Przejdź do treści

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na globalną produkcję żywności? „Kryzys dotknie nas wszystkich” – ostrzega Paulina Górska

Słoneczniki
Jak wojna w Ukrainie wpłynie na globalną produkcję żywności? "Kryzys dotknie nas wszystkich" - ostrzega Paulina Górska/ Pexels, fot. Max Andrey
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Lena Dunham wspomina, jak była zawstydzana przez swoje ciało po dwudziestce: „To szalone, że to było ciało, które wszyscy krytykowali”
Jak często należy ćwiczyć?
Sale operacyjne w polskich szpitalach jak muzea. Lekarze pokazują zdjęcia i komentują: „Polska ochrona zdrowia w pigułce”
„Dlaczego te kobiety są grube?” – pyta trenerka personalna Marta Stoberska. Jej odpowiedź może cię zaskoczyć
„Kibicował im cały kraj!”. Mariana Mamonowa wyszła z niewoli i urodziła córeczkę

„Wojna o żywność? Jak czytamy w raporcie Carnegie Europe: Putin próbuje zagarnąć tereny rolnicze, żeby zapewnić Rosji bezpieczeństwo żywnościowe, a jednocześnie zwiększyć przyszłą zależność świata od Rosji na rynkach rolnych” – pisze ekoaktywistka i autorka bloga o ekologii Paulina Górska. Jak zaznacza, wojna w Ukrainie spowoduje kryzys żywnościowy.

„Kryzys dotknie nas wszystkich”

„Co słonecznik ma do polityki, czyli o wpływie wojny w Ukrainie na globalną produkcję żywności”

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie ekoaktywistka Paulina Górska. Autorka zaznacza, że w ostatnich latach naukowcy ostrzegali, iż wciąż ocieplający się klimat spowoduje zmniejszenie plonów i kryzys żywnościowy. Jak wyjaśnia, najbardziej ucierpią kraje słabiej rozwijające się, w których klimat nie pozwala na uprawę roślin. Niestety wojna w Ukrainie znacznie przyspieszy ten proces.

„Dzisiaj sytuacja jest jeszcze gorsza, ponieważ trwająca w Ukrainie wojna wywołała kryzys żywnościowy. Ten kryzys dotknie nas wszystkich, chociaż najbardziej ponownie kraje rozwijające się. Te, które już teraz najbardziej cierpią z powodu kryzysu klimatu (przykładowo 50 proc. libańskiego importu pszenicy pochodzi z Ukrainy, a w ogarniętym kryzysem Jemenie – 22 proc.)” – wyjaśnia.

Jak wyjaśnia Górska, Rosja i Ukraina eksportują 20 proc. kukurydzy i jęczmienia oraz 50 proc. produktów słonecznikowych, w tym większość światowego oleju słonecznikowego.

„Rosja była ponadto największym eksporterem nawozów azotowych na świecie (blisko 15 proc. udziału w handlu międzynarodowym), a razem z Białorusią odpowiadała za 1/3 globalnego eksportu nawozów potasowych. Nawożenie upraw jest kluczowym zabiegiem, który wpływa na wzrost plonów. Jeśli zabraknie nawozów, globalne plony mogą spaść nawet o 50 proc.” – dodaje.

Ekoaktywistka przytacza słowa Davida Beasley`a, szefa Światowego Programu Żywnościowego ONZ, który stwierdził, że konsekwencją rosyjskiej agresji będzie „piekło na Ziemi” w kontekście globalnych cen żywności. I dodaje, że od wybuchu wojny ceny pszenicy osiągnęły wartości najwyższe od 10 lat i mogą jeszcze wzrosnąć.

„Według mnie nie chodzi o to, czy czeka nas globalny kryzys żywnościowy, ale o to, jak wielki będzie” – cytuje Sveina Tore Holsethera z Yara International, jednego z największych na świecie producentów nawozów.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Kobieta

Wojna o żywność?

Górska zaznacza, że największymi importerami surowców rolnych z Ukrainy i Rosji są m.in. Egipt, Turcja, Iran, Indonezja, Bangladesz czy Pakistan. Ograniczona dostępność żywności i rosnące ceny dotkną więc w największym stopniu Afrykę, państwa na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej.

„Ucierpią też kraje rozwijające się, już i tak osłabione pandemią i skutkami zmian klimatu” – dodaje.

Ekspertka tłumaczy, że kryzys dotknie jednak również inne kraje, w tym Polskę. Jak podaje, FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) kalkuluje, że wojna za naszą granicą może podbić w tym roku ceny żywności na świecie od 8 do 22 proc., a to wpłynie na koszty produkcji pieczywa, mięsa i nabiału.

„Wojna o żywność? Jak czytamy w raporcie Carnegie Europe: Putin próbuje zagarnąć tereny rolnicze, żeby zapewnić Rosji bezpieczeństwo żywnościowe, a jednocześnie zwiększyć przyszłą zależność świata od Rosji na rynkach rolnych” – pisze Górska.

I wymienia, że globalnie Ukraina jest:

  • 1. producentem oleju słonecznikowego,
  • 6. producentem kukurydzy i jęczmienia,
  • 7. producentem rzepaku,
  • 9. producentem pszenicy i soi.

Jak zauważa ekoaktywistka, wojna w Ukrainie przyniesie wiele negatywnych konsekwencji dla całego świata. Według niej tli się jednak światełko w tunelu, że wiele krajów zrezygnuje z paliw kopalnych.

Putin sprawił, że 'zielony ład znów stał się wielki’ w UE, unaocznił niestabilność reżimów opartych o paliwa kopalne, ale i doprowadził do wzrostu zainteresowania tematem, uzależnienia od paliw kopalnych. Przykład? Niemcy ogłosiły, że do końca 2022 roku chcą zakończyć import węgla i ropy z Rosji” – podsumowuje.

"Modlę się, żeby nie zabrakło jedzenia". Kristina relacjonuje codzienne życie w Kijowie

Paulina Górska

Ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Mowa o Paulinie Górskiej, której profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 96 tys. osób. Specjalistka od lat stara się zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań dla potrzebujących czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Paulina Górska (@eko.paulinagorska)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Śpiewała żołnierzom i opatrywała ich rany. „Ptaszyna” jest już na wolności

Upał, susza i pożary. Jakie było lato tego roku? Znamy podsumowanie zmian klimatycznych

Kobieta bawi się z dzieckiem

Zanieczyszczone powietrze wpływa na mikrobiom jelitowy dzieci. Naukowcy ostrzegają przed zwiększonym ryzykiem chorób

Jason Momoa

Jason Momoa ściął swoje rozpoznawalne włosy w słusznej sprawie. „Musimy przestać!” – zaapelował

9-letnia Sasza, okaleczona podczas bombardowania w Buczy, otrzymała nieocenioną pomoc. "Zasługuje na życie bez bólu i ograniczeń" – podkreśla Ołena Zełenska

9-letnia Sasza, okaleczona podczas bombardowania w Buczy, otrzymała pomoc. „Zasługuje na życie bez bólu i ograniczeń” – podkreśla Ołena Zełenska

Drastycznie obniżyli ceny biletów na transport publiczny. Takich efektów nikt się nie spodziewał

„Straż Graniczna wita uchodźców słowami: Witajcie w Guantanamo”. O kryzysie, od którego świat odwrócił oczy, mówi ratowniczka medyczna spod granicy polsko-białoruskiej

„Takie historie dzieją się cały czas, tylko Odra jest na tyle dużą rzeką, że udało jej się przedrzeć do opinii publicznej” – mówi hydrolog i przyrodnik Piotr Bednarek

5 roślin, które pomogą nam przetrwać kryzys klimatyczny

Komar

Gorączka Denga czy Gorączka Zachodniego Nilu pojawi się w Polsce? Eksperci alarmują: już niedługo

Mikołaj Golachowski: W ekologii nie chodzi o ratowanie planety

„W tej chwili każdy dzień może być ostatnim”. Osoby LGBT w Ukrainie chcą legalizacji związków. Zełenski zabrał głos

Taylor Swift skrytykowana za nieekologiczne działania. „Truciciel 2022”

„Ukrainki mogą żyć tak, jak chcą i siedzieć tak, jak im się podoba”. Kobiety zareagowały na krytykę pozy Ołeny Zełenskiej na okładce „Vogue’a”

Ołena Zełenska / Instagram @voguemagazine

Ołena Zełenska na okładce Vogue’a. „Nie mamy wątpliwości, że wygramy tę wojnę. To nas trzyma przy życiu”

Ślub w cieniu wojny w Ukrainie / instagram daria_steniukova

Jej dom zniszczyły rosyjskie rakiety. W jego ruinach zorganizowała sesję ślubną

„Singielki kojarzone są z dużym miastem, sukcesem, niezależnością. To nie pasuje do obrazu uchodźczyni. Chcemy bezradną osobę, którą jako wybawiciele się zaopiekujemy” – mówi dr Marta Pietrusińska

"Nikt tego po tobie nie chce sprzątać". Autorka profilu "Histeria sztuki" przeraziła się, gdy zobaczyła, co jest wyrzucane do Tatrzańskiego Parku Narodowego

„Nikt tego po tobie nie chce sprzątać”. Autorka profilu „Histeria sztuki” pokazała zdjęcia z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Można się zdenerwować

Ołena Zełenska poruszona śmiercią czterolatki, którą zabiła rosyjska rakieta. „Płaczę z jej bliskimi”

„Wyglądanie przez okno nie jest metodą badawczą”. O tym, dlaczego powodzie nie wykluczają suszy, mówi dr Sebastian Szklarek

Tabletki

Wyrzucasz leki razem z ulotką? Zobacz, dlaczego nie powinnaś tak robić

Młoda ukraińska mistrzyni zginęła podczas treningu raniona odłamkami pocisku. „Spłońcie w piekle, rosyjscy mordercy!”

Owady i kotlet z probówki to jedzenie przyszłości? Jagna Niedzielska: „potrzebna nam rewolucja mentalna”

Mężczyzna na plaży

Jak wygląda „klasyczny Janusz” na polskiej plaży? Ta kampania jest hitem sieci

×