4 min.
Dr Stefan Czarniecki: „Odnoszę wrażenie, że większość społeczeństwa chce jak najszybciej wrócić do „normalności” – czyli „tak jak było kiedyś”, przed pandemią”

Życie po pandemii / istock
Najnowsze
08.03.2021
Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach
08.03.2021
„Krew nas zalewa!”. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły
08.03.2021
Zmiana definicji gwałtu. „Kobiety potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet”
08.03.2021
Meghan Markle w wywiadzie z Oprah: „Nie chciałam już dłużej żyć”
06.03.2021
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim
Odkąd rząd poluzował restrykcje dotyczące pandemii koronawirusa, wielu z nas zapomniało już o tym, że wirus krąży i jest bardzo niebezpieczny. W związku z tym często nie nosimy już maseczek w pojazdach komunikacji miejskiej, nie zwracamy takiej uwagi na dokładne mycie rąk czy na dwumetrową odległość od innych osób. Chcemy żyć „normalnie”. Pisze o tym dr Stefan Czarniecki na swoim profilu na Instagramie.
Spis treści
Pandemia koronawirusa
Nakaz zakrywania nosa i ust, utrzymywanie 2 metrowej odległości od innych, częstsze niż wcześniej mycie rąk, stosowanie środków dezynfekujących, zamknięte bary, restauracje i galerie handlowe. Tak było jeszcze kilka tygodni temu, gdy z powodu koronawirusa rząd zadecydował o lockdownie. Wszystko po to, by jak najbardziej zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Jak jest teraz? Codzienne oficjalne komunikaty Ministerstwa Zdrowia pokazują, że nowych zakażonych jest coraz więcej. Tylko dzisiaj liczba nowych zakażeń wynosi 584. Pomimo tego, zapominamy, że pandemia nadal trwa.
O sytuacji pisze w swoim najnowszym poście dr Stefan Czarniecki.
„Odnoszę wrażenie, że większość społeczeństwa chce jak najszybciej wrócić do „normalności” – czyli „tak jak było kiedyś”, przed pandemią. Według mnie to całkowicie błędny tok myślenia. Widzę to kompletnie inaczej. Jest to właśnie świetny czas na zmiany swoich zachowań, modeli biznesowych, sposobów spędzania czasu, sposobu interakcji. Może tylko na kilka miesięcy, ale pewnie na wiele miesięcy, a może na wiele lat. Tak, wiele lat” – pisze specjalista.
Dr Stefan Czarniecki pisze dalej, że część z nas obecnie zachowuje się dokładnie tak samo jak latem 1918, czyli tuż po pierwszej fali Hiszpanki – przed jej drugą, dużo śmiertelniejszą falą.
„W tamtym okresie wszyscy zdjęli maski i sądzili, że najgorsze minęło. Inne czasy, trwała wojna. Oczywiście mamy do czynienia z dużo mniej niebezpieczną chorobą – koronawirusem – jednak zasady rozprzestrzeniania się tych chorób bardzo się nie różnią. A wpływ, chociażby gospodarczy, braku zmiany naszych nawyków społecznych długofalowo może mieć poważne konsekwencje.
A czy wiecie, kiedy skończyła się epidemia Hiszpanki z 1918 (zabiła 50+ milionów ludzi, najczęściej w wieku 25-35)? Błędem jest sądzenie, że trwała 2 lata. Słyszeliście kiedyś o sezonowej grypie, która corocznie nasila się globalnie? Epidemie w 1957, 1968, 2009? Tak, to ciągle nowe warianty HxNx tego samego wirusa Influenza z 1918… a przecież jest nawet szczepionka!”- dodaje urolog.
Dr Stefan Czarniecki
Dr Stefan Czarniecki to lekarz urolog, aktywny w mediach społecznościowych. Jego profil na Instagramie jest coraz bardziej popularny. Specjalista podejmuje różne tematy związane z medycyną, ale i społeczeństwem. Obserwuje go ponad 8 tys. osób.
Zobacz także

„Koronawirus odebrał mi wszystkie siły” – mówi chora na Covid-19 Anna, 40-letnia pielęgniarka z Kalisza

„Koronawirus pokazuje ludziom, jak cenne są małe rzeczy, oczywiste, zwyczajne, codzienne”. Jak zrobić własnoręcznie płyny dezynfekujące do domu i ekologiczne środki czystości?

„Lecieliśmy do miejsca, w którym już szalała epidemia koronawirusa”. Poznaj historie Polaków wracających do kraju w momencie gdy wybuchła pandemia COVID-19. Jak wyglądała ich kwarantanna?
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.03.2021
„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

08.03.2021
Ewa Kasprzyk: Uwielbiam słodkie lenistwo i nicnierobienie, ale w międzyczasie skoczę sobie ze spadochronem lub pójdę pomorsować

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

06.03.2021