Przejdź do treści

Jak nie mówić o uchodźcach i uchodźczyniach? Wyjaśnia Mateusz Adamczyk, wykładowca z UW

Jak nie mówić o uchodźcach? / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od kilku dni najważniejszym tematem całego świata jest sytuacja w Afganistanie. W związku z tym wiele osób zabierających głos w tej sprawie, często nieświadomie, popełnia błędy związane ze stosowaniem pewnych sformułowań. Warto to zmienić. O tym, jak nie mówić o uchodźcach i uchodźczyniach, pisze Mateusz Adamczyk, wykładowca z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Jak nie mówić o uchodźcach i uchodźczyniach?

Krzywdzące sformułowania używane w kontekście uchodźców i uchodźczyń zdaniem Mateusza Adamczyka, wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz YouTubera, wynikają często z niewrażliwości lub niewiedzy osoby piszącej. Językoznawca odnotował kilka błędnie stosowanych form.

Ekspert zaznacza, że z oczywistych względów nie zamieścił na liście określeń typu „zaraza”, „plaga”, „pasożyty” itd., bo ich użycie nie wynika z niewiedzy, a z mowy nienawiści.

Jak więc (według Mateusza Adamczyka) nie mówić w kontekście uchodźców i uchodźczyń?

  • zalew, fala uchodźców
    „Takie metafory odsyłają do skojarzeń z klęską żywiołową, ekstremalnymi zjawiskami naturalnymi, które powodują zniszczenia – to zabieg dehumanizujący uchodźców” 
  • inwazja, najazd uchodźców
    „Metaforyka wojenna sugeruje przemoc i kolonizację, wzmacnia uprzedzenia i wywołuje poczucie zagrożenia”
  • nielegalni imigranci
    „Nie ma nielegalnych ludzi, to określenie jest odczłowieczające i sugeruje, że dana osoba celowo łamie prawo, lepiej mówić o uchodźcach o nieudokumentowanym statusie. Konwencja genewska zakazuje karania za nielegalny wjazd i pobyt uchodźców przybywających z terytorium, na którym ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, jeżeli zgłoszą się oni do władz i wyjaśnią przyczyny przekroczenia granicy bez wymaganych dokumentów”
Sytuacja kobiet w Kabulu

Imigranci czy uchodźcy?

Jak wyjaśnia językoznawca, imigrant/imigrantka to ogólne określenie osoby, która przybyła do jakiegoś kraju, żeby się w nim osiedlić. Uchodźca/uchodźczyni natomiast to osoba, która ucieka ze swojego kraju z obawy przed prześladowaniem.

Ekspert dodaje, że zastępowanie wyrazu „uchodźca” słowami „migrant” lub „imigrant” zmniejsza wrażliwość na ludzką tragedię.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Mateusz Adamczyk (@mateusz_adamczyk)

Mateusz Adamczyk – kim jest?

Jak sam o sobie pisze, interesuje go wszystko, co związane z językiem, nie tylko polskim. Według niego, język to czucie, myślenie i działanie. To cały świat. Mateusz Adamczyk naukowo zajmuje się kulturą języka, socjolingwistyką i semantyką. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi szkolenia z poprawności językowej, prostej polszczyzny i kultury żywego słowa.

Jego profil na Instagramie obserwuje obecnie ponad 7 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: