4 min.
Jak będzie wyglądał powrót do szkół od września? Oto nowe rządowe wytyczne

Jak będzie wyglądał powrót do szkół od września? / Zdjęcie: Pexels
Powrót do szkół po wakacjach nastąpi najprawdopodobniej w trybie stacjonarnym – zapowiedział Adam Niedzielski. Dyrektorzy szkół otrzymali właśnie nowe rządowe wytyczne odnośnie tego, jak powinny zostać dostosowane placówki na powrót dzieci.
Spis treści
Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli władz powrót do szkół w roku szkolnym 2021/2022 odbędzie się zgodnie z planem. Od 1 września dzieci mają rozpocząć naukę w trybie stacjonarnym. „Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że wracamy normalnie do szkoły. Nie wydaje się, by do końca sierpnia tak przyspieszyły zakażenia, byśmy musieli zmieniać tę decyzję – informował minister zdrowia w trakcie piątkowej konferencji.
W poniedziałek, 2 sierpnia na stronie MEiN opublikowane zostały nowe wytyczne dla szkół, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym. Opracowało je Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.
Szczepienie, dezynfekcja, dystans
Szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych, dezynfekcja, dystans, higiena, maseczki i wietrzenie – to główne rekomendacje zawarte w wytycznych sanitarnych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r. W dokumencie dodatkowo podkreślono, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
Zgodnie z wytycznymi do szkoły będzie mógł uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Na ile to możliwe, rekomendowane jest ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
Dyrektorzy szkół mają obowiązek zawiesić przy wejściu do placówki informację o obowiązku dezynfekcji rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. „Wszystkim należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk oraz regularnie napełniać dozowniki. Rekomenduje się, aby uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem” – czytamy w zaleceniach.
Co z obowiązkiem noszenia maseczek?
W przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej. „Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu” – czytamy w dokumencie.
Ponadto, jeśli pracownik szkoły zaobserwuje u któregoś z uczniów objawy mogące świadczyć o infekcji dróg oddechowych (temp. powyżej 38 st. C, kaszel, duszności), powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 metry odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
Jak będą wyglądały zajęcia?
Autorzy wytycznych rekomendują, by w miarę możliwości ustalić indywidualny harmonogram dla danej klasy, uwzględniający m.in. godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły, korzystanie z przerw (nie rzadziej niż co 45 min), korzystanie ze stołówki szkolnej i zajęcia na boisku.
„W miarę możliwości jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach” – czytamy w dokumencie.
Natomiast w salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
- zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
- pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
- w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
- w miarę potrzeby zapewnienie nauczycielowi maseczek, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.
Poza tym, jak w minionym roku szkolnym, bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Poleć artykuł znajomym
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.06.2023
Uważano, że dziecko jest niedoskonałą wersją dorosłego, ubierano je w niewygodne stroje, leczono alkoholem i morfiną

01.06.2023
Angelika Friedrich stworzyła Nastoletni Azyl. „Marzę, żeby świat dla młodych był lepszym miejscem”

31.05.2023
„Nadmiarowe bycie przy sobie, bez dopuszczania innych, może prowadzić do poczucia osamotnienia, izolacji, braku celu” – mówi psycholożka Marta Chmielewska

29.05.2023