3 min.
Instagram blokuje Madonnę za szerzenie teorii spiskowych na temat koronawirusa

Instagram blokuje Madonnę za szerzenie teorii spiskowych na temat koronawirusa i COVID-19/ Getty Images
30.06.2022
Obrońcy Azowstalu wrócili z niewoli do domów. „Większość nie ma rąk lub nóg”
30.06.2022
Sylwia Majcher o suszy w Polsce: „Kolejne gminy wprowadzają ograniczenia przy korzystaniu z wody. A my często lejemy ją bezrefleksyjnie”
30.06.2022
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
30.06.2022
Siostra Bożenna o traumie, z którą mierzą się pacjenci w Polsce: „Brak personelu, brak sprzętu, brak czasu, brak informacji, brak zainteresowania, brak empatii”
29.06.2022
Tropikalne noce zabiorą nam sen i dobre samopoczucie? Sprawdź, jakie mogą mieć skutki dla twojego zdrowia
Bycie królową muzyki pop nie uodparnia na teorie spiskowe. Ostatnie doświadczenia Madonny są tego najlepszym przykładem. Gwiazda podzieliła się z fanami przekonaniem, że lek na koronawirusa istnieje już od miesięcy, ale jest utrzymywany w tajemnicy, aby „bogaci się bogacili, a biedni i chorzy jeszcze bardziej chorowali”. Instagram usunął jej post, oznaczając go jako fake news.
Madonna: „Prawda wyzwoli nas wszystkich!”
Miłosz Brzeziński, ekspert w dziedzinie społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych, w rozmowie z „Hello Zdrowie” mówił niedawno:
– Często myślimy, że zwolennik teorii spiskowej to koleś w berecie wykonanym z folii aluminiowej, zamieszkujący okablowaną piwnicę. W ogóle tak nie jest. W teorie spiskowe wierzymy wszyscy albo przynajmniej „czujemy, że coś może być na rzeczy”.
Jak bardzo prawdziwe są to słowa, potwierdzają ostatnie przygody Madonny, która jakiś czas temu twierdziła, że przeszła COVID-19, a choroba zmusiła ją do anulowania koncertów w Paryżu. Gwiazda udostępniła na Instagramie fragment filmu z udziałem niejakiej Stelli Immanuel, pediatry z Houston – zdyskredytowanej za promowanie teorii spiskowych m.in. na temat „cudownego” leku na koronawirusa, jakim ma być hydroksychlorochina.
„Prawda wyzwoli nas wszystkich! Ale niektórzy ludzie nie chcą usłyszeć prawdy. Zwłaszcza ludzie u władzy, którzy mogą zarobić na długich poszukiwaniach leku. Ci ludzie wolą, by rządził nami strach i by bogaci się wzbogacili, a biedni i chorzy jeszcze bardziej chorowali” – napisała Madonna, nazywając Immanuel „swoją bohaterką”.
Fragment filmu retweetował również prezydent USA Donald Trump, a obejrzało go ponad 15 mln użytkowników.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Instagram uznaje wpis Madonny za fake news
Instagram zablokował wpis, uznając, że szerzy fałszywe informacje.
„Wycofaliśmy to wideo, ponieważ zawierało wprowadzające w błąd deklaracje na temat metod leczenia i zapobiegania COVID-19” – poinformował rzecznik Facebooka, który jest właścicielem Instagrama.
Jedną z osób, które potępiły post Madonny, jest jej koleżanka z branży muzycznej Annie Lennox – uznała wpis za „całkowite szaleństwo”.
„Nie mogę uwierzyć, że popierasz tę niebezpieczną szarlatanerię” – napisała Lennox. „Mam nadzieję, że ktoś włamał się na twoje konto i to wyjaśnisz”.
Madonna niestety niczego nie wyjaśniła. Za to mechanizmy stojące za wiarą w fake newsy doskonale wyjaśnił Miłosz Brzeziński. W rozmowie z nami ekspert tłumaczył, dlaczego nawet inteligentni ludzie od czasu do czasu potrzebują teorii spiskowych:
– Powiada się, że ilość szczęścia w życiu koreluje z tym, jak potrafimy sobie poradzić z niepewnością. Jednym z narzędzi jest chęć szukania i dostrzegania jakiegokolwiek porządku. Czegoś, czego można się chwycić i przynajmniej dawałoby znamiona kontroli. Wobec takiej sytuacji pojawia się pomysł, że: „skoro ja nie mam pewności, co się dzieje, to niech przynajmniej ktoś ma”. Kojące jest uznanie, że ktoś tym wszystkim steruje, nawet jeśli miałoby to mnie nie przynieść bezpośredniej korzyści. Choćby dlatego, że jeśli ktoś ma to pod kontrolą, to mogę na to jakoś wpłynąć: przekupić go, poprosić, pomodlić się, zaoponować, zabezpieczyć się.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

Czy jedzenie czosnku chroni przed zakażeniem koronawirusem? Eksperci WHO odpowiadają

Czy szczepionka przeciw grypie sprawi, że uzyskasz pozytywny wynik testu na koronawirusa? Specjaliści weryfikują bzdury

YouTube, Facebook i Amazon uderzają w antyszczepionkowców. „Nie tędy droga” – mówi liderka ruchu STOP NOP
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

30.06.2022
„Zdarzają się sytuacje, że pacjent nie powie lekarzowi wszystkiego, a powie pielęgniarce” – mówi Anna Szczypta, krajowa konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

27.06.2022