzesień, który może zmienić się wraz z rozwijającą się sytuacją czwartej fali koronawirusa.
– Formalnie potwierdzimy to po dokładnym przeliczeniu – powiedział minister.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Szczepienia w Polsce
Loteria szczepionkowa raczej nie zachęciła niezdecydowanych Polek i Polaków do szczepień. Taki wniosek można wyciągnąć z ostatnich statystyk dostępnych na rządowych stronach.
Jak pokazują, obecnie w Polsce podano ponad 35,8 mln dawek szczepionki na COVID-19. W pełni zaszczepiło się 18,4 mln osób. Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 233 nowych przypadkach zakażeń i 4 osobach, które zmarły z powodu COVID-19.
Liczba zaszczepionych osób już dawno utknęła w martwym punkcie i wszyscy, którzy chcieli się zaszczepić, prawdopodobnie już to zrobili. Teraz, zdecydowanie więcej niż chętnych do przyjęcia swojej dawki, mamy szczepionek. Choć część z nich odsprzedaliśmy innym krajom (m.in. Australii – aż milion dawek!), to i tak wiele preparatów trafiło do kosza. Z rządowego raportu wynika, że zutylizowanych zostało ponad 352 tys. dawek.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

W Szwecji wykryto nową mutację koronawirusa. Szczepionka może nie zapewniać przed nią pełnej ochrony

Odszkodowania za skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19. Rząd Japonii pokryje koszty leczenia

Jedno z polskich miast nie zatrudni niezaszczepionych. „Od miesięcy zachęcamy mieszkańców, aby się szczepili”
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.05.2022
Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

21.05.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

20.05.2022
„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

19.05.2022