Przejdź do treści

Dzieci nie wrócą do szkół wcześniej niż 25 maja. Wiadomo też, co z maturami i egzaminami 8-klasisty

Egzaminy a koronawirus - dziewczynka w szkole
Dzieci wrócą do szkół nie wcześniej niż 25 maja. Wiadomo też, co z maturami i egzaminami 8-klasisty / Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności szkół. Ograniczenie przesuwamy do 24 maja – ogłosił szef MEN Dariusz Piontkowski na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Poinformował też, jaka decyzja została podjęta odnośnie tegorocznych egzaminów. 

Jest decyzja w sprawie egzaminów

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował na konferencji prasowej, że tegoroczne egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca, a egzaminy ósmoklasistów potrwają od 16 do 18 czerwca. Przewidziany został także dodatkowy egzamin na początku lipca.

– Przewidujemy, że do 11 sierpnia będzie możliwość podania wyników maturalnych. W tej sytuacji egzaminy poprawkowe odbyłyby się na początku września – powiedział Piontkowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że egzaminy w szkołach będą przeprowadzone z zachowaniem dystansu społecznego.

Minister zdrowia o tym co dalej

Łukasz Szumowski podkreślił, że dzięki „odpowiedzialności Polaków w czasie Wielkanocy nie obserwowaliśmy dużego wzrostu zachorowań po świętach. Dzięki temu zostało ogłoszone, jakie pierwsze obostrzenia zostaną zniesione. Jak dodał Szumowski, w najbliższych dniach będą zbierane informacje o efektach liberalizacji ograniczeń i rząd będzie komunikował, jakie będą kolejne kroki.

Minister zaapelował także o respektowanie obowiązku zakrywania ust oraz zachowywania bezpiecznego dystansu. 

„Nasze dzisiejsze zachowanie da nam szanse wprowadzić kolejne etapy rozluźnienia” – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Małgorzata Ponikowska

Co się zmieniło od 20 kwietnia?

Cały plan znoszenia restrykcji będzie rozłożony na cztery etapy rozłożone w czasie. Przypominamy, jakie obostrzenia nałożone przez rząd zostały poluzowane od 20 kwietnia.

  • Zostały otwarte lasy i parki.
  • Zmieniły się limity dotyczące klientów w sklepach – w sklepach do 100 metrów kwadratowych mogą być cztery osoby na jedną kasę, powyżej 100 metrów kwadratowych – dwie osoby, a jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.
  • W kościołach i obiektach kultu może się znajdować jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.
  • Dopuszczona została możliwość rekreacyjnego przemieszczania się z maseczką i w odpowiednim dystansie.
  • Wyłączony został zakaz przemieszczania się bez dorosłego osób powyżej 13. roku życia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.