Przejdź do treści

Cykl miesiączkowy a aktywność fizyczna

Kobiety ćwiczą w trakcie menstruacji - HelloZdrowie
Czy menstruacja ma wpływ na aktywność fizyczną kobiet? / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Czy synchronizacja cyklu miesiączkowego z treningiem ma sens? Zdecydowanie tak – organizm kobiety jest szczególnie czuły na działanie hormonów płciowych; dostosowując rodzaj aktywności do poszczególnych faz cyklu, masz szansę na efektywniejszy trening i lepsze samopoczucie.

Przeciętny cykl menstruacyjny trwa ok. 28–30 dni. Stąd jego nazwa – łacińskie słowo „menses” oznacza „miesiąc”. W tym czasie dochodzi do powtarzalnych zmian w organizmie kobiety dyktowanych przez układ hormonalny.

Cykl miesiączkowy ma kilka etapów:

  • Dni od 1. do 5.–6. – miesiączka, czyli faza złuszczania się błony śluzowej macicy.
  • Dni od ok. 5–6. do 13. – faza folikularna (przedowulacyjna). Śluzówka macicy regeneruje się. Wzrasta poziom estrogenów i progesteronu, w jajniku dojrzewa pęcherzyk Graafa. Najważniejszy hormon produkowany w tej fazie cyklu to FSH, czyli hormon folikulotropowy.
  • Dzień 14. – owulacja (jajeczkowanie). Pęcherzyk osiąga swoją największą objętość i pęka.
  • Dni od 15. do 28–30. – faza lutealna, czyli rozrost śluzówki macicy. W tej fazie pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte, które wydziela progesteron i estradiol. W macicy zachodzą zmiany przygotowujące ją do zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, to po ok. 14 dniach od owulacji dochodzi do złuszczenia się błony śluzowej macicy i ponownie pojawia się krwawienie. Wczesna faza lutealna to okres między 15. a 21. dniem, natomiast późna faza lutealna – między 22. a 28.–30.

Twój cykl a aktywność fizyczna

W zależności od fazy cyklu organizm znajduje się pod wpływem odmiennych hormonów, które istotnie wpływają na twoją kondycję fizyczną i psychiczną, na siły witalne, zapał, motywację, emocje. Zsynchronizowanie cyklu menstruacyjnego z treningiem jest zasadne – dzięki „współpracy” z układem hormonalnym trening stanie się efektywniejszy, a ciało lepiej na niego zareaguje.

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Miesiączka (faza menstruacyjna)

Kobiety różnie reagują na spadek hormonów płciowych. Jedne mają dobre samopoczucie. Inne wręcz przeciwnie. Podobnie jest z samym przebiegiem miesiączki. Wiele kobiet skarży się w tym czasie na niedyspozycję – są osłabione, mają dolegliwości bólowe. Ale nie każda; niektóre kobiety podczas okresu czują się bardzo dobrze, szczególnie jeśli cierpią na wyjątkowo silny zespół napięcia przedmiesiączkowego. Wtedy pojawienie się miesiączki przynosi ulgę.

Jeżeli podczas miesiączki czujesz przypływ sił, wykorzystaj to. Nie ma przeciwwskazań, aby trenować podczas menstruacji. Jedynie kobiety z bardzo obfitym krwawieniem i słabymi wynikami laboratoryjnymi krwi powinny ograniczyć intensywne treningi, które mogłyby wywołać krwotok. Natomiast umiarkowana aktywność fizyczna jest wręcz wskazana – podczas treningu wydzielają się m.in. endorfiny, tzw. hormony szczęścia o działaniu przeciwbólowym. Dlatego jeśli w pierwszych dniach okresu bolą cię nogi albo brzuch, zamiast łykać tabletkę – wybierz się na spacer lub poćwicz. Niski poziom hormonów może natomiast sprzyjać treningom o wyższej intensywności. Wsłuchaj się w swój organizm i wybierz pasującą ci formę ruchu.

Faza folikularna

To faza, w której miesiączkę masz już za sobą, a poziom hormonów płciowych zaczyna powoli rosnąć. Możesz czuć przypływ mocy i więcej sił. Zwiększa się też wydolność, co oznacza, że to bardzo dobry czas na wszelką aktywność fizyczną, również o znacznej intensywności. W fazie folikularnej możesz śmiało uprawiać szybkie biegi, trenować interwałowo, podnosić ciężary. To dobry moment na ustanowienie lub pobicie własnych rekordów albo wcielenie w życie zupełnie nowej aktywności fizycznej. Sprzyja temu nie tylko wysoka wydolność, ale także łatwość koncentracji w tej fazie cyklu.

Owulacja

Również w czasie jajeczkowania rośnie wydolność. Faza folikularna, jak i owulacja sprzyjają treningom siłowym, czyli budowaniu masy mięśniowej. W połowie cyklu większość kobiet tryska energią i dobrym humorem, dlatego teraz łatwo może być ci zmobilizować się do wysiłku fizycznego, a efekty treningu będą satysfakcjonujące.

Faza lutealna

Tuż po jajeczkowaniu spada poziom estrogenów, co może przełożyć się na gorszą wydolność i mniejszą ilość sił. W tej fazie wykonywanie intensywnych treningów może być utrudnione, dlatego warto postawić na treningi wytrzymałościowe oraz na ćwiczenia kardio.

Szczególnie godne polecenia są jednostajne biegi, treningi siłowe z umiarkowanym obciążeniem, pilates, aerobik, joga, jazda na rowerze, spacery, wspinaczka – wszystko w indywidualnym tempie. Im bliżej miesiączki, tym może być ci trudniej, szczególnie jeśli zmagasz się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli w późnej fazie lutealnej organizm nie będzie chciał z tobą współpracować, wybierz spokojne treningi regeneracyjne/rozciągające. Zadbaj również o relaks. Zdrowo się odżywiaj i wysypiaj się

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mazowiecki Marsz Mocy Fundacji Marka Kamińskiego już w ten weekend! W trosce o kondycję psychiczną młodzieży

One trzy. Mama, córka i… menopauza

Menopauza, czyli… me time!

Najstarszy windsurfer na świecie jest z Gdyni. 89-latek trafi do Księgi Guinessa

Kampania „Tak dla podpasek” ocenzurowana. Część mediów pokazuje spot bez krwi menstruacyjnej

„W pracy jesteśmy ostrożni, ale kiedy mamy wolne, to tak, jakby nie obowiązywały nas prawa fizyki” – o błędach popełnianych podczas popularnych aktywności mówi ratownik medyczny

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

„Bieganie po górach to doświadczenie totalne. Ciało ma dobry trening, dusza piękne widoki, a głowa radość, satysfakcję i poczucie spełnienia” – mówi Magda Ziaja-Żebracka, organizatorka festiwalu biegowego Tatra Fest

„W ostatnim roku miałam aż trzech stalkerów”. Olimpijka mówi dość swoim prześladowcom

Jak cało i zdrowo wrócić z nart. Najgroźniejsze kontuzje czyhają poza stokiem!

Martyna Dominikowska

„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

Grać jak dziewczyna? To dawać z siebie wszystko. Rozmowa z Aleksandrą Rompą (Sikorą), byłą piłkarką, zawodniczką m.in. Juventusu i 79-krotną reprezentantką Polski

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Capoeira – sztuka walki bez…walki. Jak przygotować się do treningu?

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruujące osoby uchodźcze z Ukrainy

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruującym osobom uchodźczym z Ukrainy

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Ćwiczenia miały cię relaksować, a niepokoją? Zobacz, dlaczego tak się dzieje

„I z cukrzycą możemy spełniać wszystkie swoje marzenia” – mówi Maja Makowska, Sugar Woman, która trzykrotnie ukończyła zawody IRONMAN

Kobieta

Ćwiczenia w domu – jaki trening w domu wybrać?

Symbol emancypacji kobiet, walki o wolność i… technika rehabilitacji. Skąd się wziął światowy szał na jazdę na wrotkach?

"Śmierdzisz", "masz coś między nogami", "okres jest obrzydliwy". Koalicja Okresowa: "Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane"

„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

Denise i Katie Austin

65-letnia ikona fitness rządzi w bikini na wybiegu Sports Illustrated. „Wiek to tylko liczba”