Przejdź do treści

Jak sprzątać mieszkanie w czasie pandemii? Wątpliwości rozwiewa Agnieszka Wojciechowska z youtube’owego kanału „Okiem Chemika”

sprzątanie biurka
Jak sprzątać mieszkanie w czasie pandemii? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ginekologowi warto mówić o tym, że podczas seksu cię boli, że nie masz ochoty na czułości albo, że w ostatnim czasie spałaś z kilkoma facetami
Dziewczyna stojąca na ulicy
„Zejście po schodach też może stać się dla ciebie ścieżką kontemplacji”. Kasia Bem o spacerze medytacyjnym
„Polski ład” ogłoszony. Co nowego w ramach działań w zakresie ochrony zdrowia?
joga yoga
Joga w hamaku. Ćwicz nad ziemią!
Nie wypada? A właśnie że wypada!

Jakich środków czyszczących używać w trakcie przymusowej bądź dobrowolnej kwarantanny? Co zrobić z zakupami tuż po ich przyniesieniu do domu? I czy ubrania powinniśmy prać we wrzątku? Specjalnie dla czytelniczek „Hello Zdrowie” te kwestie wyjaśnia Agnieszka Wojciechowska, prowadząca kanał „Okiem Chemika” na YouTube.

Sprzątanie mieszkania w dobie epidemii: na co zwrócić uwagę?

W celu zminimalizowania możliwości rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem powinniśmy unikać kontaktów towarzyskich i jak najczęściej myć ręce. A co z „higieną” domu? Czy w trakcie dobrowolnej lub przymusowej kwarantanny powinniśmy jakoś specjalnie sprzątać mieszkanie?

– Zdecydowanie tak – odpowiada Agnieszka Wojciechowska. – Trzeba częściej myć podłogę, przedmioty codziennego użytku, takie jak włączniki światła, klamki, klawiatury komputerów a także smartfony. Dodatkowo blat, na którym wykładamy zakupy, powinniśmy zdezynfekować – najlepiej 70 proc. roztworem etanolu lub innym środkiem do dezynfekcji.

No dobrze, ale czym myć te wszystkie blaty, uchwyty, pokrętła, rączki czajników? Zwykła chemia gospodarcza wystarczy, a może trzeba sięgnąć po chlorowe wybielacze? Prowadząca „Okiem Chemika” uspokaja:

Wirus SARS-CoV-2 jest wrażliwy na rozpuszczalniki lipidowe, zatem użycie podstawowej chemii gospodarczej będzie wystarczające. Nawet zwykłe mydło czy płyn do mycia naczyń skutecznie niszczy tego wirusa.

Warto dodać, że sprzątając kuchnię, powinniśmy mieć świadomość, iż gąbki, zmywaki, ściereczki są wymarzonym środowiskiem dla bakterii, wirusów i grzybów. Dlatego zdecydowanie częściej powinniśmy wymieniać te przedmioty. A jeśli to możliwe – ściereczki wielokrotnego użytku zastąpić ręcznikami jednorazowymi.

Lek. Łukasz Durajski - Doktorek Radzi / fot. Łukasz Durajski

Minimalizowanie ryzyka zakażenia w łazience: o czym pamiętać?

Jeśli chodzi o przybory toaletowe i czyszczenie łazienki, należy pamiętać także o częstszej wymianie szczoteczek oraz niedzieleniu się pastą do zębów z innymi domownikami. Ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową, najlepiej, aby każdy miał swoją, oddzielną tubkę z pastą. Z tego samego powodu niezbędne są również osobne ręczniki dla każdego z domowników (jest to zalecenie nie tylko na czas pandemii).

Dobrze by było, aby każdy z domowników posiadał swój ręcznik do ciała i osobny do dłoni nie tylko w czasie epidemii, ale także na co dzień. To są podstawowe zasady higieny, których każdy z nas powinien przestrzegać, podczas epidemii zwłaszcza – mówi Agnieszka Wojciechowska.

Dodatkowo nie powinniśmy zapominać o regularnym, częstym sprzątaniu toalety. Jak ustalili naukowcy, SARS-CoV-2 może być obecny w fekaliach, dlatego ważne jest również opuszczanie klapy sedesu (najlepiej przed spuszczeniem wody). W innym razie mikrocząsteczki z wirusem mogą unosić się w powietrzu i osiadać na ścianach łazienki i urządzeniach sanitarnych.

Oczywiście po wysprzątaniu wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu koniecznie trzeba umyć ręce – najlepiej wodą z mydłem, przez minimum 20 sekund.

Kobieta myje ręce

Koronawirus a zakupy: kwarantanna produktów przyniesionych ze sklepu

Zastanawiacie się pewnie nad tym, czy razem z zakupami można przytaszczyć do domu koronawirusa. W końcu opakowania produktów nie są zbyt czyste, mogły być wcześniej dotykane przez wiele osób. Kto wie, czy nikt w ich pobliżu nie kichał i nie kaszlał?

Co więc powinniśmy zrobić po przeniesieniu ze sklepu do domu produktów spożywczych? Czy zdezynfekowanie blatów, na których stawiamy siatki, wystarczy? W tym przypadku prowadząca kanału „Okiem Chemika” zaleca bardziej radykalne rozwiązania:

– Zdecydowanie powinniśmy zdezynfekować nie tylko blaty, na które wykładamy zakupy, lecz także opakowania produktów żywnościowych. Udowodniono, że wirus na powierzchniach pokrytych stalą nierdzewną czy opakowaniach plastikowych utrzymuje się nawet do 2-3 dni. W związku z tym w okresie epidemii powinniśmy dezynfekować opakowania, w których znajduje się żywność, zanim włożymy ją do szafek czy lodówki. Jeśli jest taka możliwość, można ją także poddać kwarantannie i odczekać 3 dni przed ich rozpakowaniem z zakupowej torby. Są to nadzwyczajne środki ostrożności, ale zmniejszają ryzyko zakażenia – mówi technik farmacji.

Po rozpakowaniu zakupów należy – a jakże – dokładnie umyć ręce.

Zakupy - koronawirus w Polsce

Pranie ubrań w pandemii: co z okryciami wierzchnimi?

Sporo wątpliwości budzi również kwestia okryć wierzchnich. Nic dziwnego możemy przynieść na nich do domu mnóstwo różnych drobnoustrojów, a raczej nikt nie może sobie pozwolić na codzienne pranie kurtki czy płaszcza. Czy poza wymiennym, „rotacyjnym” ich noszeniem są jeszcze inne sposoby, by zminimalizować ryzyko szerzenie się koronawirusa?

– Idealnym rozwiązaniem byłoby czyszczenie okryć wierzchnich po przyjściu do domu, jednak jest to trudne do zastosowania. Podstawą jest to, aby po przyjściu do domu zdjąć buty i okrycie wierzchnie, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się patogenów, które być może na nich się znajdują. Nie chodzimy po domu w butach, nie siadamy na fotelach, sofach w kurtce. Zanim wejdziemy do łóżka, bierzemy prysznic i zmieniamy ubranie. To powinno wystarczyć – radzi Wojciechowska.

Poza organizmem żywym koronawirus nie jest w stanie długo przeżyć, ale aby ograniczyć wszelkie ryzyko, warto częściej niż zwykle robić pranie. W jakiej temperaturze najlepiej prać ubrania? Z dodatkiem jakich środków?

–  Bazując na wynikach badań wiemy, że wirus SARS-CoV-2 w temperaturze 56 stopni Celsjusza ginie po 30 minutach, natomiast w 70 stopniach ginie już po 5 minutach. Jeśli dołożymy do tego detergent, jakim jest proszek do prania, wirus nie ma szans na przetrwanie, nawet gdy robimy pranie w niższej temperaturze. Nie ma potrzeby stosować w tym zakresie nadzwyczajnych warunków – podsumowuje Agnieszka Wojciechowska.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta w maseczce ochronnej

Jest rozporządzenie wobec maseczek na otwartym powietrzu. Kiedy się z nimi pożegnamy?

Co zamiast kwarantanny? Anglicy wpadli na pewien pomysł i będą go testować/fot. iStock

Co zamiast kwarantanny? Anglicy wpadli na pewien pomysł i będą go testować

podróże w pandemii

Parlament Europejski poparł paszporty szczepionkowe. Będą zależne od rodzaju szczepionki na COVID-19

Lekarz w stroju ochronnym

Wstrząsająca relacja pielęgniarki ze szpitala, w którym zabrakło tlenu dla chorych. „To było piekło”

Kobieta na plaży

W maju zostaną otwarte siłownie, baseny, muzea, galerie handlowe, hotele i restauracje. Premier ogłosił plan odmrażania gospodarki

Koronawirus w supermarketach

Koronawirus w supermarketach. Gdzie najłatwiej się nim zarazić podczas zakupów?

New Delhi, pandemia

Ekstremalnie trudna sytuacja epidemiczna w Indiach. „Ludzie umierają w męczarniach”

pandemia koronawirusa

Podczas pandemii zmarło najwięcej Polaków od wojny. To efekt COVID-19, ale prawdopodobnie nie tylko

Lieg

„Cud w Lieg”. COVID-19 omija tę miejscowość – ani jeden z mieszkańców nie zaraził się koronawirusem

Kobieta pisze na laptopie. Obok siedzi pies

Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?

Lekarka

Czy respiratory zabijają a szczepionki to eksperyment „godny Hitlera”? Doktor Michał rozprawia się z teoriami koronasceptyków

szczepienia przeciw COVID-19

„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier

ratownik medyczny, pandemia

„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”

Tel Awiw

Sukces szczepień w Izraelu. Koniec z noszeniem masek na zewnątrz, szkoły ponownie otwarte

wakacje, pandemia

„W wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania” – twierdzi Adam Niedzielski

Polscy uczniowie znaleźli się w europejskim „top 5” dzieci, które najdłużej uczą się w domach

szczepienia przeciw COVID w Rzeszowie

Rzeszów szczepi najszybciej w kraju. Szczepionki na COVID-19 otrzymali nawet 20- i 30-latkowie

Minister zdrowia: nigdy już nie wrócimy do świata sprzed pandemii / Unsplash

Nigdy już nie wrócimy do świata sprzed pandemii – uważa minister zdrowia

Wielkanoc w czasie kwarantanny / istock

„To, że sami spędzamy święta, nie oznacza, że musimy spędzić je samotnie”. Psycholożka o Wielkanocy w lockdownie

Kobieta na siłowni

Nowe ograniczenia związane z COVID-19. Rząd m.in. ograniczył dostęp do basenów i siłowni

ciężarna, pandemia covid

Pandemia COVID-19 ma tragiczny wpływ na kobiety w ciąży – wskazują badania

Szczepienia na COVID-19 dostępne już dla 40-latków

Szczepienia na COVID-19 dostępne już dla 40-latków! Pełnomocnik rządu ds. szczepień potwierdza

Ratownik medyczny szczerze o tym, co dzieje się w szpitalach. „Zbierałem się dwa miesiące, żeby napisać wam jak wygląda obecnie sytuacja…”

karetki pogotowia, trzecia fala epidemii

Ratownik medyczny o trzeciej fali i dramatycznej sytuacji w polskich szpitalach: „Nie wierzę, że zima zaskoczyła drogowców”

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

kobieta ćwiczy z mini bandem

Ćwiczenia z gumą na uda – jak ćwiczyć z mini bandem?

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?