Przejdź do treści

„Do dziś noszę ten wstyd w sobie”. Zmusili ją do małżeństwa i do testów na dziewictwo

Kobiecie na szczęście udało się uciec od środowiska\źródło: GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Historia Farah (imię zmienione) budzi grozę. Młoda kobieta, będąc wówczas 18-latką mieszkającą w Walii, została zmuszona do ślubu z mężczyzną, którego wybrali jej rodzice. Wcześniej poddano ją upokarzającemu badaniu, mającemu potwierdzić, że jest dziewicą.

 

Nie wiedziała, że to przemoc

Farah zgłosiła się do redakcji BBC, chcąc podzielić się swoją bolesną historią. Kiedy miała 18 lat, zmuszono ją do zaaranżowanego małżeństwa, a także do zamieszkania z rodziną męża. Nikt nie liczył się z jej zdaniem i nie brał pod uwagę jej odmowy.

„Wiedziałam, że tego nie chcę. Opierałam się do ostatniej chwili, jednak nic to nie zmieniło. Gdybym miała świadomość, że istnieje pomoc, może porozmawiałabym z kimś, kto by mnie zrozumiał – wyznała w rozmowie ze stacją BBC.

Zanim Farah stanęła na ślubnym kobiercu z wybrankiem swoich rodziców, musiała poddać się tzw. testom na dziewictwo. Na badanie do ginekologa zabrała ją jej własna matka, tłumacząc, że trzeba sprawdzić, czy córka na pewno jest „czysta”. Jak podaje BBC, tego typu testy od  2022 roku są w Wielkiej Brytanii nielegalne. Młoda kobieta w rozmowie podkreśla, że nie wiedziała, że była to forma przemocy.

Byłam zawstydzona przez to, do czego mnie zmusili. Do dziś noszę ten wstyd w sobie” – opisała swoje uczucia.

Młodej kobiecie na szczęście udało się uciec od nowej rodziny i wyjechać z Walii. Zdecydowała się podzielić swoją historią, żeby uświadomić inne młode kobiety, że zarówno ślub pod przymusem, a także testy na dziewictwo są formą przemocy.

„W niewielu społecznościach się o tym mówi, ale znam kilka dziewczyn, które przez to przeszły i nie wiedziały, gdzie należy zgłosić się po pomoc” – wyznała.

Indonezyjska armia rezygnuje z "testu na dziewictwo"

„Testy na dziewictwo” zabronione

Jak podaje BBC, tylko od kwietnia do grudnia 2022 roku jedna z brytyjskich organizacji pomogła 10 kobietom, poddanym przymusowym testom na dziewictwo lub zmuszonym do rekonstrukcji błony dziewiczej. Pochodziły one z Egiptu, Pakistanu, Indii, Arabii Saudyjskiej lub krajów południowoafrykańskich. Być może takich nastolatek było więcej: mało która sięga po pomoc.

Obrońcy praw człowieka żądają zaprzestania testów na dziewictwo, które niestety jeszcze w niektórych krajach się praktykuje. WHO zaznacza też, że wiele kobiet nie krwawi podczas pierwszego stosunku. Wiele zależy od budowy błony dziewiczej.

W Wielkiej Brytanii osobie, która zmusi inną do poddania się tzw. testowi na dziewictwo lub przeprowadzi taki test, grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

 

źródło: BBC

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?